Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 września 2021 r.
11:24

Na 200 zlikwidowanych szkół w Polsce, najwięcej jest z lubelskiego

24 5 A A
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności (fot. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Podzamczu)

Brakuje uczniów, ale samorządom brakuje także pieniędzy na prowadzenie szkół. Przed rozpoczęciem tego roku szkolnego w całej Polsce zlikwidowano ponad 200 placówek oświatowych. Aż 43 z nich znajdowały się na terenie województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O likwidację konkretnej szkoły czy przedszkola wnioskują samorządy lub inne organizacje będące ich organami prowadzącymi. Ostateczną decyzję podejmują jednak kuratoria oświaty. W woj. lubelskim takich wniosków w tym roku było 45. Jak informuje kuratorium, to wcale nie wynik rekordowy. – W roku szkolnym 2019/2020 zlikwidowano 71 placówek oświatowych, a dwie przekształcono w szkoły filialne – informuje Marzanna Ostrowska, dyrektor Wydział Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Zlikwidowani

Na kuratoryjnej liście zlikwidowanych przed pierwszym dzwonkiem placówek znajduje się, m.in. punkt przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kamieniu z siedzibą w Czerniejewie, przedszkole samorządowe w Jeziorzanach, czy Technikum Przemysłu Drzewnego w Zwierzyńcu.

Najczęściej powody likwidacji wynikały z przyczyn demograficznych i znacznego zmniejszenia liczby uczniów. W blisko 30 zlikwidowanych w tym roku szkołach na Lubelszczyźnie nie uczył się już żaden uczeń.

– Jestem tu trzeci rok. Kiedy przyszłam do pracy, działające w ramach Zespołu Szkół szkoła branżowa i policealna oraz szkolne schronisko młodzieżowe nie miały już uczniów i nie był prowadzony nabór. Ich funkcjonowanie na papierze wiązało się natomiast z koniecznością prowadzenia pewnych procedur np. tworzenia co roku arkusza organizacyjnego – opowiada Kazimiera Ciupa, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. – Dlatego też byłam inicjatorką zmian i likwidacji placówek, które faktycznie nie istniały.

W ten sposób zlikwidowano też 5 techników wchodzących w skład ZSZ nr 2 w Rykach.

– Szkoły objęte likwidacją nie posiadały uczniów – mówi Małgorzata Grzechnik, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach.

Ale problemem, który likwidacja szkół ma czasami rozwiązać jest też… brak pieniędzy.

– Brakuje nam ponad 2 mln zł, aby sfinansować deficyt. Już nie mamy z czego dołożyć

– Tomasz Jurkiewicz, wójt gminy Wohyń tłumaczył w styczniu powody planów likwidacji dwóch szkół podstawowych w Ossowie i Bezwoli. Nie pomógł protest nauczycieli i mieszkańców tej ostatniej miejscowości tłumaczących, że są jedną z nielicznych w Polsce szkół wielokulturowych, do której uczęszcza wiele dzieci cudzoziemców z miejscowego ośrodka. Obie placówki zostały zlikwidowane.

Likwidacja na papierze

Co ważne, likwidacja nie zawsze oznacza jednak, że szkoła… przestała istnieć.

Na liście zlikwidowanych szkół znajduje się np. aż sześć placówek z Trawnik. Ale tak naprawdę z edukacyjnej mapy zniknęły tylko trzy: liceum ogólnokształcące, LO dla dorosłych i szkoła policealna.

– Te szkoły stały puste. Przez wiele lat nie było w nich naboru – mówi Małgorzata Warszyńska, kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Świdniku. – Fizycznie nic nie zmieniło się natomiast w Zespole Szkół w Trawnikach. Wciąż działa tam szkoła branżowa, Centrum Kształcenia Zawodowego i technikum. Słowo likwidacja nie jest w ich przypadku do końca adekwatne. Po prostu te placówki przyłączyły się organizacyjnie do Zespołu Szkół w Piaskach. Uczniowie uczą się jednak w tym samym miejscu. Nikt z nauczycieli nie stracił też pracy.

Zmiany podyktowane były m.in. chęcią umożliwienia placówce w Trawnikach brania udziału w projektach edukacyjnych. Jako niewielka szkoła, nie miała takiej możliwości.

Chcieli zamknąć, ale usłyszeli: nie

W dwóch przypadkach na propozycję samorządu kuratorium się nie zgodziło. Mowa o przekształceniu i zmniejszeniu liczby klas w Szkole Podstawowej św. Maksymiliana Kolbe w Pusznie Godowskim (Opole Lubelskie) oraz o Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach (Ostrów Lubelski), która miała zostać zlikwidowana, a w jej miejscu miała powstać szkoła filiarna. Samorządy się odwołały i ostateczną decyzję w ich sprawach podejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium