Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

2 stycznia 2002 r.
14:31
Edytuj ten wpis

Nowy rok, nowe prawo

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Niektóre uregulowania już weszły w życie, niektóre dopiero zaczną obowiązywać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przewóz dzieci

Od 1 stycznia została podniesiona dolna granica wieku, od której można przewozić dziecko na przednim fotelu. Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych. Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych, nawet gdy nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa na przednich fotelach.
Należy przy tym pamiętać, że na przednim fotelu można tylko stosować fotelik, a nie inne urządzenia ochronne. Stosowanie takich urządzeń jest możliwe na tylnych siedzeniach. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Kolejna ważna nowość to obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym, jeżeli nasz milusiński jest w wieku do 12 lat i nie przekracza 150 cm wzrostu. Przepis ten wejdzie w życie od 13 maja 2002 roku. Jeżeli dziecko ma więcej niż 12 lat lub jest wyższe niż 150 cm, wówczas musi używać pasów bezpieczeństwa. Obecnie rodzice sami decydują, czy dziecko ma jechać w pasach, czy w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym.
Uwaga, na drogach pojawią się autobusy szkolne. Są one pomarańczowe, oznaczone z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej z czarnym napisem "autobus szkolny”. Jeżeli na stojącym autobusie szkolnym zobaczymy tablicę barwy żółtej ze znakiem "Stop” wówczas musimy zatrzymać samochód.
Migające światła awaryjne autobusu szkolnego oznaczają, że właśnie teraz dzieci wsiadają lub wysiadają z niego.
Jeżeli kierowca autobusu szkolnego sygnalizuje kierunkowskazem zamiar włączenia się do ruchu, wówczas musimy zwolnić, a gdy jest to konieczne zatrzymać nasz samochód, aby ułatwić manewr włączenia się do ruchu autobusu szkolnego.

Koniec z rozmowami z aparatem lub słuchawką przy uchu

Do 1 stycznia 2002 r. przepisy zezwalały na korzystanie z telefonów komórkowych, pod warunkiem używania zestawu głośnomówiącego. Ustawodawca nie określił jednak, co rozumie pod pojęciem "zestaw głośnomówiący”. W związku z tym dochodziło do wielu kontrowersji.
Od 1 stycznia przepisy ostatecznie określają tę kwestię, mówiąc, że zabronione jest podczas jazdy korzystanie z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie obowiązuje to innych urządzeń niż telefony, np. CB-radio.

Uważaj na żwirówce

Od 1 stycznia przepisy kwalifikują drogę żwirową jako gruntową, w związku z tym kierowca wyjeżdżający z takiej drogi na jezdnię jest włączającym się do ruchu - powinien ustąpić pierwszeństwa.

Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu

Zmieniając teraz pas ruchu na skrzyżowaniu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który jedzie po tym pasie ruchu oraz pojazdowi, który zamierza wjechać na ten pas z prawej strony.

Ważne dla pieszych i rowerzystów

Piesi idący po lewej stronie jezdni muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z przeciwka.
Jeśli idziemy po drodze dla rowerów, to musimy ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Przepis ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo.
Rowerzysta natomiast musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeżeli korzysta z chodnika lub drogi dla rowerów i pieszych.

Bez pasów tylko z orzeczeniem

Od 1 stycznia 2002 r. tylko orzeczenie lekarskie może nas zwolnić z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Dotychczas wystarczyło zaświadczenie lekarskie. Jeżeli dalej chcemy jeździć bez pasów, bo mamy kłopoty zdrowotne uniemożliwiające korzystanie z tych urządzeń, to bezzwłocznie musimy udać się do lekarza po orzeczenie.

Uwaga na rowerzystów

Zgodnie z najnowszymi regulacjami, kierowca musi zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejazdów dla rowerzystów, ustępując pierwszeństwa rowerzystom będącym na przejeździe.
Kierowca skręcający w drogę poprzeczną ma pierwszeństwo przed rowerzystą przejeżdżającym przez jezdnię, z wyjątkiem sytuacji, gdy rowerzysta znajduje się na wyznaczonym przejeździe.

Na odebranie jest 6 tygodni

Jeżeli policjant nakaże usunięcie z drogi pojazdu ze względu na naruszenie odpowiednich przepisów ruchu drogowego, na brak tablic rejestracyjnych albo stan wskazując, że pojazd nie jest używany, to właściciel lub uprawniona osoba, ma na odebranie pojazdu 6 miesięcy od terminu usunięcia. Jeżeli pojazd po 6 miesiącach nie zostanie odebrany lub niemożliwe jest ustalenie właściciela lub osoby uprawnionej do jego odbioru, wówczas pojazd, z mocy ustawy, zostaje przejęty na własność gminy lub skarbu państwa.
Poza tym zrezygnowano do 1 stycznia z możliwości usuwania pojazdów, których stan techniczny zagraża jedynie porządkowi ruchu drogowego, nie stwarzając niebezpieczeństwa. Na przykład pojazd ma niewłaściwie oświetloną tablicę rejestracyjną.
Wprowadzono jednocześnie obowiązek bezwzględnego usuwania pojazdów na parkingi strzeżone, jeśli zostały przekroczone dopuszczalne wymiary lub naciski.

Za rok świadectwo oryginalności

W celu ukrócenia kradzieży samochodów i handlu kradzionymi częściami, od 1 stycznia, ale 2003 roku do zarejestrowania samochodu będzie niezbędne świadectwo oryginalności.
Świadectwo takie będzie wydawane po pozytywnym wyniku specjalistycznego badania (kto będzie to robił, tego ustawodawca jeszcze nie określił, ale będą to prawdopodobnie stacje kontroli pojazdów). Badanie będzie odpłatne, a obowiązek jego przeprowadzenia będzie ciążyć na jednej ze stron, kupującej lub sprzedającej. Z praktyki można się spodziewać, że takiego świadectwa będzie żądał kupujący pojazd.
W celu stwierdzenia oryginalności pochodzenia pojazdu badane będą wszystkie jawne i ukryte oznaczenia i identyfikatory pojazdu.
Pojazd będzie uznawany za oryginalny, jeżeli osoba badająca stwierdzi, że samochód składa się z części wytwarzanych lub zamontowanych przez producenta. Możliwe jest używanie innych części, których nabycie potwierdzone jest rachunkami lub innymi dokumentami potwierdzającymi legalność. Jednak z tego obowiązku zwolnieni są posiadacze samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 roku.
Po 1 stycznia 2003 roku pojazdu bez świadectwa oryginalności nie będzie można zarejestrować. Automatycznie też będzie zawiadamiana policja o fakcie, że dany pojazd nie zdołał przejść badania na oryginalność.
Dzisiaj już trzeba pamiętać, że dokonując napraw pojazdu korzystajmy z autoryzowanych serwisów i oryginalnych części. Żądajmy i przechowujmy fakturę za wykonane naprawy lub zakupione części. Nie korzystajmy z tzw. okazji, czyli nie kupujmy części zamiennych z niewiadomego pochodzenia, po dziwnie niskich cenach.

Koniec z rejonizacją

Od 1 stycznia zlikwidowana została rejonizacja badań technicznych pojazdów. Badanie techniczne można teraz wykonać na dowolnej SKP na terenie całego kraju.

Prawa jazdy po nowemu

Jak już informowaliśmy do 1 czerwca zostanie podniesiony dolny limit wieku uprawniającego do posiadania prawa jazdy. Po 1 czerwca, aby mieć prawo jazdy kategorii A lub B trzeba będzie ukończyć 18 lat. Zatem wszyscy 17-latkowie mają jeszcze pół roku na rozpoczęcie kursu nauki jazdy, bowiem ten właśnie fakt rozstrzygnie, czy prawo jazdy będzie można zrobić według starych zasad.

Wszystko o badaniach medycznych

Po 1 stycznia także negatywny wynik badania psychologicznego może być przyczyną utraty prawa jazdy.
Obecne unormowania wprowadzają dodatkowe badania lekarskie przeprowadzane na podstawie wniosku policji, o ile ta zatrzyma kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwym, po narkotykach lub innych środkach tego rodzaju. O dodatkowe badania kierowcy może także wnioskować starosta, który od zespołu orzekającego otrzyma zawiadomienie o niepełnosprawności kierowcy.
W pierwszym przypadku policja jest zobowiązana, aby skierować kierowcę na badania, które mają na celu stwierdzenia, czy dany obywatel nie jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, co wyklucza możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych. W drugim przypadku chodzi o sprawdzenie czy rencista ze względu na posiadaną niepełnosprawność nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policja może także skierować na dodatkowe badania psychologiczne pirata, który przekroczył dopuszczalną granicę 24 punktów karnych.

Pozostałe informacje

Lubelscy karatecy mają mnóstwo powodów do radości

Lubelscy karatecy zdobyli Szczecin

Reprezentacji Lublina z KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka po raz kolejny znakomicie spisali się w mistrzostwach Polski w karate tradycyjnym, które odbywały się w Szczecinie.

Lewart stracił zwycięstwo w Lubaczowie w doliczonym czasie gry

Lewart był blisko wygranej w Lubaczowie

Lewart zdobył w sobotę piętnasty punkt w sezonie. Po wizycie w Lubaczowie mógł ich mieć jednak siedemnaście. Tamtejsza Pogoń-Sokół dopiero w doliczonym czasie gry wyrównała stan meczu na 2:2.

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Okres świąteczny to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, nawet w tym wyjątkowym czasie mogą przydarzyć się nagłe dolegliwości zdrowotne – od gorączki po ból brzucha. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie można uzyskać pomoc medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni.

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Po pogromie w Zielonej Górze Orlen Oil Motor po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik i spółka byli zdecydowanymi faworytami do pokonania Krono-Plast Włókniarza Częstochowa. I z tego zadania świetnie się wywiązali, choć i gościom po tym spotkaniu należą się słowa uznania.

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!
ZDJĘCIA
galeria

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!

Kibice Motoru Lublin znów pokazali klasę. Stadion zamienił się w żółto-biało-niebieskie morze. Zobaczcie jak kibicowaliście przy Z5 i szukajcie się na zdjęciach!

Start łatwo ograł Dziki
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie miał problemów z rozbiciem warszawskich Dzików

Wojciech Kamiński nie był zadowolony po porażce w Zielonej Górze i chyba pozytywnie wpłynął na swoich podopiecznych. Ci w sobotnim meczu z Dzikami Warszawa grali bardzo dobrze i pewnie wygrali 86:69.

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu, ale nie zdobyła nawet punktu

Świdniczanka powalczyła z Sandecją. „Za dobre wrażenie punktów nie dają”

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu z Sandecją 1:0, w drugiej połowie też napsuła rywalom sporo krwi. Niestety, ostatecznie to gospodarze cieszyli się z wygranej 3:2.

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem

Rewanż za porażkę z pierwszego meczu? Jest. Rehabilitacja za ostatnie spotkanie z Lechem? Też jest. Motor zrealizował swoje plany na „świąteczną” kolejkę i w sobotę ograł w Łodzi Widzew 2:1.

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Nieprzejezdna jest stacja kolejowa Lublin. Powodem jest awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

W piątek lubelscy policjanci z powietrza oraz ziemi sprawdzali czy kierowcy ciężarówek jeżdżą zgodnie z przepisami. Efekt? 200 kontroli, połowa z nich zakończona mandatami, a także odebraniem dowodów rejestracyjnych.

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego domowego meczu Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze w tym sezonie. O godzinie 18 lubelskie "Koziołki" podejmą Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę drugiego gola dla Avii

Prezent od bramkarza, Avia lepsza od Podlasia

Avia poszła za ciosem. Po wysokiej wygranej w Dębicy tym razem żółto-niebiescy rozstrzygnęli na swoją korzyść derby z Podlasiem Biała Podlaska. Gospodarze bez większych problemów pokonali rywali 2:0.

Motor chce się zrewanżować Widzewowi za domową porażkę 3:4

Udany rewanż beniaminka. Widzew Łódź - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

W drugim starciu Motoru Lublin z Widzewem Łódź fajerwerków nie było, ale piłkarze Mateusza Stolarskiego zgarnęli trzy punkty po wygranej 2:1.

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium