Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 września 2021 r.
17:48

Muzeum WSK i więcej śmigłowców w Świdniku. "Warto promować nasze miasto jako stolicę polskiego motocykla"

(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Taki pomysł ma radny miejski Grzegorz Doroba, autor trylogii o produkowanych w świdnickim zakładzie kultowych motocyklach. Władze miasta nie mówią „nie” i przyznają, że mają pewien plan działania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem warto promować nasze miasto jako stolicę polskiego motocykla, co zasugerowałem już burmistrzowi – podpowiada urzędnikom miejski radny Grzegorz Doroba, autor książek poświęconych historii produkowanych w Świdniku motocykli. Niedawno ukazała się trzecia publikacja z tej serii: „Motocykle WSK prototypowe i sportowe 1954-1985”. – Moim zdaniem warto też otworzyć interaktywne muzeum WSK w Świdniku, na wzór np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, biorąc pod uwagę chociażby to, że w świdnickiej wytwórni wyprodukowano ponad 2 miliony motocykli.

– Pomysł jest dobry. Inicjatywa zorganizowania w Świdniku muzeum WSK będzie mieć nasze poparcie – deklaruje Bartłomiej Pejo, prezes Świdnickiego Klubu Motocyklowego Usarz, który organizuje Zlot Motocykli WSK i Innych. Impreza przyciągająca motocyklistów nie tylko z regionu, ale też z całej Polski, przez ostatnie 2 lata odbywała się w Wierzchowiskach. – W tym roku, ze względu na COVID-19, nie mieliśmy pewności, czy zlot w ogóle dojdzie do skutku. Udało się to zrobić, ale poza miastem. Ponieważ aby zorganizować tego typu imprezę na terenach zielonych w Świdniku (w sąsiedztwie Aeroklubu Świdnik – red.), należy uzyskać zgody z półrocznym wyprzedzeniem. W 2022 roku chcemy, aby odbyła się już w mieście.

A co z stworzenia muzeum WSK? – Pomysł jest możliwy do realizacji, tylko potrzebujemy na to wszystko pieniędzy. Na pewno w interesie miasta leży pokazywanie osiągnięć i budowanie tożsamości – odpowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. I dodaje: Tyle że ze wszystkich stron płyną do urzędu różne pomysły, które wiążą się z wydatkami. Naszym zadaniem jest racjonalizacja kosztów i wyznaczanie priorytetów.

W Świdniku działa Strefa Historii (mieści się centrum handlowym, w Galerii Venus). Miejsce to jest poświęcone historii miasta, więc poza motocyklami WSK są też eksponaty związane z tradycjami lotniczymi, „Solidarnością” i klubem sportowym Avia. – W związku z powstaniem Centrum Usług Społecznych chcemy, by pod jednym adresem działał zarówno Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejskie Centrum Usług Socjalnych, jak też Miejskie Centrum Profilaktyki – mówi burmistrz Jakson. – Zwolni się miejsce, które będzie można wykorzystać do innych celów.

– Jest koncepcja, by przebudować budynek po MOPS-ie i przenieść w to miejsce Strefę Historii, a także główną miejską bibliotekę – przyznaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Wtedy byłaby szansa, aby rozbudować ekspozycję związaną z historią naszego miasta.

Śmigłowce na ulicach

Radny Grzegorz Doroba, idąc za przykładem wyremontowanego śmigłowca SM-1 (który jest zamontowany na cokole, przy jednym z głównych rond w Świdniku), zapytał też burmistrza o możliwość „uatrakcyjnienia krajobrazu miejskiego miasta”.

„Poprzez ustawienie w głównych jego punktach innych typów śmigłowców produkowanych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego” – czytamy w interpelacji radnego. „Dobrym przykładem łączenia historii z teraźniejszością są Starachowice, gdzie w różnych miejscach tego miasta wyeksponowane są produkowane tam samochody marki „Star”. „Jestem przekonany, że wyeksponowanie w widocznych miejscach Świdnika unikatowych śmigłowców „Sokół”, „SW-4”, Taurus” niepowtarzalnie wzbogaci miejski krajobraz i będzie to ciekawa oraz wyjątkowa wizytówka naszego miasta” – napisał radny.

– Pomysł ze śmigłowcami na ulicach pojawiał się już w poprzednich latach. Tyle że podobnie jak w przypadku muzeum, potrzebne są na to wszystko pieniądze – odpowiada burmistrz. – Problem może być też ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na te maszyny

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium