Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

27 września 2020 r.
13:43

Czarna Malina bez "ulepszaczy". "To produkt unikatowy na skalę światową"

11 1 A A
Marzeniem założycielek nałęczowskiej firmy jest przekonanie Polaków do zdrowego odżywiania, do sięgania po dary natury. Jednym z ich przykładów są ekologiczne, certyfikowane produkty z czarnej maliny.
Marzeniem założycielek nałęczowskiej firmy jest przekonanie Polaków do zdrowego odżywiania, do sięgania po dary natury. Jednym z ich przykładów są ekologiczne, certyfikowane produkty z czarnej maliny. (fot. Czarna Malina)

Mała, rodzinna firma z Nałęczowa wytwarza ekologiczne soki oraz suszone owoce czarnej maliny. Jej produkty co roku zdobywają nowych klientów, którzy doceniają nie tylko smakowe, ale także lecznicze właściwości. Unikatowy eliksir pomaga m.in. w leczeniu anemii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Czarna Malina to nazwa firmy, którą w Nałęczowie założyły dwie kobiety: Barbara Rusiecka-Górniak oraz jej córka, Edyta Górniak. Pani Barbara to emerytowana farmaceutka i pasjonatka ziołolecznictwa. Osiem lat temu zainteresowała się właściwościami nieznanej wtedy szerzej w naszym kraju czarnej maliny. Przeglądając zagraniczne naukowe publikacje dostrzegła potencjał tego owocu i osiem lat temu na odziedziczonym, kilkuhektarowum polu, postanowiła urządzić pionierską plantację. Wspólnie z córką,  technikiem farmaceutycznym, zarejestrowały działalność gospodarczą i rozpoczęły swoją przygodę z ekologiczną żywnością.

Pionierskie początki

– Na początku wszystkiego musiałyśmy uczyć się same. Tego, jak należy uprawiać czarną malinę, jak wytwarzać sok, a następnie certyfikować i wprowadzać go na rynek. Pamiętam, że po raz pierwszy nasz „Eliksir” pokazałyśmy na Eko-Bazarku w lubelskiej Gali. Ekologiczne, zdrowe produkty w tamtym czasie nie były tak popularne jak dzisiaj. Klienci czarną malinę mylili z jeżyną. Na szczęście przez ostatnie lata wiele się zmieniło. Teraz nasz sok staje się coraz bardziej znanym i docenianym produktem – mówi Edyta Górniak.

Dowodem tego, że nałęczowski „Eliksir” to coś więcej niż kolejny 100-procentowy sok z malin, są zdobywane nagrody. W ubiegłym roku Czarna Malina przywiozła złoty medal z międzynarodowych targów Natura Food w Łodzi. W tym roku otrzymała kolejne złoto, tym razem na targach Polagra w Poznaniu. Co takiego kryje w sobie ten produkt, że zdobywa uznanie klientów i jurorów?

– Przede wszystkim nie ma w sobie żadnych „ulepszaczy”, dodatków chemicznych i cukru. Czarna malina jest prawdziwym cudem przyrody. A wychodzimy z założenia, że matki natury poprawiać nie trzeba. Poza tym jest to bogate źródło witamin C i E, antyocyjanów i antyoksydantów – tłumaczy pani Edyta.

Jak dodaje, picie ich eliksiru, co potwierdzają badania, pozytywnie wpływa m.in. na poziom żelaza w organizmie, co ma niebagatelne znacznie dla osób cierpiących na anemię. Coraz więcej lekarzy poleca stosowanie czarnej maliny także jako wsparcie leczenia przy zmianach nowotworowych przewodu pokarmowego.

Malina jako przyprawa

Nałęczowska firma, poza swoim sztandarowym Eliksirem, oferuje m.in. suszoną czarną malinę, ocet jabłkowy, a także wyciąg z rokitnika zwany „Złotem Syberii”. Ale to nie wszystko. Jeszcze w tym roku na rynku pojawi się ich najnowszy produkt.

– Kończymy już certyfikację i wkrótce rozpoczynamy sprzedaż proszku z czarnej maliny. To produkt unikatowy na skalę światową. Bardzo zdrowy. Ten malinowy pył będzie można dosypywać do posiłków, tak jak przyprawę – zapowiada współwłaścicielka rodzinnego przedsiębiorstwa.

Czarna Malina to nadal niewielka firma, ale z ambicjami na szybki rozwój. W sezonie zatrudnia około ośmiu osób. Na stałe, poza dwiema założycielkami, w roli menadżera i marketingowca pracuje w niej także narzeczony pani Edyty, Tomasz Einbacher. Przedsiębiorstwo zarejestrowane jest w Nałęczowie, ale jego plantacja znajduje się w południowym Mazowszu. To właśnie tam, w zaprzyjaźnionych, wyspecjalizowanych tłoczniach wytwarzany jest także czarny „Eliksir”.

– Cały czas chcemy się rozwijać. W ciągu ostatnich lat udało nam się powiększyć plantację czarnej maliny z dwóch do dwóch i pół hektara, ale myślimy już o kolejnym wzroście powierzchni. Planujemy również wprowadzanie na rynek kolejnych, zdrowych, naturalnych produktów oraz rozwijanie sieci ich sprzedaży – zapowiada Tomasz Einbacher. Wzrost rozpoznawalności marki ma przynieść m.in. przyszłoroczna wizyta na międzynarodowych targach w Norymberdze w Niemczech.

Obecnie Eliksir oraz inne produkty Czarnej Maliny można dostać w ponad 25 sklepach i restauracjach na terenie Polski, od Szczecina po Zakopane. Pytać o nie można w punktach ze zdrową żywnością, a zamawiać także przez internet na czarnamalina.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po latach oczekiwań i obaw o przyszłość inwestycji, wykonawca rozpoczął prace nad budową HUB-u Logistycznego. Ma być gotowy do 2026 roku.

„Lepiej późno niż wcale”. Ruszyła budowa zapowiadanego EuroParku

Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego (EuroParku). Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

SCM Business, Fundacja Rinata Achmetowa i klub piłkarski Szachtar przeznaczyły już 9 miliardów hrywien na pomoc krajowi, wojsku i ludności cywilnej w ciągu prawie 33 miesięcy inwazji na pełną skalę. Główne obszary pomocy to wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc humanitarna dla ludności cywilnej, wsparcie społeczności, projekty charytatywne, rzecznicze i obrońcy Mariupola.

Oranżeria

Wcześniej dyskryminacyjna karta odebrała szansę na miliony złotych. Co teraz poszło nie tak?

Wcześniej przeszkodą była Samorządowa Karta Praw Rodzin, a teraz błędy formalne we wniosku do Ministerstwa Kultury. Oranżeria w Radzyniu Podlaskim nie dostanie milionów złotych na remont.

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Dwa pojazdy zderzyły się w miejscowości Wysokie. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w audi jadące drogą krajową.

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Uchwała wprowadzająca podwyżki została przyjęta jesienią. Obowiązuje od początku stycznia. Władze gminy Zwierzyniec przypominają mieszkańcom, że czas stosować się do nowych zasad. Dla niektórych będą to duże zmiany.

Trener Jakub Guz poprowadzi PZL Leonardo Avię Świdnik także w kolejnym sezonie

Trener PZL Leonardo Avii Świdnik zostaje na kolejny sezon

Zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek sobotniego meczu PZL Leonardo Avii z AZS AGH Kraków świdnicki klub poinformował o przedłużeniu na kolejny sezon kontraktu z wychowankiem żółto-niebieskich Jakubem Guzem.

 Łoś nie przeżył zderzenia z ciężarówką 3 stycznia w Worońcu

Czarny punkt w Worońcu. Czy tablica ostrzegająca przed łosiami pomoże?

To już kolejne zderzenie z łosiem i to w tym samym miejscu – na drodze krajowej numer 2 w Worońcu. Czy tablica ostrzegawcza "Uwaga na łosie" poprawiłaby sytuację? Taki wniosek wpłynął do GDDKiA.

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Seniorka z Chełma straciła oszczędności życia. Kobieta uwierzyła, że pomaga policjantom rozbić grupę przestępczą.

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Przerwa w treningach wśród drużyn „najciekawszej ligi świata” powoli dobiega końca. Większość drużyn planuje wznowienie treningów w połowie stycznia, a część z nich przygotowania do piłkarskiej wiosny rozpocznie pod okiem nowych szkoleniowców

Brakuje jednej grupy krwi

Brakuje jednej grupy krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje honorowych dawców. Powoli kończą się zapasy grupy B RhD -.

Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna

Samorządowiec ma już dość. „STOP plotkom, pomówieniom, manipulacji”

Ja rozumiem krytykę, szczególnie konstruktywną. Nikt nie jest nieomylny. Ja też nie. Ale na hejt, zwłaszcza z tych fałszywych kont nie mogę i nie chcę pozwalać – mówi Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna. Skłoniły go do tego zachowania internautów w mediach społecznościowych.

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

W dzisiejszym świecie przemysłowym, gdzie efektywność i optymalizacja procesów są kluczowymi czynnikami sukcesu, automatyzacja produkcji staje się koniecznością. Jednym z kluczowych narzędzi, które zrewolucjonizowało proces pakowania, jest automatyczna kartoniarka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium