Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 stycznia 2013 r.
13:06
Edytuj ten wpis

Zagrają dla seniorów. Dziś startuje WOŚP

0 1 A A
Ubiegłoroczny finał WOŚP w Galerii Handlowej Olimp w Lublinie (Maciej Kaczanowski/Archiwum)
Ubiegłoroczny finał WOŚP w Galerii Handlowej Olimp w Lublinie (Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Po raz pierwszy część pieniędzy zebranych podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafi do szpitali, które zajmują się osobami w podeszłym wieku. A brakuje tam nie tylko łóżek i wyposażenia, ale często także specjalistów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Czasami zastanawiam się, co będzie, jeśli kiedyś nie będę mogła o własnych siłach wstać z łóżka – przyznaje pani Elżbieta, emerytka, którą spotkaliśmy w jednej z przychodni w Lublinie. – Dzieci mi pomagają, ale pewnie wtedy będę zdana przede wszystkim na lekarzy.

WOŚP chce w tym roku pochylić nad problemami takich osób: starszych i przewlekle chorych. Połowę pieniędzy zebranych podczas 21. finału przeznaczy na doposażenie szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo- leczniczych. To nie rozwiąże wszystkich problemów, ale ma na nie zwrócić uwagę.

88 łóżek

– Cieszymy się, ze WOŚP zainteresowała się losem ludzi w podeszłym wieku. Seniorzy są często spychani na margines, skazani na samotność i życie w domach opieki. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne, na które powinno położyć się nacisk – zaznacza Maria Drygała, prezes Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. – Chodzi o to, żeby przygotować takie osoby na różne aspekty starości, nie tylko problemy zdrowotne, ale również zmieniającą się psychikę. Ważna jest także pomoc rodzinom, które opiekują się osobami w podeszłym wieku w domu.

Niestety, ta dziedzina opieki medycznej jest jeszcze niedoceniana. – Jeśli chodzi o opiekę geriatryczną w naszym województwie, na razie jest bardzo skromnie. Mamy tylko trzy oddziały geriatryczne, w szpitalach w Białej Podlaskiej, Parczewie i we Włodawie. W sumie, jest tylko 88 łóżek, a według norm unijnych powinno być minimum 220 – zaznacza lek. med. Maria Laskowska-Szcześniak, wojewódzki konsultant ds. geriatrii. – Brakuje specjalistów, rehabilitantów, pielęgniarek i psychologów. A taka opieka jest bardzo potrzebna, ponieważ korzysta z niej mnóstwo osób. Zaledwie 8 proc. seniorów deklaruje, że nie ma problemów ze zdrowiem.

Wszystko do wymiany

Nasz region nie jest jednak na szarym końcu. W województwach mazowieckim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim w ogóle nie ma oddziałów geriatrycznych, a w województwie opolskim nie ma poradni geriatrycznych. Jak tłumaczy wojewódzki konsultant ds. geriatrii, lubelskie plasuje się mniej więcej na trzeciej pozycji pod względem jakości takiej opieki, po województwach śląskim i małopolskim, gdzie jest ona najlepiej rozwinięta.

Podobne sytuację oceniają lekarze, którzy pracują na nielicznych w woj. lubelskim szpitalnych oddziałach geriatrycznych.

– W naszym województwie nie jest bardzo źle, nie mniej jednak mogłoby być o wiele lepiej – mówi lek. med. Janusz Mirończuk, ordynator oddziału geriatrycznego szpitala w Parczewie. – Na naszym oddziale podstawowe urządzenia są przestarzałe i nie spełniają już żadnych standardów. Działamy w budynku oddalonym o około sto metrów od szpitala. Nie ma żadnego łącznika pomiędzy budynkami. Kiedy musimy korzystać z diagnostyki w głównym budynku, przewozimy pacjentów na wózkach. Sanitariaty na oddziale są archaiczne i niewyremontowane. Nie są wyposażone w żadne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Takie podstawowe kwestie utrudniają funkcjonowanie oddziału. A każde z 33 łóżek, którymi dysponujemy, jest do wymiany. Nie nadają się do pielęgnacji osób leżących.

Praca ponad siły

Odczuwają to i pacjenci, i personel. – Nie mamy żadnego sprzętu do unoszenia pacjentów. Wszystko odbywa się siłą mięśni pracowników – tłumaczy Mirończuk. – Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej, czekamy na wdrożenie programu dostosowawczego. W naszym szpitalu to się ciągle odsuwa, bo brakuje tej części pieniędzy, którą musi wpłacić organ założycielski szpitala, czyli starostwo.

Lekarzy i pielęgniarek takie warunki nie przyciągają. – Nikt nie chce pracować na oddziale geriatrycznym. To ciężka i stresująca praca, wśród pacjentów jest duża śmiertelność. Lekarze, którzy przychodzą się tutaj kształcić, nie wybierają potem geriatrii. Wola zostać internistami albo lekarzami rodzinnymi – przyznaje Mirończuk. – Ten sam problem dotyczy pielęgniarek. Mają tutaj duże obciążenie: wykonują wiele zabiegów, podają dużo leków i kroplówek, a oprócz tego wykonują ciężką pracę fizyczną przy pacjentach. Po kilku czy kilkunastu latach na oddziale są już zniechęcone i wypalone.

Nawet w lepiej wyposażonych szpitalach pojawia się podobny problem ze specjalistami. Ordynator oddziału geriatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej lek. med. Andrzej Gonczaryk ocenia, że jego szpital jest dobrze wyposażony. Jeśli czegoś potrzeba, to np. materaców przeciwodleżynowych i aparatów do mierzenia ciśnienia.

Ale chętnych do pracy na geriatrii i tak jest mało. – Niewiele osób wybiera tę specjalizację – przyznaje Gonczaryk. – U nas pracuje w tej chwili dwóch geriatrów i trzech innych etatowych lekarzy. Ta praca może nie dawać tyle satysfakcji, co praca na innych oddziałach. Tu nie ma efektownych wyleczeń.
Nie młodniejemy

A zapotrzebowanie na opiekę geriatryczną jest coraz większe. Według Urzędu Statystycznego w Lublinie, w 2000 r. przeciętna mieszkanka naszego województwa mogła się spodziewać, że będzie żyła 78,5 roku, a mężczyzna niewiele ponad 69 lat. W 2010 r. średnia długość życia zarówno dla pań, jak i dla panów wzrosła już o ponad dwa lata.

– Z roku na rok wzrasta wiek hospitalizowanych pacjentów. Mamy coraz więcej dziewięćdziesięciolatków, a im starszy pacjent, tym jego leczenie jest droższe – mówi Mirończuk. – Pracuję od 42 lat, a od ponad dwudziestu jestem ordynatorem i wyraźnie widzę to zjawisko. Leczymy coraz skuteczniej i długość życia wzrasta.

– Łóżek na oddziale jest zdecydowanie za mało. Pacjenci w starszym wieku są rozrzuceni po innych oddziałach i chodzę do nich na konsultacje. Zawsze mamy przepełnienie i nawet sto łóżek to nie byłoby za dużo – przewiduje Mirończuk. – Tworzenie bazy dla opieki geriatrycznej to konieczność.

Kolejki

Ordynator oddziału geriatrycznego w Białej Podlaskiej zwraca uwagę na inny problem. – Pojawia się, kiedy wypisujemy pacjenta geriatrycznego ze szpitala i trzeba mu znaleźć miejsce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – mówi Gonczaryk.

W kolejce do takiego zakładu trzeba czekać kilka miesięcy. Jeśli pacjent potrzebuje całodobowej opieki, a jego bliscy nie mogą zrezygnować z pracy, to jest to dramat dla rodziny. – W domach pomocy społecznej nie ma kolejek, ale nie są przystosowane dla pacjentów, którzy potrzebują jeszcze pewnych zabiegów medycznych. Poza tym opłaty w DPS-ach bywają ogromne. W jednym z nich w Białej Podlaskiej pobyt kosztuje 3 tys. zł miesięcznie. Na szczęście, w naszym szpitalu jest tzw. pielęgniarka socjalna, która doradza pacjentom, kontaktuje się z pomocą społeczną i jeśli pacjenci tego potrzebują, szuka dla nich miejsc w ZOL, często bardzo oddalonych, nawet z innego województwa.

Orkiestra nie zapomni o dzieciach

Wolontariusze WOŚP wyjdą na ulice miast już w najbliższą niedzielę. Tradycyjnie, datki będą zbierali do oznaczonych puszek.

Tak jak zwykle, orkiestra wesprze też terapię noworodków i niemowląt. Przeznaczy na to połowę zebranych środków.

– Dzięki pieniądzom z poprzednich finałów mogliśmy wyposażyć nasz szpital w sprzęt do diagnostyki, ratowania życia, wspierania funkcji życiowych, a także monitorowania i wspomagania leczenia. Dostaliśmy m.in. nowoczesny tomograf komputerowy, który służy wszystkim pacjentom – wylicza prof. dr hab. med. Wanda Furmaga-Jabłońska z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. – Dzięki sprzętowi do ratowania wcześniaków umieralność noworodków znacznie spadła. Nadal jest jednak sporo potrzeb, cały czas chcemy poprawiać jakość diagnostyki i leczenia.

Pozostałe informacje

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu miała kobieta, która weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia
foto
galeria

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia

Biłgoraj leży w południowej części województwa lubelskiego, około 85 km od Lublina, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po uliczkach i zaułkach Biłgoraja.

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin
galeria
film

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin

Pająki, węże, ślimaki i ryby. W Lublinie gratka dla miłośników terrarystyki, akwarystyki i botaniki.

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera.
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Pojedynek w Rydze był starciem dwóch niepokonanych drużyn w grupie C. Przypomnijmy, że Łotysze mają zapewniony udział w mistrzostwach Europy, ponieważ są jednym z gospodarzy całego turnieju. Mimo to biorą udział w eliminacjach i na razie idzie im bardzo dobrze. W piątkowy wieczór jednak spotkali trudnego przeciwnika w postaci reprezentacji Belgii

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że prezes IPN, Karol Nawrocki, będzie kandydatem na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, popieranym przez tę partię. Nawrocki wystartuje jako "kandydat obywatelski, bezpartyjny"

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Sezon 2024/2025 oficjalnie rozpoczęty. W sobotę i niedzielę na skoczni w Lillehammer dominowali Niemcy i Austriacy

4000 tysiące zł kosztował mosiężny krokodyl
zdjęcia
galeria

Tylko krokodyl z mosiądzu nie marzł na giełdzie. Handlującym przeszkadzała pogoda

Zimny wiatr i temperatura w okolicach zera skutecznie odstraszyły część kupców i ludzi, którzy zwyczajowo w ostatnią niedzielę miesiąca odwiedzają giełdę starci na Placu Zamkowym w Lublinie. Ruch był zdecydowanie mniejszy

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie

Festiwal dźwięku
foto
galeria

Festiwal dźwięku

W Helium Club, co ty dzień odbywają się mega imprezki. Na parkiecie szaleństwo! Zobaczcie, co się działo w weekend w Helium. Tak się bawi Lublin!

Bogdan Lembrych (z piłką) był najlepszym zawodnikiem Memoriału Roupperta
galeria

Memoriał Leszka Marii Roupperta. Zagrali ku pamięci wielkiego trenera [zdjęcia]

Matematyka zwycięzcą Memoriału Leszka Marii Roupperta

Na drogach może być ślisko

Na drogach może być ślisko

Warunki drogowe na Lubelszczyźnie nie są najlepsze. Do wieczora w kilkunastu powiatach województwa obowiązują ostrzeżenia IMGW o marznących opadach. Wczoraj rano w powiecie opolskim jedno z aut wpadło do rowu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium