Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 marca 2011 r.
12:13
Edytuj ten wpis

W urzędach potrzebne są kontrole

0 6 A A

Rozmowa z Adamem Sawickim z Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Bohater mojego artykułu w ciągu półtora roku wystartował w dziesięciu konkursach na stanowiska w różnych lubelskich urzędach. W większości był drugi i zwykle przegrywał ze stażystami.

– Sam fakt, że w danym konkursie stażysta dostaje o kilka punktów więcej, nie wydaje się niczym złym. Zakładając, oczywiście, że przyjęte kryteria są przejrzyste, a stażysta miał podobne wykształcenie i doświadczenie zawodowe jak bohater artykułu.

Stażysta to człowiek, który przyuczył się już do wykonywania określonych zadań, zdobył pewne doświadczenie, jego przełożeni wiedzą, jak wywiązuje się ze swoich obowiązków. Moim zdaniem, ważniejsze od tego skąd jest zatrudniana osoba, jest fakt, by była merytorycznie przygotowana do pracy na danym stanowisku.

• Z raportu NIK wynika, że aż 75 proc. samorządów w całej Polsce źle przeprowadza nabory urzędników. Kontrola wykazała, że większość z nich świadomie majstruje przy procedurach konkursowych i manipuluje wynikami – tak, by stanowiska dostawali "sami swoi”.

– Mimo wszystko konkursy wydają się najlepszym rozwiązaniem. Ważne jednak, by informacje o ich ogłoszeniu były szeroko rozpowszechniane. Informacje te powinny pojawiać się nie tylko na stronach BIP (Biuletyn Informacji Publicznej – przyp. red.), ale też na przykład w lokalnej prasie. W interesie urzędu jest przecież, by zgłosiło się jak najwięcej osób. Inna sprawa, to przejrzystość całej procedury.

Urzędy muszą opublikować w BIP informację o tym, kto wygrał dany konkurs. Ale upublicznianie listy kandydatów, którzy przeszli do ostatniego etapu, już nie jest obowiązkowe. Dlatego też wiele instytucji tego nie robi.

Takie kontrole, jak ta przeprowadzona przez NIK, są bardzo potrzebne. Przynajmniej do czasu, kiedy zasady, na jakich zatrudniane są osoby w urzędach, nie będą w pełni uczciwe. Dopóki nie znajdą się pod pełną społeczną kontrolą, zawsze będą możliwości nadużyć.

• Najwięcej "donosów” w sprawie przypadków zatrudniania w urzędach znajomych i rodziny dostajemy z mniejszych miast i miejscowości. Z czego to wynika? Ludzie są tam bardziej zawistni, czy też urzędnicy mniej boją się zatrudniać "swoich”?

– Myślę, że z obu przyczyn. W małych społecznościach wszyscy się znają, mniejszy jest też rynek pracy. W małych miasteczkach urząd miejski i podległe mu instytucje są często głównym pracodawcą. A tzw. znajomości bardziej się liczą. Dlatego większa powinna być transparentność konkursów na różne stanowiska. Ludzie powinni wiedzieć, kto startował, kto przegrał, kto wygrał.

Choć na pewno pojawią się głosy krytyki i plotki. Większe miasta też nie są wolne od obsadzania stanowisk ludźmi po linii partyjnej czy rodzinnej. Ostatnio w Warszawie głośno było o konkursie na dyrektora jednego z wydziałów urzędu dzielnicy Ursynów.

W trakcie postępowania konkursowego zmieniono kryteria dotyczące znajomości języków i wykształcenia. Jak się okazało, stanowisko dostał partyjny kolega i przyjaciel urzędującego burmistrza dzielnicy. Co ciekawe, samą rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzał sam burmistrz.

• Czy cokolwiek się w tej kwestii zmieniło przez ostatnie lata?

– Są pozytywne zmiany. Na pewno nie bez znaczenia jest zmiana przepisów. Już blisko 10 lat obowiązuje ustawa o dostępie do informacji publicznej, a urzędy mają obowiązek publikowania wielu informacji w BIP. Media też są bardziej aktywne w piętnowaniu wszelkich nieprawidłowości, a społeczeństwo bardziej świadome swoich praw.

Zawsze drugi

Przeważnie byłem drugi – stwierdza 30-latek, który zgodził się opowiedzieć nam, jak przez kilkanaście miesięcy starał się o pracę w różnych lubelskich urzędach. Jego historię opisaliśmy tydzień temu. Zawsze drugi, czyli jak szukałem pracy w urzędach Na Wasz odzew nie musieliśmy długo czekać

"Znajomości, znajomości i jeszcze raz znajomości!”, "Nie liczą się kwalifikacje, doświadczenie, ale to, kto ma szersze plecy!”, "albo koligacje rodzinne, albo partyjne, obcy nie wejdzie” – w takim tonie utrzymana jest większość komentarzy na forum.

Ostrych słów krytyki nie brakuje też w Waszych e-mailach. "Nepotyzm i kumoterstwo” – zatytułował swój list pan Michał. A pani Ada: "Praca w administracji-sama rodzina”. Tym bardziej cieszy, że nie zabrakło też przykładów pozytywnych (patrz ramka).

Dziękujemy za wszystkie listy, telefony i wpisy na forum. I czekamy na kolejne.
Staraliście się kiedykolwiek o pracę w administracji publicznej? Pracujecie u urzędzie i znacie jego mechanizmy od środka? Opowiedzcie nam o tym.

Piszcie: agnieszka.mazus@dziennikwschodni.pl lub dzwońcie: 0 81 462 68 24.

Pozostałe informacje

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium