Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 września 2014 r.
7:30
Edytuj ten wpis

Studenci wracają i Lublin odżywa

0 17 A A

Korki na mieście, tłok w komunikacji miejskiej i głośne imprezy - wyraźnie widać i słychać, że studenci wracają do Lublina. Ale dzięki nim zapełniają się nie tylko ulice, ale też budżet miasta i jego mieszkańców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lublin od lat uchodzi za miasto akademickie. Działa tu pięć wyższych uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska, do tego kilka uczelni prywatnych. Jeszcze kilka lat temu studentów w Lublinie było ponad 100 tysięcy.

W ubiegłym roku, głownie z powodu niżu demograficznego było ich już tylko ok. 80 tys. Trudno powiedzieć, ilu studentów będzie studiować u nas w nadchodzącym roku akademickim, bo nie wszystkie szkoły wyższe zakończyły już rekrutację, ale nie ulega wątpliwości, ze niebawem miasto będzie wyglądać zupełnie inaczej niż latem.

Akademicki charakter Lublina nie tylko dostarcza mu kolorytu. Dla jego mieszkańców jest także źródłem dochodu. Pierwsza grupa to osoby zatrudnione na uczelniach. UMCS, który jest największą uczelnią w mieście, jest także jednym z największych pracodawców w regionie.

- Obecnie zatrudniamy ok. trzech tysięcy osób, z czego większość to nauczyciele akademiccy - przyznaje Magdalena Kozak-Siemińska, rzeczniczka prasowa UMCS.

W akademiku, na stancji, lub na swoim

Ale nie tylko oni zarabiają dzięki obecności studentów w mieście.

Część żaków przyjeżdża przecież do Lublina z innych miast. Niektórzy z nich znajdują lokum w domach studenckich, które posiadają wszystkie uczelnie publiczne, a od niedawna także prywatna Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Jest też kilka akademików prywatnych. Ale duże grono studentów woli mieszkać na wynajmowanych stancjach.

- W Lublinie jest sporo osób, które z wynajmu mieszkań uczyniły sposób na biznes i kupują je specjalnie w tym celu. Są tacy, którzy mają po kilka lokali. Niektórzy odnajmują dziedziczone mieszkania, a te są najczęściej w centrum, lub w jego bliskich okolicach, co jest najlepszą lokalizacją dla studentów - mówi Tomasz Iwan, prezes zarządu Biura Nieruchomości Kleczkowski.

Sklepy też zarabiają

Stawki za wynajem kawalerki wahają się od 800 do tysiąca złotych miesięcznie. W przypadku większych mieszkań są to kwoty w granicach 1000-1500 zł. Nawet po odjęciu podstawowych opłat zostaje suma, którą można przeznaczyć chociażby na spłatę kredytu.

Część studentów przyjeżdżających do Lublina wprowadza się do mieszkań kupionych im przez rodziców. Wbrew pozorom takich osób wcale nie jest mało.
- Rocznie na taki zakup decyduje się od kilkuset, nawet do tysiąca rodzin - mówi Tomasz Iwan. - Zarabiają na tym nie tylko biura nieruchomości i notariusze, ale też budowlańcy i sklepy meblowe, czy te z artykułami RTV i AGD, bo mieszkanie przecież trzeba wyremontować i wyposażyć.

Kserują na potęgę

W czasie roku akademickiego większy ruch można zaobserwować także w księgarniach, ale jeszcze większy w okolicach punktów xero.
- Największe kolejki mamy zazwyczaj na początku każdego semestru, gdy studenci kserują podręczniki, a także w trakcie sesji, gdy w ruch idą skrypty i inne materiały potrzebne do egzaminów. W tym okresie mamy dłuższe godziny otwarcia, a i tak często pracy jest tyle, że nie wiadomo w co ręce włożyć - mówi Magda pracująca w jednym punktów xero w okolicach miasteczka akademickiego UMCS. Tu działa kilkadziesiąt lokali.

- Właśnie dlatego poszerzyliśmy naszą ofertę m. in. o oprawianie prac licencjackich i magisterskich. Największy ruch mamy w czerwcu i wrześniu, gdy trwają obrony. Poza tym studenci przychodzą i kserują po kilka, kilkanaście stron. Przy takiej konkurencji trudno byłoby utrzymać biznes opierając się tylko na takiej działalności - przyznaje Bartłomiej Czarnota, właściciel Fabryki Kopii przy ul. Skłodowskiej w Lublinie.

Sezon rusza w październiku

Nie jest jednak tajemnicą, że przeciętny student bardziej niż siedzieć w książkach, lubi się zabawić. Już pod koniec września ożywają bary i puby na miasteczku akademickim, które latem są odwiedzane mniej tłumnie.

Część z nich w ogóle zamyka się na okres wakacyjny. Także w lokalach działających dalej od uczelnianych kampusów w trakcie roku akademickiego można zaobserwować większy ruch.

- Faktycznie, już pod koniec września odwiedza nas więcej klientów. Oczywiście, ma to związek z tym, że robi się coraz chłodniej, ale nie ulega wątpliwości, że wpływ na to mają również powroty studentów. W okresie wakacyjnym lokal zapełnia się głownie przy okazji większych imprez sportowych, które transmitujemy, ale i to nie jest regułą. A w ciągu roku akademickiego codziennie mamy zajętą co najmniej połowę stolików, a w weekendy trudno znaleźć wolne miejsce. Co najchętniej zamawiają studenci? Nie odkryję Ameryki, jak powiem, że piwo. W mniejszych ilościach schodzą mocniejsze alkohole, ale głównie z powodów finansowych. Taniej wychodzi impreza w akademiku, lub na stancji - mówi właściciel jednego z lubelskich barów, chcący zachować anonimowość.

Integracje

Również kluby muzyczne swoją działalność w większości organizują pod kątem studentów.

- Nie jest tak, że latem kluby pustoszeją, ale imprezy wyglądają wtedy trochę inaczej. Już w połowie września zaczyna się większy ruch, a pod koniec miesiąca jest jeszcze bardziej gorąco. Potem zaczynają się wydziałowe integracje, a prawie każdy klub raz w tygodniu robi typowo studencką imprezę - mówi Piotr "Fakto” Wijatkowski, DJ i menadżer artystyczny lubelskiego klubu Cream. - Można powiedzieć, że sezon klubowy zaczyna się w październiku. Wtedy dzieje się zdecydowanie więcej.

Kebabożercy

Powrót studentów cieszy także przedstawicieli branży gastronomicznej. Może nie są oni stałymi bywalcami wytrawnych restauracji, ale nie ulega wątpliwości, że często jedzą na mieście. Niektórzy po prostu nie lubią gotować, inni nie mają do tego warunków w akademikach, bądź na stancjach, a jeszcze inni nie chcą tracić czasu na dojazd do domu, gdy mają okienko między zajęciami.

Głównie z powodów ekonomicznych największym zainteresowaniem cieszą się lokale typu fast food. Tych najwięcej można spotkać właśnie w okolicy uczelnianych kampusów. Nie bez powodu ulica Nadbystrzycka w okolicach obiektów Politechniki Lubelskiej nazywana jest "lubelskim zagłębiem kebabowym”.

- Mimo sporej konkurencji w ciągu roku akademickiego nie narzekamy na brak klientów, praktycznie bez przerwy jest ruch. Zupełnie inaczej niż w wakacje, kiedy niektóre lokale w ogóle nie funkcjonują - mówi pracownik jednej z budek z kebabem. W jakich porach studenci najczęściej jedzą? - Nie ma reguły. W ciągu dnia przychodzą pojedynczo lub po kilka osób, w przerwie między zajęciami. Późnym popołudniem robi się nieco spokojniej, większe kolejki mamy wieczorami, zwłaszcza, gdy studenci wracają z imprez. Najwięcej klientów jest w weekendy: w piątek zawsze trzeba zrobić większe zakupy, żeby nie zabrakło towaru.

Jeżdżą nie tylko autobusami

Jak wspominaliśmy, większość studentów szuka stancji w centrum, lub jego bliskim sąsiedztwie, by mieć blisko na uczelnię, albo na imprezę. Ci, którym nie uda się znaleźć dobrej lokalizacji są skazani na komunikację miejską. To właśnie z myślą o żakach kilka lat temu przywrócono w Lublinie nocną komunikację miejską. Ale na obecności studentów w Lublinie zyskują także taksówkarze.

- Zabiegamy o studencką klientelę oferując zniżki na hasło "student”. W czasie roku akademickiego mamy sporo takich zleceń - przyznaje Andrzej Łoński, prezes Radio Taxi "Trójki”. - Studenci często korzystają też z naszych usług, gdy tylko przyjadą do Lublina i instalują się na stancjach - dodaje.

W tym roku żacy wracający do Lublina po wakacyjnej przerwie będą mieli jeszcze jedną nową możliwość poruszania się po mieście. Pod koniec września uruchomiony został Lubelski Rower Miejski, który jeszcze przed powrotem studentów bił wśród mieszkańców rekordy popularności.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu miała kobieta, która weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia
foto
galeria

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia

Biłgoraj leży w południowej części województwa lubelskiego, około 85 km od Lublina, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po uliczkach i zaułkach Biłgoraja.

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin
galeria
film

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin

Pająki, węże, ślimaki i ryby. W Lublinie gratka dla miłośników terrarystyki, akwarystyki i botaniki.

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera.
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Pojedynek w Rydze był starciem dwóch niepokonanych drużyn w grupie C. Przypomnijmy, że Łotysze mają zapewniony udział w mistrzostwach Europy, ponieważ są jednym z gospodarzy całego turnieju. Mimo to biorą udział w eliminacjach i na razie idzie im bardzo dobrze. W piątkowy wieczór jednak spotkali trudnego przeciwnika w postaci reprezentacji Belgii

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że prezes IPN, Karol Nawrocki, będzie kandydatem na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, popieranym przez tę partię. Nawrocki wystartuje jako "kandydat obywatelski, bezpartyjny"

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Sezon 2024/2025 oficjalnie rozpoczęty. W sobotę i niedzielę na skoczni w Lillehammer dominowali Niemcy i Austriacy

4000 tysiące zł kosztował mosiężny krokodyl
zdjęcia
galeria

Tylko krokodyl z mosiądzu nie marzł na giełdzie. Handlującym przeszkadzała pogoda

Zimny wiatr i temperatura w okolicach zera skutecznie odstraszyły część kupców i ludzi, którzy zwyczajowo w ostatnią niedzielę miesiąca odwiedzają giełdę starci na Placu Zamkowym w Lublinie. Ruch był zdecydowanie mniejszy

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie

Festiwal dźwięku
foto
galeria

Festiwal dźwięku

W Helium Club, co ty dzień odbywają się mega imprezki. Na parkiecie szaleństwo! Zobaczcie, co się działo w weekend w Helium. Tak się bawi Lublin!

Bogdan Lembrych (z piłką) był najlepszym zawodnikiem Memoriału Roupperta
galeria

Memoriał Leszka Marii Roupperta. Zagrali ku pamięci wielkiego trenera [zdjęcia]

Matematyka zwycięzcą Memoriału Leszka Marii Roupperta

Na drogach może być ślisko

Na drogach może być ślisko

Warunki drogowe na Lubelszczyźnie nie są najlepsze. Do wieczora w kilkunastu powiatach województwa obowiązują ostrzeżenia IMGW o marznących opadach. Wczoraj rano w powiecie opolskim jedno z aut wpadło do rowu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium