Dla Skorpiona oznacza to powrót do specjalności, która czyniła go bohaterem pucharów promocyjnych przez ponad trzydzieści lat od 1977 roku, kiedy to zorganizowano pierwszą edycję mistrzostw Campionato Autobianchi A112 Abarth, a następnie puchary Fiat Uno, Uno Turbo, Cinquecento, Seicento, Punto Kit e Super 1600, Stilo oraz Panda Kit.
Abarth 500 w wersji rajdowej będzie homologowany w Grupie R3T, w kategorii pojazdów o pojemności silnika do 1600cm3 wyposażonych w turbokompresor. Klasa ta kandyduje na bycie „przyszłością” w tej specjalności, ponieważ jest przykładem dobrego kompromisu pomiędzy kosztami a osiągami. Jest idealny dla prywatnych pilotów rajdowych oraz młodych ludzi, którzy chcą się wyróżnić na tle innych prawdziwym samochodem sportowym, umożliwiającym osiągi na absolutnie najwyższym poziomie.
Abarth 500 posiada napęd 1368 cm3 z turbokompresorem Garret GT 1446 ze stałą geometrią, będący w stanie wygenerować moc 180 KM (132 kw) przy 5500 obrotach/minutę. 6-biegowa skrzynia ze sprzęgłem kołowym, dyferencjałem płytkowym samoblokującym, sprzęgłem dwutarczowym oraz specjalnymi półosiami.
Dużo uwagi poświęcono możliwości regulacji zawieszenia, tak, aby uzyskać ustawienie dopasowujące się do indywidualnego stylu kierowania każdego pilota. Amortyzatory można regulować dostosowując je do jazdy wyścigowej, posiadają sprężynę współosiową oraz pierścień zabezpieczający do regulacji wysokości od podłoża, specjalne klocki do regulacji kątów wyprzedzenia oraz pochylenia kół.
Hamulce to hamulce tarczowe Brembo, przednie wentylowane z 4 zaciskami, tylne tarczowe z rozdzielaczem i regulatorem siły hamowania; hamulec ręczny hydrauliczny.
.