Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2011 r.
14:43
Edytuj ten wpis

Rozmowa z Magdą Umer: Dziękuję za noce, dziękuję za sny

Noce i sny najnowsza płyta Magdy Umer. Premiera listopad 2010. To zupełnie nowe, często zaskakujące
Noce i sny najnowsza płyta Magdy Umer. Premiera listopad 2010. To zupełnie nowe, często zaskakujące

Rozmowa z Magdą Umer, która w niedzielę, 17 kwietnia, wystąpi pani w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę, 17 kwietnia, wystąpi pani w Lublinie. Co usłyszymy?

– Przyjadę z piosenkami z najnowszej płyty "Noce i sny”. Myślę, że to piękne i mądre piosenki, choć nie najweselsze. W przerwach między nimi będę mówić o smutkach, tęsknotach, miłości, o potrzebie ocalenia wspomnień.

• W układzie tych piosenek na płycie jest pewna chronologia.

– Zawsze długo zastanawiam się nad płytą, zanim nabierze ostatecznego kształtu, ponieważ chcę ludziom coś opowiedzieć. Dlatego układ piosenek jest bardzo istotny, choć, oczywiście, każda z nich jest też osobną historią. Wszystkie są tak samo ważne i bliskie mojemu sercu. Okazuje się też, że dla młodego pokolenia były nieznane i dla wielu są odkryciem. Najczęściej jestem pytana o to, dlaczego śpiewam smutne piosenki. Gdybyśmy nie doznali smutnych i nieszczęśliwych wydarzeń nie umielibyśmy dostrzec i docenić szczęścia. Te piosenki to wspomnienia nie najweselszych chwil, ale jednocześnie wyrażają miłość do życia i podziękowanie za życie. Bo każdy z nas przeżywał chwile tragiczne, ale i piękne. Krysia Janda powiedziała mi: "nie przejmuj się, ludzie lubią smutne piosenki”. Jednak jestem osobą, która uśmiecha się do swoich smutnych myśli, jestem osobą smutno-wesołą.

• Powiedziała pani kiedyś, że jest to listopadowa opowieść o listopadowym życiu listopadowej kobiety. Jak się pani usadowiła w dzisiejszym nie listopadowym czasie?

– Mam się w tej rzeczywistości dobrze, bo żyję w swoim świecie. Zawsze byłam trochę z boku i nie mam specjalnej ochoty na kontakt z rzeczywistością, która nas otacza. Dla mnie ważne są drzewa, ptaki, liście, natura. Nie oglądam telewizji, lubię nie wiedzieć, co się dzieje w polityce. Wolę książkę, teatr. Połowę życia spędziłam sama. Byłam taka od dzieciństwa, choć lubiłam sport, brałam udział w kabarecie, pracuję z wieloma fantastycznymi osobami. Myślę jednak, że najważniejsze jest to, aby uprawiać swój własny ogródek, to znaczy robić coś dobrego dla Ziemi, dla ludzi. Ja robię to, co umiem najlepiej. Programami, jakie realizowałam w teatrze czy telewizji, pokazuję swoją hierarchię spraw. Leśmian, Szymborska, Przybora, Osiecka to moi poeci. Myślę, że to, co robię, przyda się przyszłym pokoleniom.

• A czy przyszłe pokolenia nie wolą jakiegoś serialu?

– Jestem przekonana, że nie wszyscy. Moi dorośli, ale przecież młodzi synowie, są inteligentni, wrażliwi, choć słuchają i oglądają coś zupełnie innego niż ja. I nie ubolewam, że młode pokolenie może nie znać obowiązujących lektur szkolnych. Jednak, jeśli widzę taką falę głupoty, miernoty, a mam szansę walki z tym, to chcę pokazać coś, co bardziej wartościowe. I robię to podobnie, jak z wychowywaniem dziecka – dając przykład.

• Jest pani samotnikiem, jak zatem pracuje się pani z wieloma ludźmi?

– Najtrudniejsze dla mnie są występy. Jestem bardzo skrępowana, ale szczęśliwa, kiedy występ się skończył i podobał, oraz że mogłam wymienić się myślami z ludźmi, którzy przyszli. Natomiast zrobiłam wiele spektakli i zawsze szczerze rozmawiamy przy ich realizacji. Inaczej nie ma pracy. Gdybym krępowała się w wyrażaniu swojej opinii, byłoby widać te kompromisy. Nie mam wcale takich oporów. Mojej samotności strzegę i pilnuję, ale dzięki temu, że wynaleziono Internet mam kontakt z ludźmi, czytam ich słowa skierowane do mnie, rozmawiam z kim chcę.

• W znajomości z Agnieszką Osiecką, kto na kogo miał większy wpływ?

– Myślę, że to był wpływ wzajemny. Agnieszka była starsza ode mnie – ja jeszcze byłam w szkole, ale już jej piosenki towarzyszyły mojemu życiu. Później miałyśmy na siebie wpływ całkiem spory, lubiłyśmy z sobą rozmawiać.

• Jaki okres życia był dla pani najtrudniejszy?

– Trudno powiedzieć, ponieważ i w dzieciństwie, i w młodości przeżywa się trudne chwile. Jednak młodość ma silną naturę, która chce i potrafi zapomnieć. Bywałam szczęśliwą i młodą dziewczyną.

• Czego żal?

– Na pewno nie chciałabym się zamienić na wiek. Poznałam wspaniałych ludzi, miałam ciekawe życie i za nie dziękuję niemal codziennie. Jednak żal tego, że gdy wewnątrz czuję się tak bardzo młoda, moja fizyczność nie odpowiada temu. Ale inni mają gorzej, jeśli to może być pocieszeniem.

• Jest pani niedzisiejsza, nie ze świata celebrytów, w którym dziś wypada się obracać

– Za żadne pieniądze nie chciałabym być celebrytką. Artysta nie robi czegoś tylko dla siebie, lecz także dla innych.

• Jakie są pani najbliższe plany?

– Na razie cieszę się tym, że przybywa słońca, światła, że nadchodzi wiosna. Przymierzam się do pracy nad dwoma spektaklami, myślę o nowej płycie. Odpoczywam długie godziny, ale nie wyobrażam sobie życia bez pracy.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium