Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 grudnia 2021 r.
18:54

Młody akordeonista z Lublina podbija świat. Zagra w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku

518 0 A A
Miłosz Bachonko
Miłosz Bachonko (fot. Piotr Michalski)

Ma 12 lat, a na koncie mnóstwo międzynarodowych sukcesów. Miłosz Bachonko, uczeń Szkoły Muzycznej I i II st. im. Lutosławskiego w Lublinie, wygrał właśnie wyjątkowy konkurs, a w maju wystąpi w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie: Carnegie Hall w Nowym Jorku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miłosz zaczął grać na akordeonie, gdy miał 5 lat.

– Znalazłem mały akordeon dobrany do jego wzrostu. Przyniosłem, pokazałem i od razu się spodobał – wspomina Ireneusz Bachonko, tata chłopca.

– Mój tata gra na akordeonie. To on zaraził mnie pasją do tego instrumentu – zdradza Miłosz.

Dojrzałość przemyśleń interpretacyjnych

Chłopiec wywodzi się z muzycznej rodziny. Jego tata jest akordeonistą, producentem muzycznym i prowadzi zespół Rokiczanka. Mama, absolwenta szkoły muzycznej, pracuje jako lekarz. Dwie siostry uczą się w klasie fortepianu.

Od dwóch lat nauczycielką chłopca jest prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, która wcześniej konsultowała go też na warsztatach muzycznych.

– Każdy uczeń obdarzony talentem jest wyjątkowy, ale z Miłoszem pracuje mi się wyjątkowo dobrze. Chłopca wyróżnia łatwość realizacji zagadnień technicznych, dojrzałość przemyśleń interpretacyjnych oraz to, że mimo młodego wieku jest już bardzo dorosłym kompozytorem – podkreśla pani profesor. – Nie brakuje mu też wewnętrznej charyzmy czy chęci pokonywania trudności. Ma niezwykłe możliwości wyrażanie ekspresji w muzyce popularnej, klasycznej i jazzowej.

Miłosz Bachonko odbiera nagrodę z rąk Placido Domingo, przewodniczącego Jury Virtuosos V4+

Carnegie Hall

Nic dziwnego, że Miłosz jest już zdobywcą dwudziestu czołowych miejsc oraz nagród Grand Prix w konkursach oraz festiwalach akordeonowych w Polsce i za granicą, między innymi Art-Duo Music Festival w Pradze, Czech Online Accordion Competition w Ostravie; Accordion Players „Concord of Sounds” na Łotwie, czy Accordion Competition „Vilnius 2021” na Litwie.

Dwa lata temu Miłosz zdobył Grand Prix w ramach International Music Talent Competition Spring 2020. Częścią nagrody jest zaproszenie do udziału w koncercie w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie: Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Nie będzie to pierwszy koncert. Chłopiec ma na swoim koncie ponad 50 koncertów solowych na scenach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Występuje z towarzyszeniem muzyków symfonicznych, prezentując swoje kompozycje. Bo od 6 lat Miłosz także komponuje.

Ćwiczenia i treningi

– Wspólnie ćwiczymy, omawiamy utwory, ale zupełnie nie wtrącam się w kompozycje syna – zdradza pan Ireneusz. – Rodzice tak daleko nie powinni ingerować. Te kompozycje raz mogą być lepsze, raz są gorsze, ale to powinno dojrzewać naturalnie. Czasami o nich tylko dyskutujemy. Zresztą staram się jak najrzadziej grać utwory Miłosza, bo syn nie zawsze zgadza się z moją interpretacją.

– Lubię i grać, i komponować. Chyba tak samo mocno. Fajnie jest napisać coś swojego, ale lubię też jak pani profesor daje mi jakiś ciekawy utwór do zagrania. W domu słucham różnej muzyki i klasycznej, i elektronicznej, i oczywiście akordeonowej – opowiada Miłosz.

Dwunastolatek ćwiczy kilka godzin dziennie. Czasami to dwie godziny. Czasami, gdy przygotowuje się do koncertu lub konkursu, znacznie więcej. Podobnie jak wtedy, gdy komponuje, także przy ćwiczeniach czasu jednak nie liczy. Czas spędzony z instrumentem to dla niego przyjemność.

– Syn wiedzie normalne życie. Ma pozamuzyczne pasje. Jest napastnikiem w piłkarskiej drużynie Sokół Konopnica – mówi tata małego akordeonisty. – Żadnego treningu nie przepuści.

– Akordeon jest dla mnie najważniejszy – zdradza Miłosz. – Piłka to moja hobby i nigdy z niej nie zrezygnuje. Treningi w klubie sportowym pomagają mi się odstresować. Pomagają też, gdy długo ćwiczę na akordeonie. Ale w piłkę nożną lubię nie tylko grać. Lubię też oglądać mecze i dużo czytam na ten temat.

Miłosz Bachonko i Stjepan Hauser, jeden z jurorów (fot. Ireneusz Bochanko)

Virtuosos V4+ 2021

Ostatnim wielkim sukcesem Miłosza jest zwycięstwo w piątej edycji Virtuosos V4+ 2021 – telewizyjnego talent show muzyki klasycznej. Rywalizują w nim młodzi, utalentowani wykonawcy muzyki klasycznej z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji, a także gościnnie z Chorwacji.

W tym roku było ponad 400 uczestników.

– Myślę, że syn wygrał, bo jest bardzo naturalny w tym, co robi – uważa pan Ireneusz.

– Nieprawdopodobnym doświadczeniem było obserwowanie pełnych zaskoczenia spojrzeń jurorów, gdy usłyszeli grę Miłosza. Byli zachwyceni – podkreśla prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak i wylicza, że w jury zasiedli: Erika Miklósa, Alicja Węgorzewska, Gabriela Boháčová, Petar Čulić oraz Peter Valentovič.

Międzynarodowemu gremium jury przewodniczył Plácido Domingo.

– Cieszę się, że osiągnąłem tak duży sukces w tak młodym wieku – mówi Miłosz. – Ale chcę się dalej rozwijać. Dlatego cieszę się, że pojadę do Carnegie Hall oraz do lubelskiego pawilonu na Expo w Dubaju.

– Miłosz już teraz osiągnął wyjątkowy sukces, ale wciąż się rozwija – zaznacza prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak. – Na obecną chwilę trudno prognozować, jak potoczą się jego muzyczne losy, ale bez wątpienia trzeba powiedzieć, że jest fenomenem o olbrzymim talencie. Dlatego ma olbrzymią szansę zabłyśnięcia dla Polski, ale i całego świata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium