Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 września 2021 r.
11:24

Na 200 zlikwidowanych szkół w Polsce, najwięcej jest z lubelskiego

Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności (fot. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Podzamczu)

Brakuje uczniów, ale samorządom brakuje także pieniędzy na prowadzenie szkół. Przed rozpoczęciem tego roku szkolnego w całej Polsce zlikwidowano ponad 200 placówek oświatowych. Aż 43 z nich znajdowały się na terenie województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O likwidację konkretnej szkoły czy przedszkola wnioskują samorządy lub inne organizacje będące ich organami prowadzącymi. Ostateczną decyzję podejmują jednak kuratoria oświaty. W woj. lubelskim takich wniosków w tym roku było 45. Jak informuje kuratorium, to wcale nie wynik rekordowy. – W roku szkolnym 2019/2020 zlikwidowano 71 placówek oświatowych, a dwie przekształcono w szkoły filialne – informuje Marzanna Ostrowska, dyrektor Wydział Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Zlikwidowani

Na kuratoryjnej liście zlikwidowanych przed pierwszym dzwonkiem placówek znajduje się, m.in. punkt przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kamieniu z siedzibą w Czerniejewie, przedszkole samorządowe w Jeziorzanach, czy Technikum Przemysłu Drzewnego w Zwierzyńcu.

Najczęściej powody likwidacji wynikały z przyczyn demograficznych i znacznego zmniejszenia liczby uczniów. W blisko 30 zlikwidowanych w tym roku szkołach na Lubelszczyźnie nie uczył się już żaden uczeń.

– Jestem tu trzeci rok. Kiedy przyszłam do pracy, działające w ramach Zespołu Szkół szkoła branżowa i policealna oraz szkolne schronisko młodzieżowe nie miały już uczniów i nie był prowadzony nabór. Ich funkcjonowanie na papierze wiązało się natomiast z koniecznością prowadzenia pewnych procedur np. tworzenia co roku arkusza organizacyjnego – opowiada Kazimiera Ciupa, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. – Dlatego też byłam inicjatorką zmian i likwidacji placówek, które faktycznie nie istniały.

W ten sposób zlikwidowano też 5 techników wchodzących w skład ZSZ nr 2 w Rykach.

– Szkoły objęte likwidacją nie posiadały uczniów – mówi Małgorzata Grzechnik, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach.

Ale problemem, który likwidacja szkół ma czasami rozwiązać jest też… brak pieniędzy.

– Brakuje nam ponad 2 mln zł, aby sfinansować deficyt. Już nie mamy z czego dołożyć

– Tomasz Jurkiewicz, wójt gminy Wohyń tłumaczył w styczniu powody planów likwidacji dwóch szkół podstawowych w Ossowie i Bezwoli. Nie pomógł protest nauczycieli i mieszkańców tej ostatniej miejscowości tłumaczących, że są jedną z nielicznych w Polsce szkół wielokulturowych, do której uczęszcza wiele dzieci cudzoziemców z miejscowego ośrodka. Obie placówki zostały zlikwidowane.

Likwidacja na papierze

Co ważne, likwidacja nie zawsze oznacza jednak, że szkoła… przestała istnieć.

Na liście zlikwidowanych szkół znajduje się np. aż sześć placówek z Trawnik. Ale tak naprawdę z edukacyjnej mapy zniknęły tylko trzy: liceum ogólnokształcące, LO dla dorosłych i szkoła policealna.

– Te szkoły stały puste. Przez wiele lat nie było w nich naboru – mówi Małgorzata Warszyńska, kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Świdniku. – Fizycznie nic nie zmieniło się natomiast w Zespole Szkół w Trawnikach. Wciąż działa tam szkoła branżowa, Centrum Kształcenia Zawodowego i technikum. Słowo likwidacja nie jest w ich przypadku do końca adekwatne. Po prostu te placówki przyłączyły się organizacyjnie do Zespołu Szkół w Piaskach. Uczniowie uczą się jednak w tym samym miejscu. Nikt z nauczycieli nie stracił też pracy.

Zmiany podyktowane były m.in. chęcią umożliwienia placówce w Trawnikach brania udziału w projektach edukacyjnych. Jako niewielka szkoła, nie miała takiej możliwości.

Chcieli zamknąć, ale usłyszeli: nie

W dwóch przypadkach na propozycję samorządu kuratorium się nie zgodziło. Mowa o przekształceniu i zmniejszeniu liczby klas w Szkole Podstawowej św. Maksymiliana Kolbe w Pusznie Godowskim (Opole Lubelskie) oraz o Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach (Ostrów Lubelski), która miała zostać zlikwidowana, a w jej miejscu miała powstać szkoła filiarna. Samorządy się odwołały i ostateczną decyzję w ich sprawach podejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium