Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 października 2006 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Świat nie wierzył łzom

0 0 A A

Agnieszka pięknieje z roku na rok. Potrafi śpiewać i pięknie się ubrać. W spektaklu "Isadora” zachwyca delikatnością roli. Potrafi także kochać. Gdy siedzi obok mnie na próbie przed poniedziałkowym spektaklem w Teatrze Osterwy, jeszcze nie wiem, że niedowidzi. I to jest jej dramat: jak była mała, lekarze źle ją zdiagnozowali i wrzucili do przegródki z napisem: niepełnosprawna. I tak już zostało

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najpierw Maria Pietrusza-Budzyńska przy Szkole Specjalnej nr 26 w Lublinie prowadziła Teatrzyk Roślinka. I wpadła na pomysł, żeby pomalować swoim aktorom twarze.
- Ta maska pozwoliła skryć ich "przynależność” do szkoły specjalnej. Nie chcieli należeć do miejsca, gdzie ich się wyklucza ze społeczeństwa - mówi Budzyńska.
Potem przekonała Cezarego Karpińskiego, ówczesnego dyrektora Teatru Osterwy, żeby przyjął do teatru niepełnosprawnych aktorów. Działalność finansuje Polski Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. A aktorzy Marii grają na zawodowej scenie. Na przykład w Hamlecie. To jedyny taki przypadek w Europie.

Na Jastrzębiej
Wtorek godzina 14.30, ul. Jastrzębia 3 w Lublinie. Codziennie na warsztatach spotyka się tu dwudziestka ludzi. W ciasnym wejściu wieszaki na ubrania. Zaraz później teatralne maski i fragmenty kostiumów. Na prawo z korytarza w pracowni plastycznej powstają anioły. Na szczęście. Ale sercem warsztatów jest sala z lustrami.
Jacek Kasprzak, też niepełnosprawny, prowadzi zajęcia z plastyki ciała.
Nigdy nie zapomni Kolusia. Koluś długie lata spędził w domu; kaleka zamknięty w czterech ścianach. Na pierwsze zajęcia teatroterapii przynieśli go na rękach bracia.
Jacek Kasprzak sam pokonał własne kalectwo. Ale ma twardą rękę. Koluś na próbach płakał, kiedy zaliczał kolejne upadki. W końcu razem z Jackiem wystąpili na scenie, podpierając się jedną laską.
- Świetnie się z nimi pracuje. Są bardziej plastyczni. Można z nim robić cuda - mówi Kasprzak.

Jezus też niepełnosprawny
...Ej, Jasiu, Jasiu! Nasorpołeś się, diobeł wi na co, utrudziłeś nadaremno, a syćko, co po tobie ostało, to troche farbów na drewnie, tyn klocek, co się nie gibo, i jo... niedostrugany Ponbóg na wzór i podobieństwo twoje... To jus wiym, bez cok je Frasobliwy...
Zgasło światło, aktorzy zdjęli z twarzy maski. Publiczność w Teatrze Osterwy zobaczyła w ich oczach łzy.
Niepewności.
Strachu.
I radości.
W 2000 roku aktorzy Budzyńskiej dostali brawa na stojąco. Za "Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego. Za szatański pomysł Budzyńskiej, żeby kazać niepełnosprawnym aktorom opowiedzieć historię starego rzeźbiarza, który w godzinie śmierci spowiada się wyrzeźbionemu przez siebie Frasobliwemu. I przeprasza go za to, że świątki i ludzie, których stworzył, są koślawi, chropawi i pełni wad. Nawet Pan Jezus wygląda jak niepełnosprawny.

Idioci
W filmie Larsa von Triera "Idioci” normalni ludzie chcą lepiej siebie poznać.
Zamykają się w domu i zaczynają zachowywać się tak, jak osoby niepełnosprawne umysłowo.
Wpadają na pomysł, żeby zrobić świeczniki, tak, jakby je zrobili niepełnosprawni.
Kiedy koślawych świeczników nikt w miasteczku nie chce kupić, dochodzą do wniosku, że opiekunowie prawdziwych upośledzonych mają złe pomysły na ich terapię.
Maria Pietrusza-Budzyńska jest pedagogiem specjalnym. Uczy niepełnosprawnych, jak mają znaleźć drogę do toalety, kupić sobie bilet MPK czy posługiwać się kartą bankomatu.
Ale przez teatr uczy ich czegoś więcej.
- Zrobiłam z nimi "Spowiedź w drewnie”, żeby zrozumieli, że na niebie i na ziemi są ludzie ułomni, niedorzeźbieni. Dzięki spektaklom udaje się wydobyć spod ich niedoskonałości normalność. To są normalni ludzie. Nie idioci.
- Nie chcemy być wytykani. Popychani na przejściu. Odpychani - mówi do mnie Bożena. Przez jej niewyraźną mowę słychać łzy.

Agnieszka
Przysiadła przy mnie na chwilę. Patrzy uważnie. Potem mówi: Dlaczego zostałam niepełnosprawną? Przecież potrafię kupić sobie ubranie. Przecież potrafię kochać - patrzy na mnie z wyrzutem.
Agnieszka skończyła szkołę specjalną na pięć.
Świetnie recytuje, śpiewa piosenki Natalii Kukulskiej. Kiedyś po występie dzieci podbiegły do niej po autograf. Bo myślały, że to Natalka.
Dopiero, gdy przyszła na teatroterapię, okazało się, że ma problemy z wyczuciem przestrzeni. Inaczej się rusza. Bo ma kłopot z silną wadą wzroku.
- Agnieszka prawie nie widzi. Kiedyś lekarze popełnili błąd i zaszufladkowali ją do przegródki z napisem "niepełnosprawni”. Takie życie - śmieje się Jacek Kasprzak.

Isadora
W najbliższy poniedziałek wyjdą na scenę Teatru Osterwy, żeby zagrać spektakl o Isadorze Duncan.
- Często słyszę, jak ludzie litują się nad niepełnosprawnymi mówiąc: Szkoda że nigdy nie zaznają miłości. Niech zasmakują jej na scenie. Są tak samo wrażliwi, jak każdy z nas. A może bardziej - mówi Maria Pietrusza-Budzyńska.
Każda z niepełnoprawnych aktorek jest w tym spektaklu Isadorą.
- Każda z nich opowie wam o scenach ze swojego życia. Jak powiedziała prawdziwa Isadora: "Żaden kwiat sztuki nie rozkwitł w pełni, jeśli nie żywiły go łzy bólu”. Jak będziecie dokładanie patrzeć, wypatrzycie na twarzach moich dziewczyn te łzy - mówi z przewrotnym uśmiechem Budzyńska.
Tylko że świat nie wierzy ich łzom...

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium