Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2021 r.
6:35

Najtrudniejsza walka Marty. Nastolatka potrącona na przejściu w Lublinie trafiła do kliniki Budzik

Marta to wybitnie uzdolniona nastolatka i bardzo dobra uczennica. Została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych przy al. Piłsudskiego
Marta to wybitnie uzdolniona nastolatka i bardzo dobra uczennica. Została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych przy al. Piłsudskiego (fot. Archiwum prywatne, Policja)

W szpitalu usłyszałam, że to cud, że córka w ogóle żyje – mówi mama 15-letniej Marty, która po potrąceniu na przejściu dla pieszych zapadła w śpiączkę. Pani Joanna podkreśla, że chce opowiedzieć historię swojego dziecka, żeby ustrzec innych przed podobnymi wypadkami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

24 września, tuż po godz. 7 rano. Marta Tomasik idzie na lekcje do Liceum Plastycznego przy ul. Muzycznej. Naukę zaczęła tu zaledwie trzy tygodnie wcześniej.

– Córka przechodziła przez przejście przy al. Piłsudskiego. Dwa samochody zatrzymały się, by ustąpić jej pierwszeństwa. Trzeci, taksówka prowadzona przez 20-letniego Ukraińca, nawet nie zwolnił – mówi Joanna Osypiuk-Tomasik, mama Marty.

– Prowadzimy postępowanie w tej sprawie. Wiemy, że w chwili zdarzenia kierujący był trzeźwy. Usłyszał już zarzut spowodowania wypadku drogowego. Przyznał się – mówi kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Mężczyźnie grozi w tej chwili do 3 lat więzienia. Nie jest jednak wykluczone, że po opinii biegłych dotyczącej stanu zdrowia rannej w wypadku dziewczynki, zarzut zostanie zmieniony. A stan dziecka jest poważny.

Rozpędzone auto uderzyło Martę w brzuch. Siła zderzenia odrzuciła ją 20 metrów dalej. Dziewczynka upadła na głowę. Z miejsca wypadku została przewieziona do szpitala dziecięcego przy ul. Chodźki.

Cud

– Dostałam telefon, że mam się natychmiast zgłosić i że chodzi o córkę. Nic więcej mi nie powiedzieli. Usłyszałam, że to rozmowa nie na telefon – wspomina pani Joanna. – Wiedziałam, że Marta powinna być w szkole. Zadzwoniłam, ale okazało się, że tam nie doszła. W szpitalu usłyszałam, że to cud, że córka w ogóle żyje. Nawet nie potrafię powiedzieć, co wtedy czułam.

Jako pierwsze przyszły myśli o tym, że dziecko nie zrealizuje swojego planu na życie.

Marta to wybitnie uzdolniona nastolatka. Przez siedem lat tańczyła w „Kaniorowej”. Skończyła szkołę muzyczną I stopnia, gdzie uczyła się gry na flecie poprzecznym. Udzielała się w wolontariacie. Ósmą klasę skończyła z czerwonym paskiem. Egzamin przyniósł jej rewelacyjne wyniki: z języka angielskiego dostała 100 proc. punktów. Była też laureatką olimpiad.

– Mogła iść do każdego liceum, ale wybrała szkołę plastyczną, bo uwielbiała rysować. Zdolności plastyczne rozwijała w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”. Gdy już leżała w szpitalu, dostaliśmy wiadomość, że jedna z jej prac została zakwalifikowana na wystawę w Rumunii – opowiada mama.

Śpiączka

Marta o tym sukcesie jeszcze nie wie. W Lublinie nie udało jej się wybudzić ze śpiączki. We wtorek została przewieziona do warszawskiej kliniki Budzik. Przechodzi tam badania, które pozwolą na stworzenie dla niej planu rehabilitacji.

– Nie tracimy nadziei – podkreśla z przekonaniem Joanna Osypiuk-Tomasik. – Córka zaczęła się ruszać w łóżku. Wydaje dźwięki. Dużo do niej mówię. Puszczam filmiki, które specjalnie dla niej nagrywają koledzy z nowej klasy. Lekarze mówią, że młody wiek i dobry stan zdrowia działa na jej korzyść.

– Wszyscy trzymamy kciuki i kibicujemy Marcie oraz jej mamie, która będzie uczestniczyć w jej rehabilitacji – podkreśla dr hab. Beata Rybojad, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Pani Joanna przypomina historię 16-letniego Dawida z Lublina, który w czerwcu w Budziku został wybudzony po wypadku, któremu uległ dwa miesiące wcześniej.

– Takie historie dają nadzieję. Liczę na to samo ale wszystko jest w rękach boga, Marty i specjalistów – przyznaje matka dziewczynki.

Wypadki

Pani Joanna podkreśla, że chce opowiedzieć historię jej dziecka, żeby ustrzec innych przed wypadkami.

– Niech piesi nie wchodzą na przejście nawet wtedy gdy kierowcy im ustępują. Niech miasto zamontuje sygnalizację świetlną na przejściach. Tydzień po wypadku Marty na tym samym przejściu potrącony został chłopczyk na hulajnodze. Na szczęście w jego przypadku nie skończyło się tak tragicznie, ale nie czekajmy na kolejną tragedię – mówi mama Marty.

– Mimo ogromnego postępu medycyny obrażenia wielonarządowe pozostają najczęstszą przyczyną zgonów i trwałego kalectwa u dzieci powyżej 1. roku życia. Wypadki, którym ulega populacja dziecięca, najczęściej obejmują zdarzenia komunikacyjne, takie jak potrącenia pieszych i rowerzystów – podkreśla dr hab. Beata Rybojad. Dodaje, że w ostatnich latach dzieci są potrącane przede wszystkim na wielopasmowych przejściach przez jezdnię. Kierowcy zatrzymują się, by przepuścić pieszego. Ten sądząc, że jest bezpieczny, wchodzi na jezdnię i zostaje potrącony przez auto jadące innym pasem.

– Wielu zdarzeniom można zapobiec poprzez proste rozwiązania systemowe. Na drogach wielopasmowych, przy przejściach dla pieszych, szczególnie w okolicy szkół, powinna być sygnalizacja świetlna „na żądanie” – uważa szefowa kliniki. Jej zdaniem bezpieczeństwo rowerzystów, którzy są bezbronni w kolizji z autem, zwiększyłaby liczba dróg rowerowych. Apeluje też do rodziców, by zwracali uwagę, czy ich dzieci noszą kaski w trakcie jazdy na rowerach czy deskorolkach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty