Lubelski oddział NFZ zbada sprawę ograniczonego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. To efekt naszej publikacji sprzed kilku dni. Problem poruszył na sesji Daniel Dragan wiceprzewodniczący rady.
– W mojej gminie Wisznice w lokalnej przychodni zdarzyły się zakażenia koronawirusem. Lekarze musieli znaleźć się na kwarantannie. To przychodnia rodzinna, zatem mieszkańcy mieli ograniczony dostęp do podstawowej opieki lekarskiej – mówił Daniel Dragan. Dzisiaj zaznacza, że przychodnia udzielała pteleporad.
Jednocześnie, proponował żeby w takich kryzysowych sytuacjach szpital powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim oddelegowywał swój personel do potrzebujących gmin. – Bez podstawowej opieki zdrowotnej, ludzie będą umierać na inne choroby. Powiat ma zapewniać opiekę zdrowotną dla całego swojego obszaru. Nie chodzi o paraliżowanie pracy szpitala, ale o wykorzystanie potencjału i mocy przerobowych w sytuacjach wyjątkowych – zaznaczył radny.
Ale dyrekcja szpitala odpowiedziała, że to niemożliwe. – Możliwa jest jedynie nocna i świąteczna opieka w ramach umowy z NFZ. W dni powszednie funkcjonuje od godz. 18, a w dni wolne całodobowo – tłumaczył dyrektor Marek Zawada.– Delegowanie naszych lekarzy do przychodni w innych gminach jest niemożliwe, bo to są dwa różne podmioty. Możemy w taki sposób zabezpieczać tylko nasze przychodnie – dodał dyrektor.
Sprawą zainteresował się Narodowy Fundusz Zdrowia. – Zwróciliśmy się do kierownictwa przychodni (w gminie Wisznice – przyp. red.) o złożenie szczegółowych wyjaśnień, m.in. jak wygląda zabezpieczenie pacjentom dostępu do świadczeń w zakresie lekarza POZ – mówi Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.
Okazuje się też, że pacjenci mają wybór. – W sytuacji gdy świadczeniodawca, u którego pacjent złożył deklarację podstawowej opieki zdrowotnej ma przerwę związaną z przeciwdziałaniem COVID–19, można zwrócić się o pomoc do innej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej – tłumaczy rzecznik. – W takim przypadku nie ma ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania pacjenta – dodaje Bartoszek.
Należy skontaktować się telefonicznie z wybraną przychodnią i opisać swoją sytuację. Adresy i numery telefonów do placówek podstawowej opieki zdrowotnej na terenie województwa lubelskiego można znaleźć poprzez wyszukiwarkę „Gdzie się leczyć” na stronie internetowej oddziału NFZ.