Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

23 sierpnia 2023 r.
9:01

Mieszkańcy: Las jest nasz. Ale wióry wciąż lecą

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 1 A A
Las po zimowej wycince
Las po zimowej wycince (fot. W. Szubartowski)

Nie wiadomo, kto rżnie w lesie obok Kraśnika Fabrycznego, ale bój o drzewa zapowiada się ostro. Podobnie, jak przycięte kikuty młodych drzewek, które niczym piki wbite w ziemię, mają chronić las przez zwierzętami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W istocie są jednak zagrożeniem dla ludzi i zwierzyny. Jest i dobra wiadomość. Ruszyły rozmowy o przyszłości tego lasu. Istnieje spora szansa zwiększenia funkcji społecznej, redukując przemysłową.

Kiedy zimą tego roku leśnicy zaczęli ciąć drzew w lesie przy Kraśniku Fabrycznym podniosła się ogromna wrzawa. Mieszkańcy pobliskiego osiedla byli oburzenie ścinką kilkudziesięciu letnich drzew. Powstała inicjatywa społeczna, która wystosowała petycję do nadleśnictwa Kraśnik o zaprzestaniu wycinki. Pod petycją podpisało się blisko 3000 ludzi, którym pękało serce na widok kolejnych ciężarówek załadowanych drewnem z „rodzinnego” lasu.

Już wtedy było wiadomo, że jedyną szansą na uratowanie tego lasu będzie zmiana jego funkcji, z przemysłowej na społeczną, w ramach Plan Urządzenia Lasu na 10 lat, po roku 2025. A tym czasem w lesie wciąż słychać piły spalinowe.

Obiecali nie ciąć

– Co roku nadleśniczy zarzeka się, że nie będą ciąć. Co roku burmistrz i urzędnicy miejscy wstawiają się za mieszkańcami i rozmawiają z leśnikami. W tym roku również prowadzono takie rozmowy z Nadleśnictwem w Kraśniku. I co się zmieniło. Prawie nic, bo nie tną przy osiedlu przy Fabrycznym, a przenieśli się na drugi koniec lasu – mówi Anna (imię i nazwisko znane redakcji), kraśniczanka, obrończyni lasu przy osiedlu Fabrycznym.

– Po drugiej stronie lasy, w kierunku Urzędowa, mamy działkę, na której całą rodziną spędzamy sporo czasu, szczególnie teraz, podczas wakacji. Codziennie słyszę pracujące pił. Nie przejmują się nawet trwającym okresem lęgowym, młodymi w gniazdach. Wielokrotnie w tej sprawie interweniowałam u nadleśniczego w Kraśniku. Bez odzewu, jak grochem o ścianę. Już nie odbiera telefonów. Muszę używać różnych forteli, aby porozmawiać z nadleśniczym o naszym lesie.

Nadleśnictwo jednak nie potwierdza, aby obecnie była prowadzona wycinka w tym lesie. – Nie prowadzimy pozyskania drewna w ramach użytkowania rębnego w lesie przy Kraśniku Fabrycznym – mówi Zbigniew Hałaczkiewicz, nadleśniczy w Kraśniku. Na nasze pytanie o ewentualne plany wycinki, pada odpowiedź, że „brak jest takiego obszaru". 

 

Kraśnik. Ostre zakończone kikuty wystają z ziemni

Pułapki wystające z ziemi?

Panią Annę nie jest w stanie już nic zdziwić w sprawie tego lasu. – Po zimowej wycince leśnicy zostawili 80-centymetrowe kikuty pni młodych drzewek, przycięte na ostro.

Wygląda to jak rząd pik wystających z ziemi. Tylko patrzeć, jak sarna nadzieje się na jedną z nich. Nie daj Bóg, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku z dzieckiem.  W pobliżu jest spore osiedle i szkoła, a dzieci chętnie zaglądają do tego lasu – mówi Anna. – Wielokrotnie zwracałam się do nadleśniczego w tej sprawie. Usłyszałam, że w ten sposób leśniczy chroni las przed zwierzętami. Załamałam ręce.

Leśniczy potwierdzają celowe przycięcie młodych drzewek na wysokości ok 80 cm. – W ramach prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych, tzw. czyszczeń, upraw i młodników przycina się drzewa, konkurencyjne dla gatunku drzew, które zostały posadzone, wadliwe i chore w celu poprawy warunków wzrostu drzewom o pożądanych cechach rozwojowych. Przycięcie w taki sposób opisywanych powyżej drzewek jest jedną z metod ochrony uprawy i młodników przed zgryzaniem i uszkodzeniem kory młodych drzewek przez zwierzęta – wyjaśnia nadleśniczy.

– Takowe działania pielęgnacyjne upraw i młodników prowadzone są do kilkudziesięciu lat i nie są zagrożeniem dla osoby spacerujących, które korzystają z dróg leśnych gruntowych i utwardzonych. Ścięte drzewka pozostawia się do rozkładu naturalnego lub są wyrabiane przez miejscową ludność na opał – dodaje.

Zaczyna się dyskusja o planie

Ważna jest jednak przyszłość tego lasu. Po petycją ochrony drzew przy Kraśniku Fabrycznym, podczas wyrębu w ostatnią zimę, podpisało się blisko 3000 ludzi. 23 czerwca odbyła się komisja założeń planu urządzenia tego lasu.

– Aktywnie uczestniczymy w konsultacjach związanych z powstaniem nowego Planu Urządzenia Lasu. 23 czerwca pracownicy urzędu wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Nadleśnictwo, które dotyczyło tego tematu. Skierowałem też pismo do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w którym postuluję w imieniu kraśniczan o zaprzestanie zrębu drzew mającego na celu pozyskiwanie drewna z kompleksu leśnego między ulicą Urzędowską, a ul. Krasińskiego i ul. Północną – tłumaczy Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

– Ta część kraśnickiego lasu jest od wielu pokoleń miejscem ważnym dla mieszkańców dzielnicy fabrycznej, tam kraśniczanie chodzą na spacery, jeżdżą na rowerach, uprawiają nordic walking i bieganie, to najprostszy sposób na rekreację i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury. Niestety nie dopilnowano tej sprawy we właściwy sposób, kiedy tworzono i konsultowano obecny Plan Urządzenia Lasu na lata 2016 - 2025, zatwierdzony przez Ministra Środowiska w lipcu 2016 roku. Mam nadzieję, że działania podejmowane obecnie przez Urząd Miasta i kraśniczan przyniosą zamierzony efekt, choć muszę przyznać, że rozmowy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych są trudne. Jednak nie zamierzamy się tym zniechęcać – dodaje burmistrz.

– Założeniem jest, że las w sąsiedztwie dzielnicy Fabrycznej będzie o zwiększonej funkcji społecznej – podsumowuje nadleśniczy Zbigniew Hałaczkiewicz.

Obrońcy lasu są zdeterminowani. – Las jest nasz i nie pozwolimy na kolejne cięcia przemysłowe – dodają obrońcy lasu w Kraśniku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niecodzienna licytacja w szczytnym celu
film

Niecodzienna licytacja w szczytnym celu

Gośćmi dzisiejszego programu Dzień Wschodzi są ojciec Filip Buczyński z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia oraz Damian Sałamaj, organizator wyjątkowej akcji charytatywnej. Sałamaj wraz z grupą przyjaciół przygotował projekt dwóch aut cabrio, które fani motoryzacji będą mogli wylicytować. O szczegółach akcji porozmawiamy w naszym programie. Dodatkowo dowiemy się, jakie potrzeby obecnie ma hospicjum.

Janusz Nowosad był dyrektorem Zamojskiego Domu Kultury od 2011 roku i pozostanie na tym stanowisku na kolejną kadencję

Janusz Nowosad pozostanie dyrektorem ZDK

Konkurs nie przyniósł rewolucji. Spośród czterech kandydatów na dyrektora Zamojskiego Domu Kultury najlepszym okazał się ten, który sprawdził się na stanowisku w trakcie kilkunastu ostatnich lat. To Janusz Nowosad.

Świdnicki budżet na 2025 przyjęty w ogniu sporów

Świdnicki budżet na 2025 przyjęty w ogniu sporów

Przyszłoroczny plan finansowy miasta już został przyjęty, choć nie jednogłośnie. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja między prawicą a opozycją.

Górnik zaprasza kibiców do udziału w specjalnym plebiscycie

Górnik zaprasza kibiców do udziału w specjalnym plebiscycie

Na powrót zespołów ligowych do walki o punkty kibicom przyjdzie poczekać do połowy lutego. Jednak Górnik Łęczna nie zapomina o swoich kibicach i proponuje im zabawę poprzez udział w plebiscycie podsumowującym kończący się, 2024 rok

Czy emerytura będzie przed świętami?

Czy emerytura będzie przed świętami?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle pieniądze nieco wcześniej. Jeszcze przed świętami niektórzy emeryci lub renciści dostaną w grudniu jedno, a nawet dwa świadczenia.

Krzysztof Kubica zagrał dla Motoru tylko pięć meczów

Motor Lublin może szybko pożegnać się z pomocnikiem, którego sprowadził latem

Powroty piłkarzy z zagranicznych wojaży, to normalna sprawa. W lecie wydawało się, że transferowym strzałem w dziesiątkę w przypadku Motoru będzie ściągnięcie do kraju Krzysztofa Kubicy, który dwa poprzednie lata spędził we Włoszech. Niestety, były piłkarz Górnika Zabrze nie wrócił jeszcze do optymalnej formy i niewykluczone, że poszuka jej w innym klubie.

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie
koncert
27 grudnia 2024, 19:00

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie

Fabryka Kultury Zgrzyt już 27 grudnia (piątek) zaprasza na spalanie kalorii i biforek przed Sylwestrem. Będzie to doskonała okazja do szaleństw pod sceną ponieważ do Lublina przyjeżdżają takie zespoły jak: Orphanage Named Earth, Wrath Opiate i Out Of Frame.

MPK Lublin jeszcze raz spróbuje kupić 20 autobusów hybrydowych

MPK Lublin jeszcze raz spróbuje kupić 20 autobusów hybrydowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ponownie ogłasza przetarg na zakup 20 nowoczesnych autobusów hybrydowych typu plug-in. Pojazdy zastąpią starsze modele, będą klimatyzowane, niskopodłogowe i przystosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Historyczny sukces siatkarzy Bogdanki LUK Lublin. Po wygranej we Francji awansowali do ćwierćfinału Challenge Cup

Historyczny sukces siatkarzy Bogdanki LUK Lublin. Po wygranej we Francji awansowali do ćwierćfinału Challenge Cup

W spotkaniu rewanżowym 1/8 finału Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała Tourcoing Lille Metropole 3:1 i awansowała do ćwierćfinału.

Profesor Leszek Mądzik, wszechstronny artysta, wybitny pedagog, założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL, to kandydat do nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin

Nowy honorowy obywatel Lublina. Tytuł ma otrzymać artysta wszechstronny

Dotychczas tytułem uhonorowano 22 osoby. Najpewniej 23. będzie Leszek Mądzik. Przyznaniem mu honorowego obywatelstwa Lublina radni miejscy mają zająć się na najbliższej sesji.

Mają drogowy plan na 5 lat. "Nie ma ulubionych dzielnic prezydenta"

Mają drogowy plan na 5 lat. "Nie ma ulubionych dzielnic prezydenta"

Jest nowy 5-letni plan inwestycji drogowych w Białej Podlaskiej. Specjalny zespół wybrał 29 ulic do budowy, w tym 22 to te osiedlowe.

Orlen Oil Motor zacznie nowy sezon w Zielonej Górze

Orlen Oil Motor Lublin poznał terminarz PGE Ekstraligi w sezonie 2025

PGE Ekstraliga opublikowała we wtorek wieczorem pełny terminarz najlepszej żużlowej ligi świata na nadchodzący sezon. Rozgrywki wystartują 11 kwietnia przyszłego roku, a Orlen Oil Motor Lublin pierwszy mecz pojedzie w Zielonej Górze

Może bez rodziny albo pieniędzy. W wigilię nie będą opuszczeni

Może bez rodziny albo pieniędzy. W wigilię nie będą opuszczeni

Często nie mają rodziny ani środków do życia. Z myślą o najuboższych, siedlecka Caritas przygotowuje spotkanie wigilijne m.in. w Białej Podlaskiej. Na stole nie zabraknie śledzi, barszczu czy bigosu.

Jest spora szansa, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę i w przyszłym roku schody ratusza będą już wyglądały lepiej

Nareszcie. Są chętni do remontu ratuszowych schodów

Od 332 do 979 tys. zł – taka jest rozpiętość ofert złożonych przez firmy, które wzięły udział w przetargu na remont schodów Ratusza w Zamościu. Dwa poprzednie postępowania trzeba było unieważniać.

Pięć osób rannych na S17. Zablokowana droga w kierunku Warszawy
zdjęcia z miejsca zdarzenia
galeria

Pięć osób rannych na S17. Zablokowana droga w kierunku Warszawy

Kolejny poważny wypadek w regionie. Rannych zostało pięć osób. Zablokowana została trasa S17 w kierunku Warszawy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium