Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 stycznia 2020 r.
18:02

Materiał przyszłości prosto z Puław. Firma MakeGrowLab z kolejnymi laurami

150 10 A A
Róża Rutkowska i Josh Brito, założyciele MakeGrowLab<br />
<br />
Róża Rutkowska i Josh Brito, założyciele MakeGrowLab

(fot. Fot. Radosław Szczęch)

Firma MakeGrowLab to obecnie jeden z najgorętszych start-upów w Polsce. Para naukowców-pasjonatów z Puław wygrywa kolejne konkursy i zaczyna zdobywać pieniądze. Ich bio-materiał nowego typu „tkają” mikroorganizmy. W odróżnieniu od plastiku, rozkłada się w 3 miesiące

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy wynaleziono tworzywa sztuczne, te szybko zrewolucjonizowały świat. Z polietylenu i polipropylenu zaczęto wytwarzać niemal wszystko, a rynek zalały plastikowe kubki, butelki, pojemniki, foliowe torby, zabawki.

Lekki, szczelny, elastyczny i wytrzymały materiał ekspresowo wypierał szkło i metale. Niestety: po latach okazało się, że posiada on również pewne wady. Niektóre tworzywa sztuczne zawierają szkodliwy bisfenol. Ponadto trudno się ich pozbyć, bo plastik rozkłada się przez setki lat. Rocznie tylko mórz i oceanów, rocznie trafia nawet 13 mln ton plastikowych śmieci.

SCOBY

Puławski start-up MakeGrowLab próbuje udowodnić, że istnieją lepsze rozwiązania. Młodzi naukowcy opracowali własną, unikalną technologię wytwarzania materiału pochodzenia biologicznego, a jego próbki wysłali do zainteresowanym nim odbiorców na całym świecie.

Nazwali go SCOBY, od Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast. Produkcja przypomina hodowlę, bo ten eko-materiał rośnie sam, do czego potrzebuje miedzy innymi wyciągu z odpadów rolniczych, odpowiedniej temperatury i czasu (kilku tygodni).

Właściwościami produktów z puławskiego MGL interesują się już firmy z różnych stron świata, a sam start-up zdobywa kolejne laury. W zeszłym roku wygrał konkurs Climat-Kic i otrzymał grant w wysokości 30 000 euro.

Początek nowego roku to z kolei awans do światowego finału konkursu Chivas Venture z szansą na znacznie większe pieniądze. Młode przedsiębiorstwo zaczyna rozwijać skrzydła. Niedawno zakończył się remont ich nowego pomieszczenia w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Dostarczono im również zamówiony sprzęt, między innymi duży kompostownik, suszarnię, zamrażarkę, prasę i dużą maszynę do mielenia.

Wygrany konkurs pozwolił również na ochronę patentową, ochronę nazwy wytwarzanego materiału, itp.

Testy puławskiego wynalazku

- Dzięki temu możemy naprawdę ruszyć do przodu. Krok po kroku wykonujemy coraz bardziej zaawansowane produkty i przygotowujemy się do następnego etapu naszego rozwoju, czyli zatrudnienia nowej osoby, mikrobiologa - mówi Róża Rutkowska, współwłaścicielka start-upu. W dalszej kolejności, do MGL może trafić laborant, technik produkcji oraz asystent biurowy.

Jeszcze pół roku temu MGL bazował na wysyłaniu próbek.

Te trafiły miedzy innymi do USA, Japonii, Australii oraz niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej. Puławski wynalazek testują małe przedsiębiorstwa i koncerny przemysłowe. Dzięki temu, badania nad właściwościami bio-materiału przyspieszyły.

Bez toksyn

- Dowiedzieliśmy się na przykład, że można go zgrzewać, a nie tylko sklejać - przyznaje Róża Rutkowska. To, co najważniejsze to fakt, że nie posiada on żadnych toksyn, a zakopany w ziemi rozkłada się w ciągu kilku miesięcy.

Ponadto do jego produkcji potrzebne są odpady, co jest jego dodatkowym atutem. Zainteresowanie tą technologią rośnie, o czym świadczą spływające zamówienia. Jedna z polskich firm zgłosiła już zapotrzebowanie na 500 sztuk po 100 gramów.

W planach MGL jest zarówno produkcja większych partii oraz ich sprzedaż, oferowanie gotowych opakowań na zamówienie, wypuszczanie limitowanych edycji, jak również zezwalanie na korzystanie z tej technologii innym firmom, które opłacą licencję.

Co ważne, sam produkt można wykorzystywać w całości jako zamiennik dla folii, czy plastiku, ale można go także łączyć z innymi. Domieszka SCOBY mogłaby sprawiać, że produkty przemysłowe byłyby bardziej „eko”. W grę wchodzą nie tylko opakowania żywności, ale także branża kosmetyczna, odzieżowa i wiele innych.

Z Kalifornii do Puław

Rok 2020 dla MGL-u może być przełomowy.

- Chcemy nadal rozwijać firmę. Sprawiać, by stawała się coraz większa. Dostrzegamy to, że rośnie zainteresowanie naszymi produktami. Będziemy je sprzedawać, zarabiać i zatrudniać nowe osoby. Liczymy także na zwycięstwo w Chivas Venture - mówi Josh Brito, drugi ze współwłaścicieli firmy. Amerykanin z Kaliforni, który zadomowił się już w Puławach. Oboje z Różą chwalą sobie warunki pracy, ciszę, spokój, przyjazne otoczenie, a także potencjał działających nad Wisłą instytutów naukowych oraz dobrze wykwalifikowanej kadry. Dlatego, mimo różnych propozycji, nie zamierzają opuszczać Puław. - Mamy wszystko, czego potrzebujemy i coraz bardziej nam się tutaj podoba - przyznaje Róża.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium