Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

10 lipca 2002 r.
20:35
Edytuj ten wpis

Prezydent pogoni parkingowych

0 0 A A
Bo ci wpie...! Co za zdjęcia tu robisz?! - usłyszał nasz fotoreporter <br />
od jednego z mężczyzn, który
Bo ci wpie...! Co za zdjęcia tu robisz?! - usłyszał nasz fotoreporter
od jednego z mężczyzn, który

Zakrojoną na szeroką skalę akcję przeciwko pseudoparkingowym, którzy grasują na lubelskich parkingach w centrum miasta, rozpoczyna Straż Miejska. Pierwsze uderzenie spodziewane jest w piątek. To wynik publikacji Dziennika na ten temat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Polecenie w tej sprawie wydałem już w poniedziałek - poinformował Zbigniew Wojciechowski, wiceprezydent Lublina.
Ale jeszcze wczoraj w centrum miasta nasi reporterzy widzieli mężczyzn wyłudzających pieniądze od parkujących. "Pracowali” przez nikogo nie niepokojeni.
- Bo ci wpie...! Co za zdjęcia tu robisz?! Nie wolno bez mojej zgody! - usłyszał nasz fotoreporter od jednego z mężczyzn, który wraz ze znajomymi obstawiał parking przy ul. Peowiaków.
Na czym będzie polegać zapowiadana przez wiceprezydenta akcja? Pseudoparkingowych mają wziąć pod lupę strażnicy miejscy. - Będą przeganiać osoby, które wymuszają drobne kwoty i karać ich mandatami. I będą to robić do skutku - zapowiada Wojciechowski.
Ta akcja to efekt naszych publikacji na ten temat. 20 czerwca opisaliśmy proceder wymuszania opłat, który od wielu miesięcy trwa na lubelskich parkingach należących do miasta. Czytelnicy pomstowali na władze miasta, Straż Miejską i policję, zarzucając im opieszałość i bezradność.
- Co my możemy? Nasze kompetencje są za małe - tłumaczą się strażnicy. Ich zdaniem problem może rozwiązać wyłącznie policja. Ta z kolei twierdzi, że robi co może, ale sama przyznaje, że z marnym skutkiem.
- Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby uporządkowanie kwestii parkingowych przez Zarząd Miasta. Na przykład przez oddanie parkingów w ajencję - uważa podinspektor Ryszard Kolbus, zastępca komendanta miejskiego policji w Lublinie.
Pomysł ten popiera także Wojciechowski, któremu podlega Straż Miejska. Obiecał nam, że w połowie lipca projekt w tej sprawie przedstawi na Zarządzie Miasta.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu Janusz Mazurek, drugi wiceprezydent Lublina, oświadczył, że ze względu na pseudoparkingowych samorząd nie będzie zmieniać całego systemu w ściąganiu opłat parkingowych.
- To nie tak. Sprawa jest cały czas dyskutowana - uspokaja wiceprezydent Wojciechowski. Na dowód przywołuje poniedziałkowe posiedzenie Zarządu Miasta, na którym przedstawił swój projekt. - Chodzi o oddanie parkingów w ajencję. Ale pojawiły się głosy, że to stary pomysł, który już był testowany w Lublinie i się nie sprawdził. Mimo tego dalej jestem jego zwolennikiem. Obecnie nad znalezieniem najlepszego rozwiązania pracować będzie Wydział Gospodarki Komunalnej.

Niech odpowie gmina - Prof. Zbigniew Hołda Wydział Prawa UMCS i UJ

Kierowcy mogą wystąpić przeciwko gminie w tej sprawie na drodze cywilnej. Ale pozew może złożyć wyłącznie osoba indywidualna. Cała sprawa też będzie rozpatrywana indywidualnie. Dlatego nawet jeśli obywatel wygrałby z gminą i ta zmuszona byłaby oddać mu te „wymuszone” dwa złote, to problem dalej dotyczyć będzie konkretnego przypadku. To oznacza, że w ten sposób sprawa nie zostanie załatwiona całościowo.

\"Parkingowi” mają się dobrze

Wcześniej chcieliśmy tu zaparkować. Od razu pojawił się człowiek, który chciał nam sprzedać bilet parkingowy. I sugerował, że warto byłoby jeszcze dorzucić coś za pilnowanie. Bo tu niebezpieczna ulica...

Mam bilet i popilnuję...

Tuż obok, w cieniu pod drzewem, widzieliśmy jeszcze dwóch "parkingowych”. Na wypadek, gdyby w jednej chwili pojawiło się więcej samochodów. - Pan tu na długo? Mam bilet parkingowy i mogę popilnować auta - to typowe odzywki.
Postanowiliśmy sprawdzić inne parkingi w centrum miasta. Na tym obok Ratusza nie było wyłudzaczy. - Jeszcze niedawno kręciły się tu różne nygusy - opowiada jeden z kierowców, którego pytaliśmy o problemy z parkowaniem. - Mieli jakieś bilety, które wywabiali czy podrabiali. I jednoznacznie sugerowali potrzebę dodatkowej opłaty. "Coś lakier u pana słaby, a tu dużo dzieciaków się kręci. Mogą porysować...” Płaciłem, bo co miałem robić? Złotówka czy dwie to przecież nie majątek. Ale teraz ich nie ma. Może dlatego, że ostatnio więcej tu policji i Straży Miejskiej?
Wyłudzacze pojawili się za to na ul. Obrońców Pokoju. - Podeszły takie trzy porozbijane mordy i powiedziały, że auta popilnują za 3 zł. Jak nie, to będzie porysowane - opowiada jeden z kierowców parkujących teraz na pl. Zamkowym. - Zapłaciłem i tyle. Na policję nie poszedłem, bo co to da?

Zbiórka na wino

Tu, wzdłuż ulicy, rozciągają się dwa place parkingowe. Ludzie idą stąd na cmentarz lub do pracy. To przecież centrum miasta. "Parkingowi”są tutaj ciekawie zorganizowani: w dwie grupy. Ich twarze, poryte bliznami i o kolorze ceraty stołowej wyraźnie wskazują na zamiłowanie do wyskokowych napojów. Niekoniecznie dobrej jakości. Zbierają kasę, idą na wino, wracają, zbierają, idą na wino... i tak od rana do późnych godzin popołudniowych.
Nasi reporterzy na parkingu pojawili kilkanaście minut po godz. 14. "Parkingowi” nie podchodzili do nas, bo byli zajęci innym klientem. Kierowca czerwonego forda wręczył im kilka złotych. Potem byliśmy świadkami kłótni. Wyłudzacze stali na obu parkingach: od strony cmentarza dwóch mężczyzn i kobieta, obok o jednego mężczyznę więcej. Grupy, choć wcześniej ze sobą współpracowały, teraz spierały się o strefy wpływów. Czyli kto ma prawo do jakich samochodów. Przynajmniej tyle zrozumieliśmy, ponieważ większość słów rozpoczynała się na "k” i "j”. W sumie w czasie 20 minut podeszli do trzech parkujących aut. W dwóch przypadkach otrzymali pieniądze.
Ul. Karłowicza, miejsce obok siedziby Wojewódzkiego Zarządu Urządzeń Wodnych i Melioracji. Wjeżdżamy na parking. Od razu pojawia się ok. 45-letni mężczyzna. Ogorzały od słońca, w rozchełstanej koszuli i czapeczce z daszkiem. Trzeźwy i miły. Pomaga zaparkować, wskazuje najlepsze miejsce. Kiedy wysiadamy z samochodu nic nie mówi, ale stoi dostatecznie blisko by odebrać ewentualne monety. Kierowcy są przyzwyczajeni do takiego płacenia.
W siedzibie WZUWiM kilkanaście minut obserwujemy mężczyznę. Pomaga wszystkim parkującym (i wyjeżdżającym - widać dba o swoją dobrą opinię). Dwie osoby mu płacą.
Ostatni na naszej trasie parking mieści się na Krakowskim Przedmieściu, wzdłuż kościoła oo. Kapucynów. Na chodniku kilka osób handluje kwiatami lub rękodziełem. Dwie zbierają pieniądze na życie. Trzy obserwują samochody. Kiedy tylko jakiś parkuje, od razu pojawiają się przy nim. Kiedy kierowca opuści szybę, do środka zagląda niezbyt sympatyczna twarz oferująca pilnowanie. Mało kto odmawia. My trafiliśmy chyba na przerwę obiadową, bo część grupy udała się właśnie do najbliższego sklepu spożywczego.

Niska szkodliwość czynu

Wyłudzanie pieniędzy i groźby: zniszczenia auta i pobicia. To wystarczająco dużo, by udać się do komisariatu nr 1 przy ul. Okopowej. Policjanci pytają o miejsce zdarzenia i o to, czy odczułem, że grożono mi porysowaniem, czy uszkodzeniem auta. - Może pan złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.
Chodzi o artykuł 60, paragraf 1. To prowadzenie działalności gospodarczej bez zezwolenia. Co dalej? - Pojedziemy na parking, pan wskaże tego człowieka.
Zostałby wylegitymowany, a sprawa trafiłaby do Sądu Grodzkiego. - A ten stwierdzi niską szkodliwość czynu i na tym się zakończy.
Policjanci wiedzą, że pseudoparkingowi to plaga. - Ludzie mówią, że policja nic nie robi. Po pierwsze, kierowca musi złożyć zawiadomienie, a to niezwykle rzadkie. Po drugie, sądy grodzkie, tak jak wcześniej kolegia, praktycznie nie karzą tych ludzi.
Jeden z policjantów, z którymi rozmawialiśmy, zajmował się kiedyś taką sprawą. - Do kolegium trafiły trzy wnioski. Kolegium stwierdziło znikomą szkodliwość społeczną i nie było żadnej kary. - Potem śmiali się do nas... Z sądami grodzkimi jest identycznie.
Funkcjonariusze dodali jeszcze, że kierowcy bardzo rzadko zgłaszają do nich takie sprawy. - Jednym się nie chce, inni trochę się boją. Zresztą, "parkingowcy” jak tylko widzą radiowóz, od razu chowają się w bramach.
Jak można ukrócić ten proceder? Zdaniem policjantów, jest tylko jedna metoda: Miasto powinno wydawać zezwolenia na działalność gospodarczą na takich parkingach. Tak jest np. przed dworcem PKP. Prowadzi go legalna firma i nie ma żadnych kłopotów. Oni sami wszystkiego pilnują.
Radomir Wiśniewski

Pozostałe informacje

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium