Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2002 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Skrzydlata pasja

Autor: Zdjęcie autora Marek Czech
0 0 A A
Na taki widok miłośnicy skrzydlatych maszyn czekali... 66 lat; ostatni oryginalny RWD-6 zakończył bo
Na taki widok miłośnicy skrzydlatych maszyn czekali... 66 lat; ostatni oryginalny RWD-6 zakończył bo

- Któregoś dnia syn Dariusz przyszedł ze szkoły i powiedział, że zostanie ona nazwana imieniem Żwirki i Wigury, słynnych polskich lotników. Zaproponowałem, aby zrobił jakiś model samolotu, ale po dłuższych rozmowach doszliśmy do wniosku, że widoczniejszym symbolem będzie zrobienie repliki RWD-6 o rzeczywistych rozmiarach, która ozdobiłaby plac Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej - opowiada Artur Słowikowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chciał być kolarzem, został konstruktorem

Pan Artur jest mechanikiem samochodowym. Przez wiele lat pracował w różnych zakładach. Dziesięć lat temu zdecydował, że otworzy własną firmę. Od tego czasu na podwórku państwa Słowikowskich przy ulicy Mieszczańskiej praca wrze. Żona konstruktora repliki RWD-6 także prowadzi swój własny interes - zajmuje się krawiectwem. Dzieci, 19-letni Robert, 17-letni Dariusz i 15-letnia Agata pomagają rodzicom jak mogą.
W latach 70. pan Artur uprawiał wyczynowo kolarstwo. Był zawodnikiem LZS "Krzna”, który później został przemianowany na Robotniczo-Akademicki Klub Sportowy "Raks”. Zwyciężył m.in. w Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim w 1978 roku. Nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa, uniemożliwił mu kontynuowanie tej pasji. Miejsce kolarstwa zajęły samoloty.

Żmudna praca po godzinach

Prace nad budową repliki samolotu rozpoczęły się w kwietniu br.
- Syn Darek pochwalił się w szkole wychowawczyni, ta z kolei dyrektorowi. Na początku dyrektor był zaskoczony pomysłem, ale wyraził zgodę. I zaczęliśmy robić... - wspomina pan Artur. W trakcie późniejszych prac do budowy dołączył Andrzej Kostrubała, który bardzo dużo pomógł przy wykończeniach.
We wszystkie materiały budowniczy RWD-6 zainwestował z własnej kieszeni. Koszt samych materiałów wyniósł 5.700 zł. A. Słowikowski liczy na to, że zwróci się przynajmniej część kosztów produkcji maszyny. Szkoła zaczęła więc szukać sponsorów. Część pieniędzy już wpłynęła.
Pan Artur przy budowie repliki RWD-6 wzorował się na książkach i opracowaniach Wiesława Schirla. Jednak, jak podkreśla, dokumentacji technicznej na ten samolot nie było. Rysunki, szkice sporządzane były w 1931 roku od ręki. Składano maszynę bardzo szybko, tak aby zdążyć na zawody Challenge w 1932 roku. Po II wojnie światowej szczątkowa dokumentacja RWD-6 zaginęła.
Replika RWD-6, o rozpiętości skrzydeł 11 metrów i długości 6,60 metra, waży 480 kilogramów. Samolot, niestety, nie poleci. Ma, co prawda, silnik od małego fiata, a śmigło wydaje piękny dźwięk. Oryginał miał podobną wagę własną: 470 kg (przy masie użytkowej 750 kg).

Co dalej?

Od pewnego czasu trwają rozmowy między konstruktorem repliki RWD-6 a dyrekcją Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Kraków jest zainteresowany zakupem samolotu. A. Słowikowski jest gotowy do wykonania kolejnej repliki przedwojennej maszyny.
Tymczasem RWD-6 mogą podziwiać miłośnicy skrzydlatych maszyn. 1 września, podczas festynu "Zakończenie wakacji” w Białej Podlaskiej, mieszkańcy z dużym zainteresowaniem przyglądali się efektowi pracy bialskich mechaników. Tydzień później samolot został zaprezentowany publiczności podczas pikniku lotniczego w Radomiu. A 14 września, podczas uroczystej ceremonii nadania imienia lotników Żwirki i Wigury Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej, replika RWD-6 stanęła na szkolnym placu, gdzie można ją oglądać.
Czy pan Artur poprzestanie na budowie jednej skrzydlatej maszyny?
- Możliwe, że muzeum z Krakowa będzie z nami współpracować i coś jeszcze zbudujemy - ma nadzieję konstruktor.


Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium