Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 maja 2021 r.
15:24

Matura 2021. Komentarze uczniów i nauczycieli. Prokurator też się przyjrzy tegorocznym egzaminom

4 0 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Absolwenci techników i liceów ogólnokształcących mają już za sobą trzy najważniejsze egzaminy – język polski, matematykę i język angielski. Wszystkie na poziomie podstawowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku egzamin maturalny ze względu na trwające prawie rok zdalne nauczanie nie tylko odbywa się w reżimie sanitarnym, ale także jest znacznie łatwiejsza niż w latach ubiegłych. Pytania oparte są nie na podstawie programowej, ale na wymogach egzaminacyjnych. Obowiązkowa jest tylko część pisemna egzaminu, czyli język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym.

Do ustnego egzaminu przystąpią tylko chętni, którym na przykład wynik z niego potrzebny jest do rekrutacji na wyższe uczelnie. W całym kraju taką chęć zadeklarowały zaledwie 842 osoby.

Nauczyciele

– Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym od lat budzi wiele emocji. Jest to najtrudniejszy, jak pokazują statystyki, egzamin obowiązkowy – komentuje Marcin Boryc, nauczyciel matematyki w MLO Paderewski. – W tym roku egzamin przybrał nieco zmodyfikowaną formę (więcej pytań testowych, mniej otwartych, ograniczone wymagania egzaminacyjne). Jak co roku, tak i tym razem, zdania uczniów o egzaminie są bardzo podzielone. Moim zdaniem arkusz zawierał standardowe zadania i nie oceniałbym go jako trudny. Wielu uczniów z pewnością ucieszył fakt, że nie musieli mierzyć się z dowodem geometrycznym. Najwięcej trudności sprawiło uczniom ostatnie zadanie otwarte, z geometrii analitycznej, którego rozwiązanie wymagało przemyślenia kilkuetapowego schematu rozwiązania oraz dokładności rachunkowej.

– Oczywiście pierwszy egzamin w sesji maturalnej obarczony był dużym stresem, ale „Lalka” była spodziewaną lekturą. Temat ambicji wydaje się dobrany odpowiednio do wieku i zainteresowań maturzystów. Z kolei drugi temat rozprawki z „Ziemi obiecanej” o mieście pojawił się w materiałach CKE o zbliżonym brzmieniu – mówi Ewa Kalbarczyk, nauczycielka języka polskiego Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski.

Uczniowie 

W tym roku, inaczej niż w latach poprzednich także maturzyści uważają, że matura z przedmiotów podstawowych nie była trudna. Boją się tylko rozszerzeń.

– Z podstawowej matematyki jestem bardzo zadowolona, spodziewam się ponad 90 proc. Arkusz był przystępny, więc może na matematyce rozszerzonej też tak będzie – mówi Ula, uczennica MLO Paderewski. – Obawiam się matematyki rozszerzonej, ale jestem pozytywnie nastawiona.

– Najbardziej obawiam się chemii, gdyż to jest jeden z najtrudniejszych przedmiotów. Ale przyznam, że dużo pracy włożyłem w przygotowanie i jestem pozytywnie nastawiony – dodaje jej kolega Grzegorz. – Do tej pory matura nie zaskoczyła mnie. Na egzaminie z polskiego spodziewałem się „Lalki” po sprawdzeniu co było w ubiegłych latach. Temat trochę mnie zaskoczył, bo musieliśmy pisać o ambicjach, ale był dla mnie przystępny. Mam nadzieję, że z wyników też będę zadowolony.

Szkoła

Uczniowie przyznają, że przygotowanie do egzaminu maturalnego było niespotykane ze względu na niemożność stacjonarnego udziału w lekcjach.

– Mimo tej trudnej sytuacji, jaka nam się przytrafiła, czyli nauki zdalnej, nauczyciele byli dla nas wyrozumiali i bardzo nas wspierali motywacją oraz dodatkowymi materiałami. Ja oprócz tego przygotowywałam się w domu rozwiązując arkusze z poprzednich lat. Wszystko złączone w jedno dało mi dobre przygotowanie do matury – mówi Ula.

– Szkoła dużo nam dała – podkreśla Grzegorz. – Starałem się wszystkiego uczyć w domu, ale myślę, że te spotkania stacjonarne bardzo nam pomogły. Podczas spotkań z nauczycielami mogliśmy sprawdzić lub uzupełnić wiedzę. Dawali nam też wsparcie emocjonalne i powtarzali, abyśmy do końca próbowali, spokojnie podchodzili do zadań i byli dobrej myśli, nie poddawali się.

– Nauka zdalna ma oczywiście swoją specyfikę. To, na ile jest skuteczna zależy w dużej mierze od doświadczenia nauczycieli i ich biegłości w korzystaniu z nowoczesnych technologii w pracy dydaktycznej – uważa Agnieszka Bojczuk, dyrektor MLO Paderewski i podkreśla, że w jej placówce nie była niczym zupełnie nowym. – Nauczamy z wykorzystaniem narzędzi TIK już od ponad dekady – na długo przed pandemią uczyliśmy z laptopami i tabletami, korzystaliśmy z wielu aplikacji w pracy z uczniami, tworzyliśmy cyfrowe materiały dla uczniów. Dzięki temu mogliśmy efektywnie pracować z maturzystami podczas zajęć online. Warto podkreślić, że w klasach maturalnych nauczaliśmy również stacjonarnie - oferowaliśmy konsultacje z przedmiotów rozszerzonych oraz z matematyki, zgodnie z rozporządzeniem MEiN.

Prokuratura

Tegoroczna matura nie odbywa się zupełnie bez problemów. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
powiadomił policję i prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przed maturami z języka polskiego i matematyki.

– W związku z przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawnie zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów tj. policji i prokuratury – czytamy w oświadczeniu dyrektora CKE Marcina Smolika.

Jak wcześniej informowały media, kilka godzin przed rozpoczęciem egzaminu odnotowano wyraźny wzrost wyszukiwania w internecie hasła „ambicje Lalka”.

Przyszłość

Tegoroczne matury potrwają do 20 maja. Wiadomo już jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości za rok.

– W przyszłym i kolejnym roku maturzyści przystąpić będą musieli do jednego egzaminu z przedmiotu rozszerzonego, ale nie będzie tu limitu zdobytych punktów – podkreśla Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Dopiero w 2023 roku egzaminy będą prowadzone w oparciu o podstawę programową.

W 2022 roku egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone w większości na tych samych zasadach. A to oznacza:

• oparcie pytań na wymogach egzaminacyjnych

• obowiązkowa będzie tylko część pisemna egzaminu, tj. język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym

• przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowe (to zmiana w stosunku do 2021 r.), ale nie będzie limitu punktów, które trzeba zdobyć

• w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający będą mieli trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretację tekstu poetyckiego – jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych

• w przypadku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym będzie mniej zadań otwartych

• w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2+/B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych.

Matura 2021. Egzamin w XVIII LO Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium