Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2017 r.
10:34

Rzeczywistość nie jest czarno biała. Rozmowa z Igorem Herbutem z zespołu LemON

0 0 A A
(fot. Zuza Krajewska)

Z Igorem Herbutem z zespołu LemON rozmawiamy przed trasa „TU | Etiuda Zimowa”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Od wydania poprzedniej płyty minęły już…

- Dwa lata. W tym czasie nie nagrywaliśmy, ale bardzo wiele się działo. W dwa lata daliśmy 160 koncertów. Mam też poczucie, że w tym czasie rozwinęliśmy się i muzycznie, i jako ludzie.
W pewnym momencie poczuliśmy, że to jest już ten czas. Pojechaliśmy do Śnietnicy, czyli miejsca z którego pochodzi mój dziadek. Osiedliśmy w starej, drewnianej łemkowskiej chacie. Przez dziesięć dni żyliśmy jak jej mieszkańcy dziesiątki lat temu. I pracowaliśmy. To tam powstało pół płyty, ale też cały jej wyjątkowy koloryt. Druga część prac nad płytą była diametralnie inna, bo odbywała się w Nowym Jorku. Powstało tam kilka tekstów. Kilka piosenek dokończyłem. Stąd też wyjątkowy jej charakter.

• Teksty na płycie „TU” też są wyjątkowe.

- Jestem innym człowiekiem niż kilka lat temu. Dojrzałem. Chciałem opisać to co czuję. Są więc tu elementy bolesnej historii i skomplikowanych relacji damsko-męskich. Nigdy nie angażuję się w politykę, ale nie mogę też uciec od opisywania tego, co widzę i co mnie otacza. Piszę więc o tym, a rzeczywistość nie jest czarno biała. Zło zderza się z dobrem, głupota z mądrością. Mam nadzieję, że słychać też wpływ moich wielkich mistrzów, których warsztat podziwiam: Ciechowskiego, Osieckiej, Przybory. Nie ukrywam, że są moją inspiracją. Nie mógłbym śpiewać o dupie Marynie. To musi być coś więcej.

• Ale wielu muzyków śpiewa o niczym.

- Mamy wolność, a to nie oznacza, że wszyscy musimy iść w tym samym kierunku. Nie chcę robić rzeczy, które nie wymagają przemyślenia i nie mają głębszego sensu. Jestem człowiekiem, który nie oczekuje od świata prostego przejścia przez nie bez zastanowienia się i bez dostępu do bodźców. Jestem otwarty na wszystko co mnie otacza. Szukam czegoś więcej. Nie chce zamykać się w swoich czterech ścianach tylko wychodzić do ludzi i odkrywać świat. Chcę pisać dla ludzi mi podobnych.

• Jesteś Łemkiem i mówisz często o tożsamość i tolerancji.

- To dla mnie bardzo ważny temat. Jestem dumny ze swojego pochodzenia etnicznego. Polska jest tak wielkim, pięknym i różnorodnym krajem, że powinniśmy podchodzić do tej różnorodności z ogromnym szacunkiem. Czerpmy z niej. Czerpmy od ludzi, którzy nas odwiedzają i których odwiedzamy my. Mam nadzieję, że coraz więcej z nas będzie otwartych i mądrych.

• Nie boisz się hejtu w związku z taką postawą?

- Hejt był, jest i będzie. Nie boję się go, bo nie boję się swoich odczuć i myśli. Nie patrzę na innych i nie próbuję wszystkim dogodzić, bo to jest zwyczajnie niemożliwe. Oczywiście, chcę dotrzeć do jak największej rzeszy ludzi i pokazać im swoje uczucia. Dać im coś do przemyślenia. Jeśli tego nie chcą - nie ma sprawy. Na hejt nie zwracam uwagi. Bardzo ważna jest za to dla mnie krytyka konstruktywna. Kiedy trzy lata temu zaśpiewałem coś po angielsku pojawiły się głosy, że to bełkot. To nie był hejt tylko rzeczywiste stwierdzenie faktu. Dlatego nie obraziłem się na cały świat tylko wziąłem się do roboty. Od tamtej pory wciąż się uczę, żeby być dobrym w tym co robię. A internautom, którzy wtedy mnie krytykowali mogę tylko przytaknąć - tak, to był bełkot.

• Nie boisz się odkrywać tak bardzo w swoich tekstach?

- Obawiam się, że mogę zostać niezrozumiany, czy nadinterpretowany. Boję się, że komuś się nie spodoba, bo przecież każdy chciałby być pochwalony i doceniony. Robię jednak swoje i cały czas idę do przodu. Ciągle mam jakieś zaległości. Dopiero niedawno wróciłem do np. Beatlesów, Floydów czy Zeppelinów, z wydaje mi się o wiele większą świadomością. Bardzo ważny jest dla mnie rozwój i myślę, że słychać to w naszej muzyce.

• Waszej nowej muzyki będzie można teraz posłuchać w trakcie trasy koncertowej.

- To będzie coś zupełnie innego. Po pełnych energii występach Przystanku Woodstock, czy Europejskim Stadionie Kultury, ruszamy w niezwykle emocjonalną, intymną i liryczną trasę. Obok TU zagramy pierwszy raz na żywo materiał z płyty Etiuda Zimowa. A ponieważ połączenie dwóch albumów wymaga wyjątkowej oprawy, występować będziemy w filharmoniach i pięknych salach koncertowych, w których intrygujące aranżacje i dźwięki wybrzmią w teatralnej oprawie wizualnej a liryczność przeplatać się będzie z nieokiełznaną drapieżnością. W Lublinie pojawimy się w CSK, 9 listopada.

Pozostałe informacje

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium