Mniej przestępstw kryminalnych, dobra wykrywalność i spadek liczby ofiar śmiertelnych na drogach regionu. Tak policjanci z naszego województwa podsumowują ubiegły rok
Z przedstawionego w piątek raportu wynika, że zanotowano mniej przestępstw niż przed rokiem, w tym kryminalnych. Policjanci wykrywają jednocześnie coraz więcej przestępstw gospodarczych. W ubiegłym roku zanotowano w sumie ponad 31 tys. przestępstw. Wykrywalność przekroczyła 77 proc., czyli nieco więcej niż średnia krajowa.
– Duży spadek odnotowaliśmy w grupie przestępstw uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla obywatela, z 9288 do 7607 – dodaje nadkom. Renata Laszczka- Rusek, rzecznik lubelskiej policji. – Jest to grupa 7 wybranych przestępstw tj.: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy. W ich wykrywalności zajmujemy II miejsce w kraju.
W ubiegłym roku policjanci garnizonu lubelskiego zabezpieczył łącznie 540 kilogramów narkotyków. Zlikwidowali 140 plantacji konopi indyjskich.
Z danych komendy wojewódzkiej wynika, że poprawił się również stan bezpieczeństwa na drogach. W 2017 roku doszło do 1245 wypadków, a w 2016 r. było ich o 21 więcej. Na drogach naszego województwa zginęło 156 osób, rannych zostało 1438. To o 22 mniej ofiar śmiertelnych i 47 rannych niż w 2016 r. Niestety wzrosła liczba pieszych, którzy zginęli w wypadkach.
Policjanci interweniowali średnio co 2 minuty 46 sekund. W całym województwie przeprowadzili blisko 189 tys. interwencji.
W 2017 r. zainteresowaniem Polaków cieszyła się też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na Lubelszczyźnie policja odnotowała 19967 zgłoszeń. Najczęściej wskazywane zjawiska dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania i picia alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Lubelski garnizon w tym momencie ma najniższy od lat wskaźnik wakatów do ogólnego stanu etatowego. Przyjęto do służby 200 funkcjonariuszy, tegoroczne plany zakładają, że przyjętych zostanie kolejnych 52 mundurowych.
Od 2016 roku przywracane są posterunki policji. Na Lubelszczyźnie w 2017 odtworzono ich pięć.