Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii powiedział, że pandemia bardzo negatywnie odbiła się na turystyce. "Dlatego należy podjąć zdecydowane działania zmierzające do obniżenia poziomu zachorowalności" – podkreślił pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki.
Gut-Mostowy zaznaczył, że pandemia bardzo negatywnie odbiła się na turystyce, a duży wpływ na funkcjonowanie turystyki w najbliższych miesiącach będzie miała liczba wykonywanych szczepień w całym kraju.
"Jako ministerstwo odpowiedzialne za gospodarkę i turystykę staramy się cały czas dawać takie argumenty, by minimalizować te negatywne skutki dla branży turystycznej. Nie ma dla niej nic ważniejszego niż to, by zachorowalność i rozwój pandemii w najbliższych miesiącach przebiegał jak najsłabiej. Korelacja pomiędzy stopniem zaszczepionych, a stopniem rozwoju pandemii jest niezaprzeczalna" – podkreślił wiceminister. Dodał, że w Krajowym Planie Odbudowy zarezerwowano około 300 mln euro na restrukturyzację i dywersyfikację firm z branży turystycznej.
"Te przedsiębiorstwa, które będą chciały poszerzyć swoją działalność, lub zmienić jej profil będą mogły pozyskać dofinansowanie na ten cel. Ewentualne obostrzenia, jakie mogą pojawić się w przyszłości, będą miały zapewne charakter lokalny" – podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Gut-Mostowy poinformował, że w okresie po pandemii krajowy ruch turystyczny stanowi 60-70 procent wszystkich wyjazdów Polaków. Zaznaczył, że to duża szansa dla regionów.
Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marcin Rożycki mówił podczas spotkania o znaczeniu regionalnych organizacji turystycznych. "Skupiają one zarówno samorządowców, jak i przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Synergia w tej pracy jest wyjątkowo ważna, by polska turystyka mogła się prężnie rozwijać" – powiedział Różycki.