Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 grudnia 2010 r.
17:41
Edytuj ten wpis

Rozmowa z Krzysztofem Żukiem, kandydatem na prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 25 A A

O swojej wizji rozwoju Lublina opowiedział nam Krzysztof Żuk, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Główny hamulec rozwoju Lublina?

– Dostępność komunikacyjna, zarówno zewnętrzna, czyli brak obwodnicy, jak i wewnętrzna, czyli drogi do obwodnicy i połączenia między dzielnicami.

• Najważniejsze plany inwestycji drogowych?

– Poszerzenie Sowińskiego z estakadą nad Głęboką i rondem na dole, przedłużenie Solidarności przez Bohaterów Monte Cassino do Kraśnickiej, w przyszłym roku chcę zacząć przedłużanie Krańcowej do Wrotkowskiej. Trzeba wyprostować sprawy Trasy Zielonej, która przeniesie ruch od al. Unii Lubelskiej do ul. Jana Pawła II. To też połączenia między dzielnicami odciążające główne trasy, m.in. np. ul. Zelwerowicza od Poligonowej do Koncertowej, jej projekty już są, w przyszłym roku ją zbuduję. Skrzyżowanie Ducha-Sikorskiego będzie dwupoziomowe, przebuduję je w 2012 r., do tego czasu odciąży je Zelwerowicza.

• Co zrobić z górkami czechowskimi?

– Szybko zamknąć negocjacje z inwestorem. Jestem współautorem porozumienia sprzed trzech lat, które zakładało finansowanie budowy skrzyżowania przez Echo. Taka oferta się nie powtórzy, bo rynek się zmienił i negocjacje muszą być realne. W lutym 2011 mogę przedłożyć Radzie Miasta nowe porozumienie.

• Jak organizacyjnie usprawnić ruch w śródmieściu?

– Trzeba odważnych decyzji: ruch jednokierunkowy na części ulic centrum i ograniczenie wjazdu aut do śródmieścia, które wolę w większym zakresie udostępniać pieszym i rowerzystom. Ograniczając wjazd aut proponuję parkingi w pobliżu śródmieścia

• Jest szansa na powrót do koncepcji parkingów centralnych wzdłuż Czechówki?

– Będzie to bardzo trudne nie tylko ze względu na nieuregulowane stany gruntów i trudne podłoże, ale i estetykę przestrzeni. Betonowe parkingi tam nie pasują. Po pierwsze znaleźliśmy miejsce na 200 aut przy Dolnej Panny Marii, byłby to bezpłatny parking strzeżony. Wrócimy do rozmów z inwestorem parkingu na 900 aut przy Świętoduskiej. To powinno załatwić problem śródmieścia.

• Jak organizacyjnie usprawnić komunikację miejską?

– Odnowa taboru poprawi jej komfort, są już przetargi na 80 autobusów i 30 trolejbusów. Trzeba by zdecydować się na buspasy tam, gdzie nie będzie to wyraźną kolizją z innymi uczestnikami ruchu. Podejmę z radami dzielnic dyskusję o lokalizacji przystanków i pętli. W ciągu paru miesięcy zechcę przyjrzeć się z nimi, co można poprawić. Być może ze względu na warunki zimowe trzeba też korygować niektóre trasy autobusów eliminując ryzyko blokowania podjazdów. W trzy lata powstaną też 32 km nowych trakcji trolejbusowych.

• Kolej chce wracać do pomysłu budowy dworca zachodniego, ale uzależnia go od budowy przez miasto dróg dojazdowych. Powstaną?

– Jestem tego zwolennikiem, rozmawiałem już z wicemarszałkiem województwa, będziemy to zadanie realizować. Dworzec potrzebny jest Lublinowi, który musi być traktowany jak stolica metropolii, a szybka kolej obsługiwałaby też miasta satelickie. To będzie jedna z kluczowych inwestycji, bo część lublinian zostawi samochody i pojedzie koleją miejską. Koncepcja już jest zlecona, teraz trzeba podpisać porozumienie. I jeśli kolej się zobowiąże do budowy dworca, marszałek znajdzie część funduszy, to ja jestem w stanie zbudować drogi.

• Ile trwałaby budowa?

– Jeśli będzie gotowa dokumentacja można to zrobić w rok.

• Stać nas na tunel pod Racławickimi?

– Teraz nas nie stać, stąd propozycja, by skoncentrować się na budowie estakady nad Głęboką. Tunel musimy odłożyć na nowy okres programowania, czyli po 2015 r., bo nikt nie wie, ile on będzie kosztował.

• Kiedy ucywilizuje się Podzamcze?

– Niedługo. Jest przygotowana dokumentacja konkursowa, mamy porozumienie z SARP-em, który ten konkurs nam przeprowadzi. W pół roku konkurs się rozstrzygnie. Wynik włączymy do gotowego w 80 proc. planu zagospodarowania tego rejonu. Określenie funkcji obszaru i uchwalenie planu to pierwszy krok. Drugi to równoległa budowa centrum komunikacyjnego przy Dworcu Głównym PKP, gdzie trafi duży dworzec autobusowy, a na Podzamczu zostanie tylko punkt przesiadkowy. W 2012 r. możemy mówić realnie o rozpoczęciu procedury wyłaniania inwestora lub inwestorów, którzy zechcą na Podzamczu budować to, co wyniknie z planu zagospodarowania

• Jak usprawnić tworzenie planów zagospodarowania?

– Zwiększyć zatrudnienie w Wydziale Planowania. Nie jestem zwolennikiem zlecania planów firmom zewnętrznym, bo i tak ich obróbką zajmuje się później Ratusz. A przykład Rudnika pokazał, że wydziałowa wnikliwość analiz jest bardziej pożądana niż szybkie zlecenie dokumentu. Poza tym trzeba plan uchwalać mniejszymi fragmentami.

• Kiedy cały Lublin może być objęty planem?

– Rok 2013 to realny termin.

• Mamy jeszcze szansę na aquapark?

– Tak, ale w innej formule. Na samym aquaparku inwestor nie zarobi, ale na towarzyszących usługach. We Wrocławiu z parku korzysta mniej ludzi, niż zakładano i jest tam spór o dopłaty między miastem a inwestorem. Lepsza jest taka formuła: wyłaniamy w przetargu inwestora, który wykłada kapitał, a miasto wnosi grunt do przedsięwzięcia. Jeśli będzie trzeba dzielimy się kosztami eksploatacji w czasie, gdy inwestycja jest spłacana. W pierwszym kwartale 2011 ogłoszę przetarg na wyłonienie takiego partnera. Druga możliwość to budowanie aquaparku przez MOSiR, który chcę przekształcić w spółkę, by mógł zyskać zdolność kredytową i sam inwestować w infrastrukturę.

• Lublin ma wiele kulturalnych imprez niszowych, a czy ma pan pomysł na duże wydarzenie kultury masowej ściągające widzów z kraju jak np. Open'er do Gdyni?

– Musimy stworzyć do tego infrastrukturę. Pomysły są dwa. Pierwszy prosty i szybki: przebudowa błoni pod zamkiem, które mogą pomieścić 30 tys. osób lub więcej. Dzisiaj warunki urągają tam oczekiwaniom, pokazał to dożynkowy koncert Budki Suflera. Aura nie sprzyjała i część ludzi stała w błocie. Trzeba utwardzić plac. Możemy szybko to zrobić wraz z przyłączem energii do zasilania estrad. Druga możliwość to wykorzystywanie nowego stadionu na 15,5 tys. miejsc. Jeśli chodzi o pomysł – ja bym to oparł na przedsięwzięciu, które realizował śp. Mirek Olszówka – festiwalu Inne Brzmienia. Jego śmierć to wielka strata dla Lublina. I być może byłoby pewnym pomnikiem dla Olszówki kontynuowanie tego festiwalu.

• Pięć głównych zmian, które wprowadzi pan do projektu budżetu autorstwa Adama Wasilewskiego?

– Zwiększenie środków na zieleń, oczyszczanie i odśnieżanie. Większa kwota na inwestycje w dzielnicach. Podwyżka wynagrodzeń w oświacie i w urzędzie, dokapitalizowanie spółek sportowych, dodatkowe 8 mln dla TBS. Zmian będzie o wiele więcej.

• Nasza największa szansa na rozwój?

– Rzesza dobrze wykształconych absolwentów i pracowników. Jeżeli dziś powstaje w Polmocie koncepcja budowy ośrodka badawczego pracującego nad nowym modelem autobusu zasilanego energią elektryczną, to na jeden telefon można skrzyknąć kilkudziesięciu doskonałych konstruktorów z dawnej FS, którzy będą nad tym modelem pracować. Dostępność kadry powinna stanowić główną siłę dynamiki rozwoju, to będzie kusić inwestorów, zwłaszcza centra usług, 100 dodatkowych etatów tworzy już tu PKO BP.

Rozmawiał Dominik Smaga

Pozostałe informacje

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Od 28 listopada nie można składać wniosków w programie Czyste Powietrze. Dzięki dotacjom można na przykład wymienić stary piec kopciuch na nowy czy ocieplić dom. Program zawieszony będzie tylko tymczasowo, bo jak tłumaczy kierownictwo wymaga on reformy z racji pojawiających się nadużyć.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną
Zdjęcia
galeria

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną

W studiu im. Budki Suflera Radia Lublin odbył się niezwykły koncert akustyczny „Dar serca za dar serca”. To inauguracja tegorocznej edycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin przegrała w Olsztynie. W sobotę zmierzy się z liderem i mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem

Hit kolejki przy pełnych trybunach. Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel

W spotkaniu na szczycie Bogdanka LUK Lublin zmierzy się mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. Sobotnie spotkanie w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza rozpocznie się o godzinie 17.30.

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik
galeria

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik

Chętnych jest tak wielu, że lodowisko Icemania otworzy się również w poniedziałki. Miłośnicy łyżew skorzystać będą mogli z tego dodatkowego dnia od początku grudnia.

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium