Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 września 2021 r.
17:48

Muzeum WSK i więcej śmigłowców w Świdniku. "Warto promować nasze miasto jako stolicę polskiego motocykla"

(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Taki pomysł ma radny miejski Grzegorz Doroba, autor trylogii o produkowanych w świdnickim zakładzie kultowych motocyklach. Władze miasta nie mówią „nie” i przyznają, że mają pewien plan działania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem warto promować nasze miasto jako stolicę polskiego motocykla, co zasugerowałem już burmistrzowi – podpowiada urzędnikom miejski radny Grzegorz Doroba, autor książek poświęconych historii produkowanych w Świdniku motocykli. Niedawno ukazała się trzecia publikacja z tej serii: „Motocykle WSK prototypowe i sportowe 1954-1985”. – Moim zdaniem warto też otworzyć interaktywne muzeum WSK w Świdniku, na wzór np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, biorąc pod uwagę chociażby to, że w świdnickiej wytwórni wyprodukowano ponad 2 miliony motocykli.

– Pomysł jest dobry. Inicjatywa zorganizowania w Świdniku muzeum WSK będzie mieć nasze poparcie – deklaruje Bartłomiej Pejo, prezes Świdnickiego Klubu Motocyklowego Usarz, który organizuje Zlot Motocykli WSK i Innych. Impreza przyciągająca motocyklistów nie tylko z regionu, ale też z całej Polski, przez ostatnie 2 lata odbywała się w Wierzchowiskach. – W tym roku, ze względu na COVID-19, nie mieliśmy pewności, czy zlot w ogóle dojdzie do skutku. Udało się to zrobić, ale poza miastem. Ponieważ aby zorganizować tego typu imprezę na terenach zielonych w Świdniku (w sąsiedztwie Aeroklubu Świdnik – red.), należy uzyskać zgody z półrocznym wyprzedzeniem. W 2022 roku chcemy, aby odbyła się już w mieście.

A co z stworzenia muzeum WSK? – Pomysł jest możliwy do realizacji, tylko potrzebujemy na to wszystko pieniędzy. Na pewno w interesie miasta leży pokazywanie osiągnięć i budowanie tożsamości – odpowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. I dodaje: Tyle że ze wszystkich stron płyną do urzędu różne pomysły, które wiążą się z wydatkami. Naszym zadaniem jest racjonalizacja kosztów i wyznaczanie priorytetów.

W Świdniku działa Strefa Historii (mieści się centrum handlowym, w Galerii Venus). Miejsce to jest poświęcone historii miasta, więc poza motocyklami WSK są też eksponaty związane z tradycjami lotniczymi, „Solidarnością” i klubem sportowym Avia. – W związku z powstaniem Centrum Usług Społecznych chcemy, by pod jednym adresem działał zarówno Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejskie Centrum Usług Socjalnych, jak też Miejskie Centrum Profilaktyki – mówi burmistrz Jakson. – Zwolni się miejsce, które będzie można wykorzystać do innych celów.

– Jest koncepcja, by przebudować budynek po MOPS-ie i przenieść w to miejsce Strefę Historii, a także główną miejską bibliotekę – przyznaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Wtedy byłaby szansa, aby rozbudować ekspozycję związaną z historią naszego miasta.

Śmigłowce na ulicach

Radny Grzegorz Doroba, idąc za przykładem wyremontowanego śmigłowca SM-1 (który jest zamontowany na cokole, przy jednym z głównych rond w Świdniku), zapytał też burmistrza o możliwość „uatrakcyjnienia krajobrazu miejskiego miasta”.

„Poprzez ustawienie w głównych jego punktach innych typów śmigłowców produkowanych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego” – czytamy w interpelacji radnego. „Dobrym przykładem łączenia historii z teraźniejszością są Starachowice, gdzie w różnych miejscach tego miasta wyeksponowane są produkowane tam samochody marki „Star”. „Jestem przekonany, że wyeksponowanie w widocznych miejscach Świdnika unikatowych śmigłowców „Sokół”, „SW-4”, Taurus” niepowtarzalnie wzbogaci miejski krajobraz i będzie to ciekawa oraz wyjątkowa wizytówka naszego miasta” – napisał radny.

– Pomysł ze śmigłowcami na ulicach pojawiał się już w poprzednich latach. Tyle że podobnie jak w przypadku muzeum, potrzebne są na to wszystko pieniądze – odpowiada burmistrz. – Problem może być też ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na te maszyny

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polacy i Ukraińcy razem. Zamość w 3. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
galeria

Polacy i Ukraińcy razem. Zamość w 3. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

Aby powiedzieć, że wojna to zło i kto za nią stoi. By wyrazić braterstwo, ale też dziękować za okazaną pomoc, a także oddać hołd tym, którzy zginęli. Po to w poniedziałek, 24 lutego, w 3. rocznicę wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą na Rynku Wielkim w Zamościu spotkali się Polacy i Ukraińcy.

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali
ZDJĘCIA
galeria

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali

Oddanie hołdu poległym żołnierzom, wspólne wywieszenie flag i odśpiewanie hymnów – w ten symboliczny sposób Ukraińcy i Polacy upamiętnili początek wojny za wschodnią granicą.

Motor Lublin - GKS Katowice (relacja na żywo)

Motor Lublin - GKS Katowice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - GKS Katowice. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19, a kwadrans wcześniej gospodarze oficjalnie pożegnają Rafała Króla, który w zimie zdecydował się odejść z drużyny.

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Chełmianin znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Do akcji wkroczyli saperzy.

ZDiTM wygrywa z Warbusem

ZDiTM wygrywa z Warbusem

Po kilku latach procesu, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie roszczeń spółki Warbus z Warszawy. Żądała ona wielomilionowego wynagrodzenia od miasta.

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Ukraińcy, Białorusini, a zaraz po nich Indonezyjczycy – to właśnie te narodowości najczęściej starały się o ubezpieczenie społeczne w minionym roku w naszym regionie. Dwie trzecie z nich pracuje na etat.

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Po wypiciu alkoholu bił i wyzywał swoich bliskich. Okazało się, że posiadał również nielegalną broń.

Lodowisko na Rynku Wielkim funkcjonuje od lat. Teraz skończy sezon w niedzielę 2 marca

To już koniec lodowiska pod ratuszem. Spora promocja na ostatnie dni

Już tylko przez kilka dni, do końca tego tygodnia funkcjonować będzie lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu. Na ten ostatni czas Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalną promocję dla amatorów jazdy na łyżwach.

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd
UTRUDNIENIA

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd

Trwają utrudnienia po wypadku na ulicy Poniatowskiego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa

Bogdanka LUK Lublin drugi raz z rzędu ograła Steam Hemarpol Norwid Częstochowa. Po triumfie w meczu pucharowym tym razem gospodarze okazali się lepsi w PlusLidze - 3:1. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun hali Globus im. Tomasza Wójtowicza.

Wykorzystane do animacji zdjęcia pochodzą z zasobów fotopolska.eu
film

Pan Piotr znów ożywił Zamość. Tym razem z okresu zaborów

Pierwsza produkcja zachwyciła. Z zatrzymanych w kadrze chwil Piotr Piotrowski stworzył film przedstawiający Zamość w okresie przedwojennym. Teraz cofnął się w czasie do okresu zaborów. Dzięki jego pracy ponownie możemy oglądać tętniące życiem Stare Miasto.

Ukraina w obliczu wojny i odbudowy. Rozmowa z Konsulem Generalnym Ukrainy w Polsce
film

Ukraina w obliczu wojny i odbudowy. Rozmowa z Konsulem Generalnym Ukrainy w Polsce

Trzy lata pełnoskalowej wojny, największy atak dronów na Ukrainę, przyszłość relacji polsko-ukraińskich i odbudowa kraju. Jak Ukraina radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami? Co zmieni międzynarodowe wsparcie, a jakie zagrożenia wciąż stoją przed naszym wschodnim sąsiadem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Konsul Generalny Ukrainy w Polsce, Oleh Kuts.

Włoska wokalistka Simona oraz polskie trio Confusion Project wystąpią w Centrum Kultury
jazz
6 marca 2025, 19:00

Włoska wokalistka Simona oraz polskie trio Confusion Project wystąpią w Centrum Kultury

Wyobraźcie sobie zmysłowy, kobiecy wokal, który zapada w pamięć oraz trio instrumentalne, które stopniuje napięcie jak w najlepszym filmie. Jeśli lubicie takie klimaty, to nie możecie opuścić koncertu Simony De Rosy & Confusion Project, w którym znajdziecie subtelne melodie i elektryzującą improwizację.

Autobusy wrócą z ferii. Będą zmiany w rozkładzie od poniedziałku

Autobusy wrócą z ferii. Będą zmiany w rozkładzie od poniedziałku

Po feriach zmieni się rozkład komunikacji miejskiej w Lublinie. Pojawią się też nowe przystanki.

Jeden z konkursów dotyczy SP nr 4, którą od początku tego roku szkolnego, jako p.o. kieruje Janusz Głębocki

Ratusz szuka dyrektorów. Wybiorą nowych w pięciu placówkach

W jednym przypadku konkurs jest niezbędny, bo obecny dyrektor jest tylko pełniącym obowiązki, w pozostałych dotychczasowym szefom kończą się kadencje. Zamojski ratusz ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów szkół.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium