Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 maja 2017 r.
9:50

Skoda karoq: Skazana na sukces

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

To chyba najładniejszy SUV w gamie Škody. Tak, bez dużego ryzyka błędu, można określić nowy model karoq. Nowość zadebiutowała w minionym tygodniu. Jego premiera rynkowa jest planowana na przełom września i października.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Škoda z każdym kolejnym modelem robi olbrzymi postęp. Karoq jest tego najlepszym przykładem. Te auto może być, ba, będzie, kolejnym hitem w gamie czeskiego producenta.

Mniejszy brat kodiaqa

To skojarzenie chyba jest oczywiste. Już na pierwszy rzut oka widać, jak wiele wspólnych genów mają oba modele. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ojcem obu samochodów jest Jozef Kabaň. Ten słowacki stylista wprowadził Škodę na wyższy poziom. Warto przypomnieć, że to spod jego reki wyszedł także nowy superb. Słowak jednak wybrał karierę „poza strukturami Škody” i przeszedł do BMW. Na koniec zostawił po sobie karoqa.

Karoq to mniejszy „klon” kodiaqa. Jozef Kabaň nakreślił podobną linię nadwozia, dodając jednak nowe szczegóły. Gdyby nie to, to odróżnienie na ulicy obu modeli byłoby trudne. Jednym z tych szczegółów są tylne, ledowe światła. Škoda karoq jest sportowo-użytkowym samochodem z charakterem. Tak samo, jak kodiaq.

Kompaktowy SUV ma długość 4382 milimetry, szerokość 1841 milimetrów i wysokość 1605 milimetrów. Duży rozstaw osi, wynoszący 2638 milimetrów, wskazuje na dużą przestrzeń we wnętrzu.

Rzeczywiście tak jest. Podczas statycznej prezentacji w Sztokholmie można było wsiąść i „przymierzyć się” do nowego karoqa. Miejsca jest dużo, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Kierowca może cieszyć się nowym, wirtualnym kokpitem. Te rozwiązanie jest już od kilku lat dostępne w Audi i VW. Użytkownik może sam zmienić grafikę, od wirtualnych zegarów, po mapę nawigacji wyświetlaną na desce. To rozwiązanie na pewno znajdzie wielu amatorów.

Škoda nie byłaby sobą, gdyby nie wprowadziła kilku użytecznych rozwiązań. Bagażnik ma pojemność 521 l, gdy oparcie kanapy jest w podstawowym położeniu. Po jego złożeniu pojemność bagażowa zwiększa się do 1630 litrów. W połączeniu z opcjonalną kanapą VarioFlex pojemność bagażnika jest zmienna i wynosi od 479 do 588 litrów.

VarioFlex oznacza trzy oddzielne miejsca siedzące kanapy, które osobno można przestawiać, jak i całkowicie wymontować z samochodu – wtedy kompaktowy SUV ze swoją maksymalną pojemnością bagażową 1810 litrów staje się małym samochodem użytkowym. Warto dodać, że hak holowniczy jest wysuwany elektrycznie.

Wirtualny kumpel

Cyfrowy zestaw wskaźników, to tylko jeden z przykładów nowych technologii zastosowanych w tym modelu. Kierowca zawsze może skorzystać z radaru sprzężonego z aktywnym tempomatem ACC. Auto utrzyma odstęp od jadącego z przodu pojazdu – potrafi przy tym zwalniać i przyspieszać oraz samoczynnie hamować w razie zagrażającej kolizji. Na wyposażeniu znajduje się także asystent ruszania pod górę czy pasa ruchu. Jest także system rozpoznawania znaków drogowych czy zmęczenia kierowcy. Wówczas auto zaleca przerwę na kawę.

W karoqu nie grozi nuda. W zależności od wersji, ekran radia ma przekątną od 6,5 do 9,2 cali. W najwyższej wersji wyposażenia, auto posiada punkt dostępowy WiFi. Pasażerowie mogą korzystać nawet z ośmiu urządzeń mobilnych do przeglądania internetu, ściągania plików i mailowania. Dostępny jest napęd DVD czy wewnętrzna pamięć flash o pojemności 64 GB.

Ciekawostką są funkcje zdalnego dostępu do samochodu, które można wywołać, korzystając ze smartfonowej aplikacji Škoda Connect. Pozwalają one uzyskać zdalnie informacje o stanie samochodu: czy są zamknięte drzwi i okna, wyłączone światła, ile jest jeszcze paliwa w zbiorniku? Zdalnie można nawet włączyć ogrzewanie postojowe. Funkcja „pozycja parkowania“ pokazuje miejsce postoju samochodu, a funkcja „migacze i klakson” ułatwia odnalezienie go, włączając sygnał dźwiękowy i kierunkowskazy.

Hulaj dusza na papierze

Jak jeździ nowy karoq, tego doświadczymy na jesieni. Natomiast już dziś wiemy, jakie silniki trafią pod maskę. Do dyspozycji jest pięć wersji silnikowych – dwie benzynowe i trzy wysokoprężne.

Nowością są obie jednostki benzynowe i dwie wysokoprężne. Silniki te mają pojemność skokową 1,0, 1,5, 1,6 i 2,0 litry, zakres mocy sięga od 115 KM do 190 KM. Wszystkie silniki są turbodoładowane, mają bezpośredni wtrysk paliwa i są wyposażone w funkcję Start-Stop oraz odzysk energii hamowania. Wszystkie są nadzwyczaj oszczędne i spełniają normę czystości spalin EU-6. Z wyjątkiem największej mocy silnika wysokoprężnego wszystkie można zamówić z ręczną 6-stopniową ręczną skrzynią biegów albo z 7-stopniową skrzynią biegów DSG. Silnik 2,0 TDI o mocy 190 KM seryjnie współpracuje z napędem 4×4 i 7-stopniową skrzynią biegów DSG. Nowy silnik 1,5 TSI jest wyposażony w funkcję wyłączania cylindrów.

Zawieszenie skonstruowano, aby pogodzić dobre własności jezdne po „twardym” i offroadowe możliwości. To godzenie „wody z ogniem” jest realizowane poprzez dobre wyważenie i właśnie nowoczesne zawieszenie. Z przodu auto jest zawieszone na kolumnach McPhersona, dolnymi wahaczami trójkątnymi i stalową ramą pomocniczą. Rozstaw kół wynosi 1576 milimetrów.

Czterowahaczowa oś tylna w wersji samochodu z napędem na cztery koła jest wykonana przede wszystkim z wysokowytrzymałej stali, rozstaw kół wynosi 1541 milimetrów. Mieczowate wahacze wzdłużne przenoszą siły napędu i hamowania. Trzy wahacze poprzeczne z każdej strony zawsze utrzymują koła w optymalnej pozycji względem nawierzchni i zapewniają precyzyjne utrzymywanie toru jazdy.

Dodatkową stabilność jazdy zapewnia elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego EDS, która umożliwia równomierne i komfortowe ruszanie na nawierzchni o różnej przyczepności. Gdy któreś koło zaczyna się obracać w miejscu, elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego przyhamowuje je, powodując przekazanie większego momentu napędowego na koło mające lepszą przyczepność.

Szykuje się hit

Niestety odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli o cenę, nie podano. Ma być dobra. Padała kwota nieco ponad 70 tys. złotych. To rzeczywiście jest niezła cena, w porównaniu z droższym, bliźniaczym tiguanem. Jedno dzisiaj można powiedzieć – karoq będzie hitem sprzedaży w segmencie kompaktowych SUV. Jest na to skazany.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium