Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2021 r.
6:35

Najtrudniejsza walka Marty. Nastolatka potrącona na przejściu w Lublinie trafiła do kliniki Budzik

Marta to wybitnie uzdolniona nastolatka i bardzo dobra uczennica. Została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych przy al. Piłsudskiego
Marta to wybitnie uzdolniona nastolatka i bardzo dobra uczennica. Została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych przy al. Piłsudskiego (fot. Archiwum prywatne, Policja)

W szpitalu usłyszałam, że to cud, że córka w ogóle żyje – mówi mama 15-letniej Marty, która po potrąceniu na przejściu dla pieszych zapadła w śpiączkę. Pani Joanna podkreśla, że chce opowiedzieć historię swojego dziecka, żeby ustrzec innych przed podobnymi wypadkami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

24 września, tuż po godz. 7 rano. Marta Tomasik idzie na lekcje do Liceum Plastycznego przy ul. Muzycznej. Naukę zaczęła tu zaledwie trzy tygodnie wcześniej.

– Córka przechodziła przez przejście przy al. Piłsudskiego. Dwa samochody zatrzymały się, by ustąpić jej pierwszeństwa. Trzeci, taksówka prowadzona przez 20-letniego Ukraińca, nawet nie zwolnił – mówi Joanna Osypiuk-Tomasik, mama Marty.

– Prowadzimy postępowanie w tej sprawie. Wiemy, że w chwili zdarzenia kierujący był trzeźwy. Usłyszał już zarzut spowodowania wypadku drogowego. Przyznał się – mówi kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Mężczyźnie grozi w tej chwili do 3 lat więzienia. Nie jest jednak wykluczone, że po opinii biegłych dotyczącej stanu zdrowia rannej w wypadku dziewczynki, zarzut zostanie zmieniony. A stan dziecka jest poważny.

Rozpędzone auto uderzyło Martę w brzuch. Siła zderzenia odrzuciła ją 20 metrów dalej. Dziewczynka upadła na głowę. Z miejsca wypadku została przewieziona do szpitala dziecięcego przy ul. Chodźki.

Cud

– Dostałam telefon, że mam się natychmiast zgłosić i że chodzi o córkę. Nic więcej mi nie powiedzieli. Usłyszałam, że to rozmowa nie na telefon – wspomina pani Joanna. – Wiedziałam, że Marta powinna być w szkole. Zadzwoniłam, ale okazało się, że tam nie doszła. W szpitalu usłyszałam, że to cud, że córka w ogóle żyje. Nawet nie potrafię powiedzieć, co wtedy czułam.

Jako pierwsze przyszły myśli o tym, że dziecko nie zrealizuje swojego planu na życie.

Marta to wybitnie uzdolniona nastolatka. Przez siedem lat tańczyła w „Kaniorowej”. Skończyła szkołę muzyczną I stopnia, gdzie uczyła się gry na flecie poprzecznym. Udzielała się w wolontariacie. Ósmą klasę skończyła z czerwonym paskiem. Egzamin przyniósł jej rewelacyjne wyniki: z języka angielskiego dostała 100 proc. punktów. Była też laureatką olimpiad.

– Mogła iść do każdego liceum, ale wybrała szkołę plastyczną, bo uwielbiała rysować. Zdolności plastyczne rozwijała w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”. Gdy już leżała w szpitalu, dostaliśmy wiadomość, że jedna z jej prac została zakwalifikowana na wystawę w Rumunii – opowiada mama.

Śpiączka

Marta o tym sukcesie jeszcze nie wie. W Lublinie nie udało jej się wybudzić ze śpiączki. We wtorek została przewieziona do warszawskiej kliniki Budzik. Przechodzi tam badania, które pozwolą na stworzenie dla niej planu rehabilitacji.

– Nie tracimy nadziei – podkreśla z przekonaniem Joanna Osypiuk-Tomasik. – Córka zaczęła się ruszać w łóżku. Wydaje dźwięki. Dużo do niej mówię. Puszczam filmiki, które specjalnie dla niej nagrywają koledzy z nowej klasy. Lekarze mówią, że młody wiek i dobry stan zdrowia działa na jej korzyść.

– Wszyscy trzymamy kciuki i kibicujemy Marcie oraz jej mamie, która będzie uczestniczyć w jej rehabilitacji – podkreśla dr hab. Beata Rybojad, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Pani Joanna przypomina historię 16-letniego Dawida z Lublina, który w czerwcu w Budziku został wybudzony po wypadku, któremu uległ dwa miesiące wcześniej.

– Takie historie dają nadzieję. Liczę na to samo ale wszystko jest w rękach boga, Marty i specjalistów – przyznaje matka dziewczynki.

Wypadki

Pani Joanna podkreśla, że chce opowiedzieć historię jej dziecka, żeby ustrzec innych przed wypadkami.

– Niech piesi nie wchodzą na przejście nawet wtedy gdy kierowcy im ustępują. Niech miasto zamontuje sygnalizację świetlną na przejściach. Tydzień po wypadku Marty na tym samym przejściu potrącony został chłopczyk na hulajnodze. Na szczęście w jego przypadku nie skończyło się tak tragicznie, ale nie czekajmy na kolejną tragedię – mówi mama Marty.

– Mimo ogromnego postępu medycyny obrażenia wielonarządowe pozostają najczęstszą przyczyną zgonów i trwałego kalectwa u dzieci powyżej 1. roku życia. Wypadki, którym ulega populacja dziecięca, najczęściej obejmują zdarzenia komunikacyjne, takie jak potrącenia pieszych i rowerzystów – podkreśla dr hab. Beata Rybojad. Dodaje, że w ostatnich latach dzieci są potrącane przede wszystkim na wielopasmowych przejściach przez jezdnię. Kierowcy zatrzymują się, by przepuścić pieszego. Ten sądząc, że jest bezpieczny, wchodzi na jezdnię i zostaje potrącony przez auto jadące innym pasem.

– Wielu zdarzeniom można zapobiec poprzez proste rozwiązania systemowe. Na drogach wielopasmowych, przy przejściach dla pieszych, szczególnie w okolicy szkół, powinna być sygnalizacja świetlna „na żądanie” – uważa szefowa kliniki. Jej zdaniem bezpieczeństwo rowerzystów, którzy są bezbronni w kolizji z autem, zwiększyłaby liczba dróg rowerowych. Apeluje też do rodziców, by zwracali uwagę, czy ich dzieci noszą kaski w trakcie jazdy na rowerach czy deskorolkach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty