Urząd Marszałkowski zamierza ogłosić konkursy na dyrektorów trzech instytucji kultury. Wkrótce wygasają umowy obecnym szefom Teatru im. Juliusza Osterwy, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Lubelskiego. Ale pracownicy muzeum na zamku apelują do marszałka, by nie zmieniał im szefowej
Teatr im. JuliuszaOsterwy, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Lubelskie to jedyne duże wojewódzkie instytucje kulturalne, których szefowie nie stracili stanowisk po przejęciu władzy w regionie (z rąk koalicji PO i PSL) przez PiS. Mimo ważnych kontraktów z dyrektorskimi stołkami pożegnali się wówczas Piotr Franaszek z PO (Centrum Spotkania Kultur) czy związany z PSL Mirosław Korbut (Muzeum Wsi Lubelskiej).
Dziś lubelskim skansenem kieruje Bogna Bender-Motyka (Solidarna Polska). Z kolei dyrektorski gabinet w CSK najpierw zajmował Andrzej Miskur (PiS), potem Marek Krakowski (wówczas PiS), a od końca sierpnia placówką kieruje Grzegorz Orzełowski (PiS).
Zamek murem za szefową
Lista poparcia dla obecnej szefowej placówki – Katarzyny Mieczkowskiej – do niedawna leżała w jednym z biur Muzeum Lubelskiego. Pismo od Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” wpłynęło już do marszałka.
Jego sygnatariusze proszą o rezygnację z ogłaszania konkursu i pozostawienie na stanowisku dotychczasowej dyrektor. Pod listem podpisały się 84 osoby, nie tylko członkowie związku zawodowego. To ok. 90 proc. załogi.
Na takie rozwiązanie pozwalają przepisy Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Czy taka możliwość wchodzi w grę?
– Zarząd województwa dokona analizy sytuacji mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie instytucji – zapewnia Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.
Pracownicy muzeum podkreślają m.in. fakt, że dyr. Mieczkowska realizuje dwa ważne projekty. Chodzi o trwający remont Zamku Lubelskiego oraz prace związane z utworzeniem w Lublinie Muzeum Ziem Wschodniej Dawnej Rzeczpospolitej (w obecnej siedzibie Wydziału Politologii UMCS przy pl. Litewskim).
Szefowa Muzeum Lubelskiego nie jest członkiem żadnej partii. Wcześniej pracowała w lubelskim ratuszu, ostatnio była zastępcą prezydenta (i szefa lubelskich struktur PO) Krzysztofa Żuka. Dziś jest jego żoną.
Wniosku swoich pracowników nie komentuje. – Nie chcę być adwokatem we własnej sprawie – ucina Mieczkowska.
Uchwały o zamiarze ogłoszenia konkursów na najważniejsze stanowiska w tych trzech instytucjach zarząd województwa przyjął pod koniec sierpnia. Kontrakty Katarzyny Mieczkowskiej (Muzeum Lubelskie) i Anny Fic-Lazor (Muzeum Zamoyskich) obowiązują do końca roku. Postępowanie konkursowe ma odbyć się między wrześniem a grudniem. Dorota Ignatjew Teatrem im. Osterwy ma kierować do końca wakacji przyszłego roku. Tam konkurs ma zostać przeprowadzony od lutego do sierpnia 2020 r.