Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2017 r.
10:34

Rzeczywistość nie jest czarno biała. Rozmowa z Igorem Herbutem z zespołu LemON

(fot. Zuza Krajewska)

Z Igorem Herbutem z zespołu LemON rozmawiamy przed trasa „TU | Etiuda Zimowa”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Od wydania poprzedniej płyty minęły już…

- Dwa lata. W tym czasie nie nagrywaliśmy, ale bardzo wiele się działo. W dwa lata daliśmy 160 koncertów. Mam też poczucie, że w tym czasie rozwinęliśmy się i muzycznie, i jako ludzie.
W pewnym momencie poczuliśmy, że to jest już ten czas. Pojechaliśmy do Śnietnicy, czyli miejsca z którego pochodzi mój dziadek. Osiedliśmy w starej, drewnianej łemkowskiej chacie. Przez dziesięć dni żyliśmy jak jej mieszkańcy dziesiątki lat temu. I pracowaliśmy. To tam powstało pół płyty, ale też cały jej wyjątkowy koloryt. Druga część prac nad płytą była diametralnie inna, bo odbywała się w Nowym Jorku. Powstało tam kilka tekstów. Kilka piosenek dokończyłem. Stąd też wyjątkowy jej charakter.

• Teksty na płycie „TU” też są wyjątkowe.

- Jestem innym człowiekiem niż kilka lat temu. Dojrzałem. Chciałem opisać to co czuję. Są więc tu elementy bolesnej historii i skomplikowanych relacji damsko-męskich. Nigdy nie angażuję się w politykę, ale nie mogę też uciec od opisywania tego, co widzę i co mnie otacza. Piszę więc o tym, a rzeczywistość nie jest czarno biała. Zło zderza się z dobrem, głupota z mądrością. Mam nadzieję, że słychać też wpływ moich wielkich mistrzów, których warsztat podziwiam: Ciechowskiego, Osieckiej, Przybory. Nie ukrywam, że są moją inspiracją. Nie mógłbym śpiewać o dupie Marynie. To musi być coś więcej.

• Ale wielu muzyków śpiewa o niczym.

- Mamy wolność, a to nie oznacza, że wszyscy musimy iść w tym samym kierunku. Nie chcę robić rzeczy, które nie wymagają przemyślenia i nie mają głębszego sensu. Jestem człowiekiem, który nie oczekuje od świata prostego przejścia przez nie bez zastanowienia się i bez dostępu do bodźców. Jestem otwarty na wszystko co mnie otacza. Szukam czegoś więcej. Nie chce zamykać się w swoich czterech ścianach tylko wychodzić do ludzi i odkrywać świat. Chcę pisać dla ludzi mi podobnych.

• Jesteś Łemkiem i mówisz często o tożsamość i tolerancji.

- To dla mnie bardzo ważny temat. Jestem dumny ze swojego pochodzenia etnicznego. Polska jest tak wielkim, pięknym i różnorodnym krajem, że powinniśmy podchodzić do tej różnorodności z ogromnym szacunkiem. Czerpmy z niej. Czerpmy od ludzi, którzy nas odwiedzają i których odwiedzamy my. Mam nadzieję, że coraz więcej z nas będzie otwartych i mądrych.

• Nie boisz się hejtu w związku z taką postawą?

- Hejt był, jest i będzie. Nie boję się go, bo nie boję się swoich odczuć i myśli. Nie patrzę na innych i nie próbuję wszystkim dogodzić, bo to jest zwyczajnie niemożliwe. Oczywiście, chcę dotrzeć do jak największej rzeszy ludzi i pokazać im swoje uczucia. Dać im coś do przemyślenia. Jeśli tego nie chcą - nie ma sprawy. Na hejt nie zwracam uwagi. Bardzo ważna jest za to dla mnie krytyka konstruktywna. Kiedy trzy lata temu zaśpiewałem coś po angielsku pojawiły się głosy, że to bełkot. To nie był hejt tylko rzeczywiste stwierdzenie faktu. Dlatego nie obraziłem się na cały świat tylko wziąłem się do roboty. Od tamtej pory wciąż się uczę, żeby być dobrym w tym co robię. A internautom, którzy wtedy mnie krytykowali mogę tylko przytaknąć - tak, to był bełkot.

• Nie boisz się odkrywać tak bardzo w swoich tekstach?

- Obawiam się, że mogę zostać niezrozumiany, czy nadinterpretowany. Boję się, że komuś się nie spodoba, bo przecież każdy chciałby być pochwalony i doceniony. Robię jednak swoje i cały czas idę do przodu. Ciągle mam jakieś zaległości. Dopiero niedawno wróciłem do np. Beatlesów, Floydów czy Zeppelinów, z wydaje mi się o wiele większą świadomością. Bardzo ważny jest dla mnie rozwój i myślę, że słychać to w naszej muzyce.

• Waszej nowej muzyki będzie można teraz posłuchać w trakcie trasy koncertowej.

- To będzie coś zupełnie innego. Po pełnych energii występach Przystanku Woodstock, czy Europejskim Stadionie Kultury, ruszamy w niezwykle emocjonalną, intymną i liryczną trasę. Obok TU zagramy pierwszy raz na żywo materiał z płyty Etiuda Zimowa. A ponieważ połączenie dwóch albumów wymaga wyjątkowej oprawy, występować będziemy w filharmoniach i pięknych salach koncertowych, w których intrygujące aranżacje i dźwięki wybrzmią w teatralnej oprawie wizualnej a liryczność przeplatać się będzie z nieokiełznaną drapieżnością. W Lublinie pojawimy się w CSK, 9 listopada.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium