Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 września 2011 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Wielki remont kanalizacji i wodociągów w Lublinie

Kanalizacja<br />
Remont kanalizacji w większości przypadków wymaga rozkopania jezdni. Prace przy ul. Młyń
Kanalizacja
Remont kanalizacji w większości przypadków wymaga rozkopania jezdni. Prace przy ul. Młyń

Tam, gdzie można, rozbierają ulicę i kładą nowe rury. Gdzie indziej prowadzą przez kilkadziesiąt metrów nową sieć nie rozkopując ziemi. W Lublinie jest realizowany ogromny projekt przebudowy kanalizacji i wodociągów. Wszystko ma kosztować aż 357 000 000 złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To jeden z największych tego typu projektów w Polsce – ocenia Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. – Jest o tyle ważny, że po 2015 roku każde miasto, które nie będzie odprowadzało oczyszczonych ścieków do rzek, będzie płaciło kary.

Kilometry nowych rur

Inwestycja obejmie 149 kilometrów rur w mieście. – Wybudujemy 62 kilometry nowych przyłączy, przede wszystkim kanalizacyjnych, a 87 będzie wyremontowanych – wyjaśnia Witold Dadej, dyrektor inwestycji w lubelskim MPWiK. – Nowa kanalizacja powstanie w częściach południowych i północnych miasta, tam gdzie powstają nowe dzielnice. Remontem obejmiemy przede wszystkim centralną część miasta. Tam niektóre odcinki sieci mają nawet po 80 lat i nie były modernizowane.

Setki miejsc

W sumie, prace będą prowadzone na 230 ulicach. Na części z nich wodociągowców już widać. Pierwsze prace remontowe prowadzone są w śródmieściu.

– Rury w śródmieściu pochodzą z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przez kilkadziesiąt lat żeliwo, z którego zostały wykonane, skorodowało i ich wymiana jest nieodzowna – wyjaśnia Jacek Czarecki, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Amerykańskie, prawie 100-letnie

Rury w centrum miasta powstały pod koniec lat dwudziestych. Są produkcji amerykańskiej. – W tej części miasta mamy 5 razy więcej awarii niż w innych dzielnicach Lublina. Po zainstalowaniu nowych rur przez około 15 lat nie powinno być żadnych kłopotów z siecią – zauważa Czarecki. – Polepszy się również jakość wody.

W niektórych miejscach jest możliwa wymiana rur bez zrywania asfaltu. Rozkopana zostaje jedynie studzienka i później nowe rury idą obok starych, np. trochę wyżej od obecnej sieci. Metody bezwykopowe jak do tej pory były prowadzone przy ulicach Orlej, Konopnickiej i Kruczej.

To dość małe prace, a rury mają niewielką średnicę. O wiele trudniejsze zadanie mają do wykonania wodociągowcy, którzy budują kolektor sanitarny w okolicach Głuska wzdłuż Czerniejówki. Instalacja połączy kanalizację z tej części Lublina i okolic z resztą miasta.

Kopią, a nie widać

Tu, na odcinku długości 2,5 kilometra, powstaje instalacja średnicy niemal metra i to bez rozkopywania całego terenu.

– Wykopy prowadzimy średnio co 50 metrów. W tych miejscach montujemy urządzenia do wiercenia pod ziemią – opowiada Wojciech Basta z lubelskiego MPWiK. Wykopy mają średnicę ok. 4 metrów i są głębokie na około 5 metrów. Stamtąd do ziemi wprowadza się urządzenie, które wierci tunel dla rur kolektora.

– Głowica wiercąca jest sterowana laserowo, przez co jest bardzo dokładna, może wywiercić do kilkuset metrów w głąb, my tutaj wiercimy na odległość 70 metrów – wylicza Basta. Jakie problemy pojawiają się podczas tego typu prac? – Raz napotkaliśmy kamienie i skały, trzeba było je ominąć.

Operacja jest dość skomplikowana, bo w tej części Lublina jest dość niski poziom wód gruntowych i w trakcie pracy urządzenia wiercącego pod ziemią tunel trzeba ciągle wypompowywać wodę. Od razu za głowicą siłownik wpycha rury.

Kamera sprawdza pracę robotów

W niektórych sytuacjach, kiedy rury są pod ziemią, do akcji wchodzą ludzie. Części prac nie może wykonać maszyna, a średnica kolektora – 80 cm – pozwala zmieścić się tam pracownikom na specjalnych sankach.

– Pod koniec do środka wjeżdża kamera wizyjna, która nagrywa, jak wygląda instalacja. Później możemy zobaczyć, czy wszystko jest odpowiednio zmontowane – zaznacza Wojciech Basta.

– W ramach prowadzonych prac 7100 gospodarstw domowych będzie podłączonych do kanalizacji – zaznacza dyrektor Dadej.
MPWiK remontuje nie tylko rury, ale i szereg urządzeń. Obecnie prace trwają w oczyszczalni ścieków na Hajdowie.

Balon

Mieszkańców okolicznych ulic może zaskoczyć widok dwóch ogromnych białych kul, które górują nad budynkami.

– To zbiorniki na biogaz, który jest produkowany z osadu pozostającego po ściekach w oczyszczalni. Poprzednie zbiorniki były metalowe, a co za tym idzie, bardzo trudne do utrzymania. Sporym problem była też korozja, która pojawiała się na niektórych fragmentach – opowiada Danuta Bajer z MPWiK. – Nowy zbiornik jest wykonany z tworzywa, składa się z dwóch warstw.

Pierwsza to zbiornik wypełniony powietrzem, w środku tego jest zbiornik na biogaz. Zbiornik w kształcie balonu jest nieustannie napełniany powietrzem, które utrzymuje ciśnienie wewnątrz.

Ogółem, remonty sieci na lubelskich ulicach będą realizowane do 2014 roku. MPWiK dostał 209 milionów zł dofinansowania ze środków unijnych. Resztę spółka wyłoży z własnej kasy.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium