Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 marca 2020 r.
9:28

Lublin w czasach epidemii. Już 8 tysięcy pasażerów "zamroziło" bilet okresowy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dozwolona liczba pasażerów to połowa liczby miejsc siedzących w po-jeździe. Na zdjęciu linia 150, której sporo brakowało do limitu
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dozwolona liczba pasażerów to połowa liczby miejsc siedzących w po-jeździe. Na zdjęciu linia 150, której sporo brakowało do limitu (fot. Dominik Smaga)

Tysiące osób proszą o „zamrożenie” ich biletów okresowych, bo przez epidemię nie korzystają z komunikacji miejskiej. Nawet pustawy autobus jest uznawany za przepełniony, po osiedlach krążą strażnicy miejscy z megafonami i przeganiają dzieci z placów zabaw, a przedsiębiorcy szukają jakiejś pomocy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Masowe mrożenie biletów

Już osiem tysięcy pasażerów skorzystało z możliwości złożenia wniosku o zawieszenie ważności biletu okresowego. Taką liczbę podała nam wczoraj po godz. 15 rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego. Instytucja jest zasypywana takimi prośbami, tylko wczoraj wpłynęło ich 3 000. Wnioski można składać przez formularz na stronie ztm.lublin.eu.

Ten, kto zawiesi przejazdówkę na określony czas, będzie mógł później wykorzystać „zamrożone” dni. Nie musi tego robić zaraz po ustaniu epidemii, bo zaoszczędzone dni nie przepadną mu aż do końca roku. Będą doliczone do okresu ważności następnego lub jednego z następnych biletów, ale nie nastąpi to automatycznie, bo po „odmrożenie” dni trzeba będzie się pofatygować do biur ZTM (gdy wznowią pracę) przy Nałęczowskiej 14 lub Zielonej 5.

Parkingi pozostaną płatne

Władze Lublina nie zawieszą obowiązywania opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania, mimo apeli radnych opozycji, którzy tłumaczą, że jazda po mieście własnym samochodem jest w czasach epidemii mniej ryzykowna dla zdrowia od jazdy autobusem. Prezydent nie ulega tym prośbom i nie zmienia zdania.

– W obecnej sytuacji mieszkańcy powinni ograniczyć wychodzenie z domu. Większość lokali usługowych i handlowych w strefie jest zamknięta, działają nieliczne sklepy, dostęp do przychodni odbywa się drogą telefoniczną – wylicza prezydent Krzysztof Żuk, który prawo do darmowego postoju przyznał tylko pracownikom szpitala z ul. Staszica.

Chwilami zbyt „tłoczno”

Zbyt wielu pasażerów było wczoraj w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dozwolona liczba pasażerów to połowa liczby miejsc siedzących w pojeździe. Najbardziej pojemny przegubowiec może zabrać tylko 21 osób.

– Sporadyczne przypadki niewielkich przekroczeń norm dotyczyły pojedynczych kursów szczytu porannego – stwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Zapewnia o gotowości do wysyłania dodatkowych pojazdów.

– Na newralgicznych odcinkach będą wysyłane tzw. kursy bisowe – dodaje Góźdź. Oznacza to, że poszczególne kursy będą obsługiwane dwoma autobusami naraz.

Chcą się pozbyć czynszu

Są pierwsze wnioski o czasowe zwolnienie z czynszu naliczanego przez miasto za lokale wynajmowane przedsiębiorcom i organizacjom społecznym. Takie zwolnienia obiecał prezydent miasta. Zastrzegał przy tym, że chodzi o tych, którzy płacą czynsz miastu i mają problem z ubytkiem przychodów ze względu na epidemię koronawirusa.

– Takich wniosków mamy już około 30 – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Przekrój wnioskodawców jest szeroki, bo są to zarówno lokale gastronomiczne, jak tez organizacje pożytku publicznego. Wnioski dotyczą z reguły zawieszenia czynszu na trzy miesiące. Będziemy je rozpatrywać już po uchwaleniu przez Sejm specustawy.

Straż prosi: nie wychodź

10 radiowozów Straży Miejskiej krąży po Lublinie z wygłaszanym przez megafony apelem o pozostanie w domach.

– Działamy tam, gdzie są mieszkańcy. Rozwozimy jedzenie i paczki żywnościowe wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w każdym miejscu, w którym widzimy mieszkańców, taki komunikat jest wygłaszany – informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Treść komunikatu dostaliśmy od policji.

Strażnicy odwiedzają też place zabaw. – Do tej pory skontrolowaliśmy już około 300 – mówi Gogola. Miejsca do zabaw zamknięto przez to, że koronawirus może przez wiele godzin utrzymywać się na różnych przedmiotach i zachowuje w tym czasie zdolność do zakażania.

Żłobki nadal będą płatne

Ratusz nie zrezygnuje z pobierania od rodziców opłat za miejskie żłobki, mimo że są nieczynne. Prezydent przekonuje, że chodzi tu o solidarność. – Jeśli rodzice mają w naszych żłobkach nie płacić, to wstrzymujemy dotacje w tych prywatnych – tłumaczy Żuk. Mowa o dotacjach od miasta, które pomniejszają opłatę pobieraną od klientów przez prywatne żłobki i kluby malucha.

– Albo zachowujemy reguły gry i pozwalamy wszystkim przetrwać, zachowując gotowość do szybkiego świadczenia usług, albo zaczynamy zmiany, ale to będzie oznaczało, że część tych podmiotów nie przetrwa – stwierdza prezydent. – Uznaliśmy, że dzisiaj jest kwestią solidarności utrzymanie tego finansowania.

Prezydent: to niemoralne

Ratusz ma namawiać właścicieli prywatnych szkół, aby zrezygnowali z części dotacji z miejskiej kasy. – Byłyby to ogromne oszczędności – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta. Przyznaje, że zgodnie z rozporządzeniem ministra, miasto powinno wypłacać pełne kwoty. – Zdajemy sobie z tego sprawę.

Prezydent ma opory przed płaceniem szkołom dla dorosłych, których dotacje zależą od frekwencji na zajęciach. – W tej chwili zajęcia się nie odbyły, więc moglibyśmy nie wypłacać dotacji, ale 20 marca ukazało się rozporządzenie ministra edukacji, w którym wyjaśnia on szkołom, jak obejść ten zapis – mówi Banach. – Jest niemoralne płacić za coś, co nie jest robione – ocenia prezydent Krzysztof Żuk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty