Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 września 2021 r.
17:48

Muzeum WSK i więcej śmigłowców w Świdniku. "Warto promować nasze miasto jako stolicę polskiego motocykla"

45 2 A A
(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Taki pomysł ma radny miejski Grzegorz Doroba, autor trylogii o produkowanych w świdnickim zakładzie kultowych motocyklach. Władze miasta nie mówią „nie” i przyznają, że mają pewien plan działania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem warto promować nasze miasto jako stolicę polskiego motocykla, co zasugerowałem już burmistrzowi – podpowiada urzędnikom miejski radny Grzegorz Doroba, autor książek poświęconych historii produkowanych w Świdniku motocykli. Niedawno ukazała się trzecia publikacja z tej serii: „Motocykle WSK prototypowe i sportowe 1954-1985”. – Moim zdaniem warto też otworzyć interaktywne muzeum WSK w Świdniku, na wzór np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, biorąc pod uwagę chociażby to, że w świdnickiej wytwórni wyprodukowano ponad 2 miliony motocykli.

– Pomysł jest dobry. Inicjatywa zorganizowania w Świdniku muzeum WSK będzie mieć nasze poparcie – deklaruje Bartłomiej Pejo, prezes Świdnickiego Klubu Motocyklowego Usarz, który organizuje Zlot Motocykli WSK i Innych. Impreza przyciągająca motocyklistów nie tylko z regionu, ale też z całej Polski, przez ostatnie 2 lata odbywała się w Wierzchowiskach. – W tym roku, ze względu na COVID-19, nie mieliśmy pewności, czy zlot w ogóle dojdzie do skutku. Udało się to zrobić, ale poza miastem. Ponieważ aby zorganizować tego typu imprezę na terenach zielonych w Świdniku (w sąsiedztwie Aeroklubu Świdnik – red.), należy uzyskać zgody z półrocznym wyprzedzeniem. W 2022 roku chcemy, aby odbyła się już w mieście.

A co z stworzenia muzeum WSK? – Pomysł jest możliwy do realizacji, tylko potrzebujemy na to wszystko pieniędzy. Na pewno w interesie miasta leży pokazywanie osiągnięć i budowanie tożsamości – odpowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. I dodaje: Tyle że ze wszystkich stron płyną do urzędu różne pomysły, które wiążą się z wydatkami. Naszym zadaniem jest racjonalizacja kosztów i wyznaczanie priorytetów.

W Świdniku działa Strefa Historii (mieści się centrum handlowym, w Galerii Venus). Miejsce to jest poświęcone historii miasta, więc poza motocyklami WSK są też eksponaty związane z tradycjami lotniczymi, „Solidarnością” i klubem sportowym Avia. – W związku z powstaniem Centrum Usług Społecznych chcemy, by pod jednym adresem działał zarówno Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejskie Centrum Usług Socjalnych, jak też Miejskie Centrum Profilaktyki – mówi burmistrz Jakson. – Zwolni się miejsce, które będzie można wykorzystać do innych celów.

– Jest koncepcja, by przebudować budynek po MOPS-ie i przenieść w to miejsce Strefę Historii, a także główną miejską bibliotekę – przyznaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Wtedy byłaby szansa, aby rozbudować ekspozycję związaną z historią naszego miasta.

Śmigłowce na ulicach

Radny Grzegorz Doroba, idąc za przykładem wyremontowanego śmigłowca SM-1 (który jest zamontowany na cokole, przy jednym z głównych rond w Świdniku), zapytał też burmistrza o możliwość „uatrakcyjnienia krajobrazu miejskiego miasta”.

„Poprzez ustawienie w głównych jego punktach innych typów śmigłowców produkowanych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego” – czytamy w interpelacji radnego. „Dobrym przykładem łączenia historii z teraźniejszością są Starachowice, gdzie w różnych miejscach tego miasta wyeksponowane są produkowane tam samochody marki „Star”. „Jestem przekonany, że wyeksponowanie w widocznych miejscach Świdnika unikatowych śmigłowców „Sokół”, „SW-4”, Taurus” niepowtarzalnie wzbogaci miejski krajobraz i będzie to ciekawa oraz wyjątkowa wizytówka naszego miasta” – napisał radny.

– Pomysł ze śmigłowcami na ulicach pojawiał się już w poprzednich latach. Tyle że podobnie jak w przypadku muzeum, potrzebne są na to wszystko pieniądze – odpowiada burmistrz. – Problem może być też ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na te maszyny

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

zdjęcie ilustracyjne

Żeby lepiej cię widzieć, mieszkańcu. Ratusz kupuje nowe kamery

Stare są już wysłużone i dlatego będą zdemontowane. Ale zastąpią je nowe kamery. Urząd szuka właśnie dostawcy.

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

To wiadomość ważna zwłaszcza dla tych, którzy wieczorem albo nocą planują podróż. W województwie będzie sporo mgieł. Meteorolodzy wydali w tej sprawie komunikat z ostrzeżeniem.

22-latek był już karany za znęcanie się nad rodzicami. Dlatego teraz będzie odpowiadał jako recydywista

Miarka się przebrała. Wyrodny syn trafił za kratki

Ma dopiero 22 lata, a w przeszłości już był karany za znęcanie się nad rodzicami. Niczego go to nie nauczyło. Znów wyżywał się na własnym ojcu. Dlatego od razu trafił za kratki.

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego
LUBLIN

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Lublina zdecydowali o przyszłorocznych inwestycjach. W ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji trafi 37 projektów. Miasto przeznaczy łącznie ponad 14 mln zł na projekty, na które zagłosowało ponad 20 tys. osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium