Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2013 r.
11:40
Edytuj ten wpis

Spaliła się "Knajpa U Fryzjera". Dzisiaj koncert i licytacja

0 27 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

W sobotę, 9 lutego, w Domu Architekta SARP w Kazimierzu zagra większość zespołów, które kiedykolwiek wystąpiły na deskach "Fryzjera”. Jan Wołek poprowadzi aukcję obrazów. Nadzwyczajna impreza ma na celu pomoc rodzinie Roberta Sulkiewicza po pożarze Knajpy U Fryzjera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć od pożaru minęło 6 tygodni, to Robert Sulkiewicz z trudem panuje nad wzruszeniem. Dach restauracji, mieszczącej się w zabytkowym budynku, gdzie wcześniej był zakład fryzjerski, jest prowizorycznie zabezpieczony przed deszczem. Stoimy w miejscu, gdzie mieścił się ogródek i scena na powietrzu. Krajobraz cały czas przypomina jedno wielkie pobojowisko.

– Był sylwester, byłem chory, moja żona była chora, a o 12.20 dostałem telefon z restauracji, że się pali. Ubrałem się, przyjechałem na miejsce. Poszedł ogień ze skrzynki, wszystko się wyłączyło zgodnie z regułami. Ogień szybko poszedł po kablach. Jedna odważna dziewczyna rzuciła się z gaśnicą. Druga zadzwoniła po straż – opowiada Robert Sulkiewicz, właściciel restauracji.

Na miejsce podjechało 10 jednostek straży pożarnej. Cała ulica została zablokowana. Na dole paliło się jedno pomieszczenie. Zaczęła palić się cała góra. Goście, którzy znajdowali się w Knajpie U Fryzjera, zostali bezpiecznie ewakuowani. Do godziny 17 trwało dogaszanie budynku.

Pożoga

Cała góra się spaliła. – Spaliły się meble, obrazy, elementy dekoracji. Dół został uratowany, jednak jest zalany wodą. Na dobrą sprawę trzeba to odbudowywać od nowa. "Fryzjera” w tym miejscu na pewno już nie będzie – mówi Sulkiewicz. Nie będzie, bo właściciel budynku, od którego Robert Sulkiewicz go wynajmował, ma inne plany. – Ma do tego prawo. Natomiast nie jest powiedziane, że "Fryzjera” nie będzie gdzie indziej w Kazimierzu.

Czy lokal był ubezpieczony?

– Budynek tak, odszkodowanie dostanie właściciel, od którego wynajmowałem lokal na restaurację.
Jak restauracja się spaliła, przyjaciele Roberta ruszyli z pomocą. 19 stycznia w restauracji "Przystanek Korzeniowa” odbył się koncert zespołu Dziady Kazimierskie. Zorganizowali "narodową zrzutę” na Sulkiewiczów. – To bardzo nam pomogło, bo jak los nagle zmienia życie, to zostaje się na lodzie – mówi Robert. – Bez tej pomocy nie byłoby z czego zrobić opłat. Potem nie byłoby z czego zapłacić za mieszkanie, które wynajmujemy. Musielibyśmy wyprowadzić się z Kazimierza.

Jest nieszczęście, jest pomoc

Pomoc dla Sulkiewiczów trwa. Dzięki inicjatywie Agnieszki i Tomka Małolepszych, właścicieli restauracji "Przystanek Korzeniowa” oraz Jana Wołka, który jest przyjacielem rodziny.

– To oni podjęli się zebrania obrazów na aukcję i organizacji koncertu. Pomaga Stasiu Leszczyński z zespołu NeoKlez, z którego inicjatywy w sobotę, 9 lutego, o 18 rozpocznie się w Domu Architekta SARP impreza muzyczna – tłumaczy Sulkiewicz.

Na apel w sprawie pomocy odpowiedziało bardzo wiele osób z Kazimierza i Polski. Organizatorzy aukcji, która nastąpi po koncercie – a którą poprowadzi Jan Wołek – zgromadzili już dużą kolekcję obrazów. Część będzie licytowana w Kazimierzu, część w Warszawie. Dzień później w restauracji "Żywiciel” przy placu Inwalidów 10 odbędzie się kolejna aukcja i występ barda Marka Rawskiego.

– To są odruchy serca ludzi, które mnie i Zuźkę, moją żonę, podtrzymują na duchu. Nie zamierzam żyć z aukcji oczywiście. Już dostałem dwie propozycje pracy. I mam nadzieję, że w Kazimierzu zostanę, bo tu urodziły się moje dzieci. Gdyby nie przyjaciele, to nie wiem, co by było.

Los

Człowiek planuje, marzy, a los płata figle. Nagle odmienia życie. – Może trzeba dostać kopa od życia i zacząć życie od nowa? Może będzie jeszcze ciekawsze? – mówi Robert. Jest optymistą. Stoi na pogorzelisku i układa nowe plany. Największa niewiadoma, to festiwal klezmerski. Chce wierzyć, że tegoroczna edycja się odbędzie.

– Dziś mówię o tragedii ze spokojem. Ale pierwsze uderzenie było straszliwe. Dalej, jak tutaj wchodzę do środka, to wieczorem nie będę mógł zasnąć. Wchodzę, czuję smród spalenizny, wilgoć, zbutwienie. Widzę miejsce, które niedawno tętniło życiem pełnym, teraz widzę ruinę. Nie płaczę. Jestem głową rodziny i niech sobie płaczą inni. Wziąłem się w garść i działam dalej – mówi twardo Sulkiewicz.

– Żona ciężko to znosi. Córka Aniela, która w tym roku kończy 9 lat, pierwszego dnia w ogóle nie zrozumiała, o co chodzi. Następnego dnia ciągle się pytała, czy nie zapali się dach domu, gdzie mieszkamy. Franek, który kończy 11 lat, był na obozie. Napisałem mu w liście, że Fryzjera już nie ma. Jak wychodził z pociągu, to już widziałem w jego oczach, że list doszedł. Zapytał: Tato, to co teraz z nami będzie?

Koncert

Sobotni koncert będzie nadzwyczajny. Na wspólnej scenie wystąpią zespoły muzyczne, które kiedykolwiek miały okazję grać na deskach "Fryzjera”. Koncert poprowadzi Jan Wołek, polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta.

– Drodzy Miłośnicy Muzyki Klezmerskiej, Knajpy U Fryzjera, rodziny Sulkiewicz! Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek był na koncercie muzyki klezmerskiej wie, że jeden zespół to już jest czad, a wszystkie razem to bomba energetyczna i tylko 2 kalorie! Robert Sulkiewicz nigdy nie był obojętny wobec innych i każdy, kto zwrócił się do niego o pomoc, ją uzyskał. Działał nieprzerwanie na korzyść rozwoju kulturalnego miasta Kazimierz organizując m.in. Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej i niezliczoną ilość innych przedsięwzięć. Teraz nasza kolej, by mu się odwdzięczyć – apelują przyjaciele Sulkiewicza.

Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium