Ósmoklasiści poznali harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Miejsc wystarczy dla wszystkich – uspokajają urzędnicy i apelują, żeby skupić się po prostu nad wyborem odpowiedniej szkoły.
Kuratorium Oświaty opublikowało terminarz tegorocznej rekrutacji. Od 16 maja do 24 czerwca uczniowie będą wybierać przyszłe szkoły ponadpodstawowe. Wyjątkiem są np. oddziały dwujęzyczne, w których nabór będzie trwał tylko do 31 maja. Od 24 czerwca do 14 lipca nastolatki będą miały czas na uzupełnienie wniosków o świadectwo ukończenia szkoły oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty (te ostatnie otrzymają 8 lipca). Listy zakwalifikowanych do szkół zostaną opublikowane 22 lipca, a przyjętych – 29 lipca. Do 19 sierpnia trwać będzie rekrutacja uzupełniająca.
Miejsc aż za dużo
W rekrutacji udział wezmą uczniowie, którzy zaczynali naukę w szkołach podstawowych jako 7-latowie oraz pół rocznika 6-latków. O te same miejsce będzie więc konkurować więcej osób niż rok temu. Czy to będzie zatem trudny nabór?
– Patrząc na ofertę przygotowaną przez szkoły w poprzednim roku widać, że liczba wolnych miejsc jest wyższa niż liczba osób kończących naukę. Co więcej, był to nadmiar w skali, który pozwoliłby przyjąć ze spokojem wszystkich uczniów kończących naukę w szkołach podstawowych w tym roku – uspokaja Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.
W województwie lubelskim w klasach ósmych uczy się dziś 27 161 uczniów. W samym Lublinie jest ich 4197, tymczasem w ubiegłorocznym naborze w mieście było blisko 5,5 tys. miejsc w klasach pierwszych.
– Także w tym roku liczba miejsc będzie wystarczająca – zapewnia kurator Misiuk. – Rekrutacja podwójnego rocznika nie powinna budzić niepotrzebnych negatywnych emocji. Znacznie ważniejsze jest to, żeby wyboru nowej szkoły dokonali świadomie.
A w tym pomogą m.in. zaplanowane na 9 lutego zdalne konferencje dla rodziców i uczniów klas VII i VIII z psychologiem i doradcą zawodowym. Zaproszenie do udziału w spotkaniu już wkrótce będzie przekazywane przez dyrektorów poszczególnych szkół. Oni także będą przekazywać kontakt do zaplanowanego na początek marca tygodnia z doradcami zawodowymi. Sami rodzice i uczniowie mogą jeszcze w lutym zapoznać się o opublikowanym wkrótce na stronach lubelskiego kuratorium oświaty informatora o szkołach ponadpodstawowych z całego województwa.
Mechanik ponad wszystko
Spotkania z doradcami są ważne, bo z roku na rok coraz więcej absolwentów podstawówek wiąże swoją przyszłość ze szkolnictwem zawodowym. Zainteresowanych nauką w ogólniakach jest wciąż ponad połowa wszystkich uczniów, ale liczba ta powoli spada. W województwie lubelskim w roku szkolnym 2017/2018 w pierwszej klasie LO było ich 52 proc. Teraz już tylko 48 proc. W technikach liczba pierwszoklasistów wzrosła natomiast z 37 do 39 proc., a w szkołach branżowych z 11 proc. do 13 proc.
W szkołach branżowych w woj. lubelskim uczniowie mogą zdobyć 34 różne zawody. W technikach aż 67. – W ciągu trzech ostatnich lat najpopularniejszymi zawodami wybieranymi w szkołach branżowych był mechanik samochodowy, kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer i cukiernik – wylicza dyr. Elżbieta Denejko z kuratorium. – W technikach największym zainteresowaniem cieszy się natomiast kształcenie przyszłych techników informatyki, techników żywienia i usług gastronomicznych, techników pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa oraz technik ekonomista.