Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

11 lutego 2019 r.
21:03

Lubelskie: Mieszkańcy cieszyli się z planów rewitalizacji. A potem zobaczyli ile wycięto drzew

0 23 A A

Jeszcze w ubiegłym tygodniu mieszkańcy Biłgoraja cieszyli się, że wkrótce plac Wolności zmieni się nie do poznania. Zdanie większości zmieniło się, gdy zobaczyli przygotowania do rewitalizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do końca września 2020 r. na placu Wolności w Biłgoraju wybudowany zostanie amfiteatr. Powstaną nowe alejki, place zabaw i siłownia zewnętrzna. Zamontowany zostanie monitoring i oświetlenie LED. Przebudowany zostanie także budynek przy ul. Kościuszki. W miejscu dawnej szkoły muzycznej stworzone zostanie Centrum Usług Społecznych. Siedzibę znajdzie w nim Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Inkubator Organizacji Pozarządowych. Wszystko za sprawą programu rewitalizacji śródmieścia Biłgoraja, który kosztować ma 19 mln zł. Z tego 11 mln zł to dofinansowanie.

Prace już ruszyły. Zaczęto od… wycinki drzew.

– Rewitalizacja to dosłownie przywrócenie do życia, ożywienie. Stanowi ona proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Tymczasem wycinka drzew to jest degradacja właśnie. Czy te drzewa musiały być tak potraktowane? Czy nie dało się inaczej? – pyta Leszek Grabowski, mieszkaniec miasta. – Rewitalizacja polega na odtworzeniu i ożywieniu, a wycinka nie ma z tym nic wspólnego.

– To skandal. Jestem przerażona tym, co się wyprawia. Kilka lat temu, jeżdżąc do kuzynki w Kurowie, z niepokojem patrzyłam, jak z głównego placu usuwane są tam piękne drzewa, a zastępuje je równa jak stół, brzydka nawierzchnia z kamienia. Teraz nas to czeka? Jak można było do tego dopuścić? – irytuje się Helena Mielcarek, mieszkanka podbiłgorajskiej wsi.

Starych drzew szkoda też burmistrzowi.

– Pamiętam z dzieciństwa, jak drzewa na placu Wolności zostały posadzone i jak rosły razem ze mną – mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Kocham zieleń, ale żeby wyremontować dom trzeba czasami narobić bałaganu i skuć stare tynki, a dopiero później widać efekt. Tak jest i w tym przypadku.

Kiedy Biłgoraj ogłosił zamiar rewitalizacji centrum, na konkurs wpłynęło sześć propozycji architektonicznych. Głosami większości 5 do 1 wybrano jedną.

– Bardzo się ucieszyłem, że wygrała koncepcja, która zakłada usunięcie najmniejszej ilości drzew, a były i koncepcje zakładające wycięcie praktycznie całego drzewostanu i co jest obecnie niestety modne, wybetonowanie całego placu – wspomina Rosłan. – Zresztą i ta koncepcja była skrytykowana przez osobę, która uznała, że lepiej wyciąć wszystkie drzewa i zrobić w tym miejscu rynek, jaki istniał tam przed wojną.

Ten plan nie został zrealizowany. W nowym, np. w miejscu wycinanych dziś dwóch wielkich klonów, powstanie fontanna. Za wycięte drzewa posadzone zostaną inne.

– W sumie będzie ich znacznie więcej – zapewnia burmistrz. – Na nowe drzewa trzeba będzie trochę poczekać, ale żeby możliwie przyspieszyć ten czas będziemy sadzić drzewa już duże, kilka- a nawet kilkunastoletnie. Wszystko po to, żeby efekt był jak najlepszy i jak najszybszy. Pamiętam, jak było z zielenią przy ulicy Kościuszki. Ludzie też szukali pomocy w mediach i krytykowali usuwanie drzew. Dziś, gdy posadzone tam lipy są już dość duże i z roku na rok ładniejsze, ich zdanie powoli się zmienia. Mam nadzieję, że tak będzie i w tym przypadku.

Pozostałe informacje

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

Gmina zaczęła kręcić w nocy 1 czerwca
NA ROWERZE

Gmina kręci kilometry na swoje konto, nie miasta

W tegorocznej rywalizacji gmina o tytuł Rowerowej Stolicy Polski walczy oddzielnie. – Prosili o to mieszkańcy – tłumaczy Agnieszka Borodijuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team zaprezentowali się znakomicie podczas Tour of Małopolska

Znakomita postawa Lubelskie Perła Polski Cycling Team podczas Tour of Małopolska

To 62 edycja tej imprezy znanej również pod nazwą Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W tym sezonie na jej starcie pojawiły dwie ekipy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski oraz KS Pogoń Mostostal Puławy

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu
DO ZOBACZENIA
5 czerwca 2024, 18:30

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu

Przez ponad tydzień kinomani będą mieli okazję oglądać w Zamościu francuskie filmy. Zaplanowano osiem seansów, po jednym na każdy z dni 15. Przeglądu Kina Francuskiego w Centrum Kultury Filmowej Stylowy.

Noc Świętojańska organizowana przez ZDK
WIANKI I PAPROĆ
22 czerwca 2024, 20:00

Magiczna noc czerwcowa. Świętojańskie obrzędy i zabawy w parku

Wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci i tańce przy ognisku – tak będzie nocą w sobotę, 22 czerwca, w Parku Miejskim w Zamościu.

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór
HALO?

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór

Dotychczas jeśli komuś z pracowników UM Zamość przysługiwał służbowy telefon, to go dostawał. Teraz też tak będzie, ale jeżeli ktoś woli korzystać tylko z prywatnej komórki, to otrzyma ryczałt na opłacenie abonamentu. Wiemy, ile wydaje się na to pieniędzy.

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę
GRANICA

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę

Zanim jeszcze wojska wroga wyjadą z baz, my mamy o tym wiedzieć. A gdy już przekroczą granicę, to ich czołgi mają utopić się w bagnach czy rozlewiskach, nadziać się na żelbetowe jeże czy wpaść na wybuchowe niespodzianki. W cztery lata ma powstać Tarcza Wschód. Jej koszt to 10 miliardów złotych. Nie będzie to linia na kształt Wału Pomorskiego, ale zaawansowany system aktywnej obrony.

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)
CENNIK
film

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)

Płacimy za miesiąc, albo za cały rok. Platforma Max w Polsce zacznie działać dokładnie za tydzień, 11 czerwca. Są już wszystkie cenniki, jest też trochę informacji dla tych, którzy już mają HBO Max.

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia
galeria

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia

50 osób otrzymało stypendium Ministerstwa Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. Spośród innych uczelni w kraju, Uniwersytet Medyczny w Lublinie może pochwalić się największą liczbą stypendystów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium