Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

3 lutego 2022 r.
7:31

Minister edukacji na otwarciu nowej części szkoły pod Lublinem

W środę w szkole w Snopkowie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi
W środę w szkole w Snopkowie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi (fot. Maciej Kaczanowski)

Nowa część Szkoły Podstawowej w podlubelskim Snopkowie została wczoraj oficjalnie otwarta. Ze względu na sytuację epidemiczną na uroczystościach w sali gimnastycznej zabrakło dzieci. Zaproszeni goście, wśród których był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obejrzeli zarejestrowaną wcześniej część artystyczną z ich udziałem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Niestety: nie mogą być z nami dzieci – przyznała na wstępie szkolnej uroczystości Anna Ducin, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Snopkowie. – Tak się złożyło. Mamy czas pandemii i bardzo rygorystycznie przestrzegamy wszystkich zasad związanych z sytuacją epidemiczną. Dlatego też nie ma z nami nawet przedstawicieli uczniów, podobnie jak i harcerzy (poczet sztandarowy uczestniczył tylko w części, która była na zewnątrz – przyp. aut.). Dzieci i tak przeżywają ciężki okres, bo mają nauczanie zdalne, co – jak wszyscy wiemy – nie jest łatwe. Ale w tej chwili nadrzędnym dobrej jest zdrowie i życie przede wszystkim naszych uczniów.

W środę w placówce odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi. Spotkanie w szkole poprzedziła msza w kościele. Uroczystość została połączona z obchodami 78. rocznicy bitwy pod Marysinem (2 lutego 1944 r.).

– My musimy podkreślać to co chce się zapomnieć, że Polska jest największą ofiarą II wojny światowej – zaznaczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który jest mieszkańcem gminy Jastków. – Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zabitych, pomordowanych w czasie II wojny światowej obywateli II Rzeczpospolitej Polskiej w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców kraju, to straty ludnościowe w Polsce były największe na świecie. W tej proporcji one przekraczały straty takiego kraju jak Związek Radziecki. Wśród poległych byli również ci młodzi mężczyźni, których rocznicę śmierci obchodzimy już teraz po raz 78. z oddziału Szarugi (Aleksander Sarkisow ps. „Szaruga” – przyp. aut.) w Marysinie. I dodał: – Obchodząc tę rocznicę pokazujemy ich wielkie męstwo, dzielność i patriotyzm po to, żeby dawać przykład dzieciom i młodzieży. Modlimy się o to, aby Bóg przyjął ich do siebie.

Minister pogratulował też dyrekcji i władzom gminy Jastków zakończonej szkolnej inwestycji. – Szkoły podmiejskie, a to jest taka właśnie szkoła, które się rozbudowują, są oblegane – podkreślił Czarnek. – Bo one świetnie uczą, dlatego rodzice chcą przyprowadzać swoje dzieci do takich placówek.

Koszt całości wykonanych prac to ok. 4 mln zł, z czego większość pochodziła z budżetu gminy. – Znajdujemy się w starej części szkoły (sala gimnastyczna – przyp. aut.), ale był jeszcze starszy budynek, przedwojenny, w którym chcieliśmy nadbudować dwa piętra – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Po wykonaniu badań okazało się jednak, że nie da się tego zrobić. Budynek nie nadawał się do rozbudowy, bo nie miał fundamentów. Zapadła więc decyzja, aby zmienić koncepcję. Rozebrać ten budynek i postawić od podstaw nowy.

W dobudowanej części powstało sześć pracowni. – Z pełnowymiarowymi zapleczami. Jest pracownia do języków obcych, jest także kompleks żywieniowy. Są też sale dla mniejszych dzieci. Dodatkowo realizowaliśmy jeszcze projekt unijny na tzw. termomodernizację – przyznaje Teresa Kot. – Robiliśmy m.in. wentylację i wymieniliśmy piece. Zadanie było o tyle trudne, że starszą cześć szkoły trzeba było połączyć do nową, dobudowaną częścią pod kątem sieci w tym elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Teraz wszystko działa już jako jeden obiekt.

Roboty trwały 2,5 roku. – Prace były prowadzone na żywym organizmie. Część dzieci miała zajęcia w szkole w Jastkowie, część uczyła się w wynajętych pomieszczeniach, a część tutaj na miejscu – mówi pani wójt.

W szkole funkcjonują dwa oddziały przedszkolne. Ale docelowo będą przeniesione w inne miejsce. – Po zapisach na wrzesień już widzimy, że będzie bardzo ciasno – ocenia Teresa Kot. – Nieopodal szkoły rozpoczęła się już budowa osiedla mieszkaniowego. Jest planowana budowa mieszkań w blokach na 2400 mieszkańców, więc licząc tam dzieci i okoliczne, które w szkole się już nie mieszczą, podjęliśmy decyzję o wykupieniu powierzchni liczącej tysiąc metrów w jednym z budowanych bloków.

Na potrzeby 6 oddziałów przedszkolnych będzie przeznaczony cały parter. Po wykończeniu i umeblowaniu w nowe miejsce zostaną przeniesione także najmłodsze dzieci ze szkoły.

Uczestnicy uroczystości zwiedzali także starszą część szkoły, w której odbywały się lekcje

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium