Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2024 r.
19:15

Mali pacjenci znów usłyszą. To dzięki nowoczesnym implantom

(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przywraca dzieciom słuch za pomocą implantów ślimakowych. Rodzice nie będą musieli już jeździć do innych ośrodków w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital Dziecięcy uruchomił Lubelski Program Implantów Ślimakowych u Dzieci i tym samym stał się jedynym ośrodkiem we wschodniej Polsce, który leczy głębokie niedosłuchy u dzieci. Program jest o tyle ważny, że w Polsce corocznie rodzi się od 800 do 1200 dzieci z wadą słuchu.

- Jest to metoda z wykorzystaniem najnowocześniejszych protez słuchowych i metoda w formie skoordynowanej, która obejmuje pełną diagnostykę słuchu, przygotowanie pacjenta łącznie z badaniami obrazowymi do zabiegu operacyjnego, przeprowadzenie procedury chirurgicznej i dalszą rehabilitację w okresie pooperacyjnym, rehabilitację surdologopedyczną i psychologiczną – wyjaśnia dr hab. n. med. Michał Kotowski, kierownik Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii USzD w Lublinie. - Sama procedura chirurgiczna jest bardzo precyzyjną operacją, która polega na wszczepieniu bardzo delikatnego urządzenia zakończonego częścią stymulującą, czyli elektrodą, którą wprowadza się do ślimaka i dzięki temu możemy niejako ominąć uszkodzone elementy stymulując dalsze części drogi słuchowej – tłumaczy dr Kotowski.

Implanty zostały już wszczepione u pierwszych dwóch pacjentów. Pierwszy to 12-miesięczny chłopiec z wrodzonym obustronnym głębokim niedosłuchem. Esen, którego rodzice pochodzą z Turkmenistanu, przeszedł zabieg 6 listopada, a teraz ma szansę słyszeć i prawidłowo rozwijać mowę.

- Dziękujemy wszystkim, którzy przeprowadzili operację. Teraz jest lepiej, bo Esen słyszy, reaguje, a przed nim jeszcze rehabilitacja – mówi ojciec pacjenta.

(Dalsza część tekstu pod zdjęciem)

12 - miesięczny Esen i jego rodzice (fot. Katarzyna Zmysłowska)

Drugim pacjentem był 9-miesięczny chłopiec z Lubelszczyzny, który tak samo jak Esen ma obustronny głęboki niedosłuch. Zabieg został przeprowadzony 18 grudnia. Lekarze podkreślają jednak, że nie można porównać wszczepienia implantu np. do włączenia światła i rozświetlenia do tej pory ciemnego pomieszczenia. Po procedurze, każdego pacjenta czeka czasochłonna rehabilitacja, która ma pomóc w rozwijaniu mowy i słuchu na tym samym poziomie co rówieśnicy. W tym kluczową rolę odgrywa wczesne przeprowadzenie procedury.

- Ważna jest ta wczesna diagnostyka i w Polsce mamy szczęście, że działa powszechny program skriningu (badanie przesiewowe – przyp. red.) noworodków w kierunku niedosłuchu i takie dzieci są wyłapywane już w trzecim miesiącu życia, a my możemy je przygotować do bezpiecznej operacji około dziewiątego miesiąca życia – podkreśla prof. dr hab. n. med. Marcin Szymański z Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Choć implanty słuchowe były znane w Polsce już od lat 90-tych, to wszczepiane były głównie u dorosłych. Wówczas dzieci, które rodziły się z niedosłuchem nie wykształcały mowy i musiały porozumiewać się językiem migowym. Mimo że implanty stały się rutynowym zabiegiem w innych częściach kraju, w naszym regionie jest to nowość. Profesor Szymański wyjaśnił, że wprowadzenie metody to wiele trudności, przez które trzeba najpierw przejść.

- To jest wysiłek organizacyjny. Wymaga umiejętności chirurgicznych chirurgów, wymaga doświadczenia audiologów i dopiero wiele tych czynników musi się spotkać w jednym miejscu pod egidą lidera programu, żeby mógł zostać uruchomiony jest taki program. Natomiast potrzeby były od dawna i u dorosłych te zabiegi są realizowane od dawna. Natomiast dorośli czekają u nas w szpitalu obok około 2,5 roku na taki implant. Na szczęście teraz dzieci nie czekają długo na implant. Jeśli jest dziecko potrzebujące takiej pomocy, to taką pomoc otrzyma właściwie bez kolejek. U dzieci jest to bardzo pilne, żeby je szybko implantować, żeby mogły rozwijać mowę – przyznaje profesor.

Jak zapewniają lekarze, szpital jest przygotowany, żeby wykonywać kilka tego typu operacji w miesiącu. Obecnie na wszczepienie implantu oczekuje troje dzieci. Program jest adresowany nie tylko dla pacjentów z Lubelszczyzny, ale również rejonu Podkarpacia, Podlasia i pozostałych województw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty