Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 września 2011 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Wielki remont kanalizacji i wodociągów w Lublinie

Kanalizacja<br />
Remont kanalizacji w większości przypadków wymaga rozkopania jezdni. Prace przy ul. Młyń
Kanalizacja
Remont kanalizacji w większości przypadków wymaga rozkopania jezdni. Prace przy ul. Młyń

Tam, gdzie można, rozbierają ulicę i kładą nowe rury. Gdzie indziej prowadzą przez kilkadziesiąt metrów nową sieć nie rozkopując ziemi. W Lublinie jest realizowany ogromny projekt przebudowy kanalizacji i wodociągów. Wszystko ma kosztować aż 357 000 000 złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To jeden z największych tego typu projektów w Polsce – ocenia Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. – Jest o tyle ważny, że po 2015 roku każde miasto, które nie będzie odprowadzało oczyszczonych ścieków do rzek, będzie płaciło kary.

Kilometry nowych rur

Inwestycja obejmie 149 kilometrów rur w mieście. – Wybudujemy 62 kilometry nowych przyłączy, przede wszystkim kanalizacyjnych, a 87 będzie wyremontowanych – wyjaśnia Witold Dadej, dyrektor inwestycji w lubelskim MPWiK. – Nowa kanalizacja powstanie w częściach południowych i północnych miasta, tam gdzie powstają nowe dzielnice. Remontem obejmiemy przede wszystkim centralną część miasta. Tam niektóre odcinki sieci mają nawet po 80 lat i nie były modernizowane.

Setki miejsc

W sumie, prace będą prowadzone na 230 ulicach. Na części z nich wodociągowców już widać. Pierwsze prace remontowe prowadzone są w śródmieściu.

– Rury w śródmieściu pochodzą z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przez kilkadziesiąt lat żeliwo, z którego zostały wykonane, skorodowało i ich wymiana jest nieodzowna – wyjaśnia Jacek Czarecki, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Amerykańskie, prawie 100-letnie

Rury w centrum miasta powstały pod koniec lat dwudziestych. Są produkcji amerykańskiej. – W tej części miasta mamy 5 razy więcej awarii niż w innych dzielnicach Lublina. Po zainstalowaniu nowych rur przez około 15 lat nie powinno być żadnych kłopotów z siecią – zauważa Czarecki. – Polepszy się również jakość wody.

W niektórych miejscach jest możliwa wymiana rur bez zrywania asfaltu. Rozkopana zostaje jedynie studzienka i później nowe rury idą obok starych, np. trochę wyżej od obecnej sieci. Metody bezwykopowe jak do tej pory były prowadzone przy ulicach Orlej, Konopnickiej i Kruczej.

To dość małe prace, a rury mają niewielką średnicę. O wiele trudniejsze zadanie mają do wykonania wodociągowcy, którzy budują kolektor sanitarny w okolicach Głuska wzdłuż Czerniejówki. Instalacja połączy kanalizację z tej części Lublina i okolic z resztą miasta.

Kopią, a nie widać

Tu, na odcinku długości 2,5 kilometra, powstaje instalacja średnicy niemal metra i to bez rozkopywania całego terenu.

– Wykopy prowadzimy średnio co 50 metrów. W tych miejscach montujemy urządzenia do wiercenia pod ziemią – opowiada Wojciech Basta z lubelskiego MPWiK. Wykopy mają średnicę ok. 4 metrów i są głębokie na około 5 metrów. Stamtąd do ziemi wprowadza się urządzenie, które wierci tunel dla rur kolektora.

– Głowica wiercąca jest sterowana laserowo, przez co jest bardzo dokładna, może wywiercić do kilkuset metrów w głąb, my tutaj wiercimy na odległość 70 metrów – wylicza Basta. Jakie problemy pojawiają się podczas tego typu prac? – Raz napotkaliśmy kamienie i skały, trzeba było je ominąć.

Operacja jest dość skomplikowana, bo w tej części Lublina jest dość niski poziom wód gruntowych i w trakcie pracy urządzenia wiercącego pod ziemią tunel trzeba ciągle wypompowywać wodę. Od razu za głowicą siłownik wpycha rury.

Kamera sprawdza pracę robotów

W niektórych sytuacjach, kiedy rury są pod ziemią, do akcji wchodzą ludzie. Części prac nie może wykonać maszyna, a średnica kolektora – 80 cm – pozwala zmieścić się tam pracownikom na specjalnych sankach.

– Pod koniec do środka wjeżdża kamera wizyjna, która nagrywa, jak wygląda instalacja. Później możemy zobaczyć, czy wszystko jest odpowiednio zmontowane – zaznacza Wojciech Basta.

– W ramach prowadzonych prac 7100 gospodarstw domowych będzie podłączonych do kanalizacji – zaznacza dyrektor Dadej.
MPWiK remontuje nie tylko rury, ale i szereg urządzeń. Obecnie prace trwają w oczyszczalni ścieków na Hajdowie.

Balon

Mieszkańców okolicznych ulic może zaskoczyć widok dwóch ogromnych białych kul, które górują nad budynkami.

– To zbiorniki na biogaz, który jest produkowany z osadu pozostającego po ściekach w oczyszczalni. Poprzednie zbiorniki były metalowe, a co za tym idzie, bardzo trudne do utrzymania. Sporym problem była też korozja, która pojawiała się na niektórych fragmentach – opowiada Danuta Bajer z MPWiK. – Nowy zbiornik jest wykonany z tworzywa, składa się z dwóch warstw.

Pierwsza to zbiornik wypełniony powietrzem, w środku tego jest zbiornik na biogaz. Zbiornik w kształcie balonu jest nieustannie napełniany powietrzem, które utrzymuje ciśnienie wewnątrz.

Ogółem, remonty sieci na lubelskich ulicach będą realizowane do 2014 roku. MPWiK dostał 209 milionów zł dofinansowania ze środków unijnych. Resztę spółka wyłoży z własnej kasy.

Pozostałe informacje

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium