Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Niektóre uregulowania już weszły w życie, niektóre dopiero zaczną obowiązywać.
Przewóz dzieci
Należy przy tym pamiętać, że na przednim fotelu można tylko stosować fotelik, a nie inne urządzenia ochronne. Stosowanie takich urządzeń jest możliwe na tylnych siedzeniach. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Kolejna ważna nowość to obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym, jeżeli nasz milusiński jest w wieku do 12 lat i nie przekracza 150 cm wzrostu. Przepis ten wejdzie w życie od 13 maja 2002 roku. Jeżeli dziecko ma więcej niż 12 lat lub jest wyższe niż 150 cm, wówczas musi używać pasów bezpieczeństwa. Obecnie rodzice sami decydują, czy dziecko ma jechać w pasach, czy w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym.
Uwaga, na drogach pojawią się autobusy szkolne. Są one pomarańczowe, oznaczone z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej z czarnym napisem "autobus szkolny”. Jeżeli na stojącym autobusie szkolnym zobaczymy tablicę barwy żółtej ze znakiem "Stop” wówczas musimy zatrzymać samochód.
Migające światła awaryjne autobusu szkolnego oznaczają, że właśnie teraz dzieci wsiadają lub wysiadają z niego.
Jeżeli kierowca autobusu szkolnego sygnalizuje kierunkowskazem zamiar włączenia się do ruchu, wówczas musimy zwolnić, a gdy jest to konieczne zatrzymać nasz samochód, aby ułatwić manewr włączenia się do ruchu autobusu szkolnego.
Koniec z rozmowami z aparatem lub słuchawką przy uchu
Od 1 stycznia przepisy ostatecznie określają tę kwestię, mówiąc, że zabronione jest podczas jazdy korzystanie z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie obowiązuje to innych urządzeń niż telefony, np. CB-radio.
Uważaj na żwirówce
Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu
Ważne dla pieszych i rowerzystów
Jeśli idziemy po drodze dla rowerów, to musimy ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Przepis ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo.
Rowerzysta natomiast musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeżeli korzysta z chodnika lub drogi dla rowerów i pieszych.
Bez pasów tylko z orzeczeniem
Uwaga na rowerzystów
Kierowca skręcający w drogę poprzeczną ma pierwszeństwo przed rowerzystą przejeżdżającym przez jezdnię, z wyjątkiem sytuacji, gdy rowerzysta znajduje się na wyznaczonym przejeździe.
Na odebranie jest 6 tygodni
Poza tym zrezygnowano do 1 stycznia z możliwości usuwania pojazdów, których stan techniczny zagraża jedynie porządkowi ruchu drogowego, nie stwarzając niebezpieczeństwa. Na przykład pojazd ma niewłaściwie oświetloną tablicę rejestracyjną.
Wprowadzono jednocześnie obowiązek bezwzględnego usuwania pojazdów na parkingi strzeżone, jeśli zostały przekroczone dopuszczalne wymiary lub naciski.
Za rok świadectwo oryginalności
Świadectwo takie będzie wydawane po pozytywnym wyniku specjalistycznego badania (kto będzie to robił, tego ustawodawca jeszcze nie określił, ale będą to prawdopodobnie stacje kontroli pojazdów). Badanie będzie odpłatne, a obowiązek jego przeprowadzenia będzie ciążyć na jednej ze stron, kupującej lub sprzedającej. Z praktyki można się spodziewać, że takiego świadectwa będzie żądał kupujący pojazd.
W celu stwierdzenia oryginalności pochodzenia pojazdu badane będą wszystkie jawne i ukryte oznaczenia i identyfikatory pojazdu.
Pojazd będzie uznawany za oryginalny, jeżeli osoba badająca stwierdzi, że samochód składa się z części wytwarzanych lub zamontowanych przez producenta. Możliwe jest używanie innych części, których nabycie potwierdzone jest rachunkami lub innymi dokumentami potwierdzającymi legalność. Jednak z tego obowiązku zwolnieni są posiadacze samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 roku.
Po 1 stycznia 2003 roku pojazdu bez świadectwa oryginalności nie będzie można zarejestrować. Automatycznie też będzie zawiadamiana policja o fakcie, że dany pojazd nie zdołał przejść badania na oryginalność.
Dzisiaj już trzeba pamiętać, że dokonując napraw pojazdu korzystajmy z autoryzowanych serwisów i oryginalnych części. Żądajmy i przechowujmy fakturę za wykonane naprawy lub zakupione części. Nie korzystajmy z tzw. okazji, czyli nie kupujmy części zamiennych z niewiadomego pochodzenia, po dziwnie niskich cenach.
Koniec z rejonizacją
Prawa jazdy po nowemu
Wszystko o badaniach medycznych
Obecne unormowania wprowadzają dodatkowe badania lekarskie przeprowadzane na podstawie wniosku policji, o ile ta zatrzyma kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwym, po narkotykach lub innych środkach tego rodzaju. O dodatkowe badania kierowcy może także wnioskować starosta, który od zespołu orzekającego otrzyma zawiadomienie o niepełnosprawności kierowcy.
W pierwszym przypadku policja jest zobowiązana, aby skierować kierowcę na badania, które mają na celu stwierdzenia, czy dany obywatel nie jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, co wyklucza możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych. W drugim przypadku chodzi o sprawdzenie czy rencista ze względu na posiadaną niepełnosprawność nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policja może także skierować na dodatkowe badania psychologiczne pirata, który przekroczył dopuszczalną granicę 24 punktów karnych.