Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
12:50

Breast Fest. Nie daj się rakowi piersi

0 A A

Z rakiem piersi da się wygrać. O tym przypomniano kobietom podczas sobotniego festiwalu Breast Fest. Były badania, konsultacje i wykłady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem zlośliwym wśród kobiet. Wcześnie wykryty może być całkowicie uleczalny. O tym przypomniano podczas kolejnej edycji festiwalu Breast Fest, czyli wydarzenia na temat świadomości raka piersi.


- Pod kątem śmiertelności rak piersi ustępuje tylko rakowi płuca. Przede wszystkim czynnikami ryzyka jest wiek. Ryzyko wzrasta szczególnie od 45 roku życia. To również obciążenia rodzinne, genetyczne. Najczęstsze mutacje związane z występowaniem raka piersi to mutacja genów BRCA 1 i BRCA 2 oraz PALB2 i CHEK2 - mówi dr n. med. Zuzanna Pelc z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.  Tak naprawdę choroba nowotworowa to nie jest tylko jeden czynnik, tylko kaskada czynników, które ze sobą powiązane i w efekcie powodują wystąpienie choroby. Nie możemy więc się jednoznacznie zabezpieczyć przed tą chorobą, stąd tak silna potrzeba wykonywania regularnych profilaktycznych badań - podkreśla.


Jak co roku, na wydarzeniu obecne były Amazonki, które wiedzą jak to jest, gdy słyszy się diagnozę i co zrobić, aby nie stała się wyrokiem.
- Jestem 24 lata po całkowitej mastektomii (usunięcie obu piersi - aut.). Robiłam badania okresowe z pracy, wtedy okazalo się, że wyszło coś w mammografii, więc zgłosiłam się do lekarza. Pierwsza operacja to bylo tylko pobranie wycinka, ale po dwóch tygodniach okazało się, że niestety konieczna jest całkowita operacja. Nie miałam chemii, tylko hormonoterapię. Był lęk, strach, ale trzeba było się otrząsnąć i zacząć działać. Nie było czasu na zamartwianie się - opowiada pani Janina, członkini Stowarzyszenia Amazonek. - Na początku nie mogłam spojrzeć w lustro, ciężko było się oswoić, ale trzeba było się przyzwyczaić. Ale udało się i już mam to za sobą. Teraz każdy dzień się liczy. Liczy się, że wstaję, dziękuję Bogu, że żyję, że się uśmiecham, cieszę się z drobnych rzeczy, nie sięgam daleko naprzód, mam znajomych i klub, w którym bardzo się wspieramy - przyznaje Amazonka.


Lekarze nieustannie przypominają, że w przypadku nowotworów kluczowe jest wczesne wykrycie. Dzięki temu leczenie może być mniej radykalne i inwazyjne. Szybko postawiona diagnoza zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. W przypadku raka piersi, mówi się o trzech filarach profilaktycznych: mammografii, USG oraz samobadaniu. 

 
- Dla kobiet do 45 roku życia zalecaną metodą jest usg piersi, ale niestety to nie jest badanie, które NFZ nam refunduje. Wygospodarujmy sobie jednak te 150 zł rocznie na wykonanie USG piersi. Tak naprawdę tyle w tym momencie kosztują paznokcie hybrydowe, które niektóre panie robią dwa razy w miesiącu. Więc badanie raz do roku nie będzie dużym obciążeniem dla naszego budżetu - przekonuje dr Pelc. - Pamiętajmy także o samobadaniu piersi. Badajmy je raz w miesiącu, w pierwszej fazie naszego cyklu, czyli najlepiej tuż po miesiączce, stojąc przed lustrem i pod prysznicem - przypomina lekarka.


Podczas tegorocznego Breast Fest, zorganizowanego w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur, kobiety mogły m.in. skorzystać z badań profilaktycznych, skonsultować się ze specjalistami onkologami oraz porozmawiać z lubelskimi Amazonkami. Wydarzenie dopełnił wyjątkowy pokaz mody, w którym modelkami były pacjentki Kliniki Chirurgii Onkologicznej USK nr 1. Tego samego dnia, od godziny 17.30 plac Litewski oraz baobab zostały podświetlone na rózowo, jako gest solidarności z kobietami walczącymi z rakiem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jaka będzie przyszłość Ogrodu Saskiego?

Jaka będzie przyszłość Ogrodu Saskiego?

Powstał w 1837 roku. Przetrwał dwie wojny i wiele kaprysów pogody. W 2013 roku zyskał drugie życie po wielkiej rewitalizacji. Mowa o Ogrodzie Saskim w Lublinie, który jako centralny park w mieście jest dla mieszkańców zarówno powodem do dumy, jak i zatroskania. Jaka będzie jego przyszłość? Co może się tam zmienić w ciągu najbliższych miesięcy i lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym tekście.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
7 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”.

Spotkanie pełne pytań i anegdot- tak wyglądało spotkanie autorskie z Grzegorzem Dziedzicem.
galeria

„Kryminał, bo chciałbym, aby ktoś to jednak przeczytał”, czyli o spotkaniu autorskim z Grzegorzem Dziedzicem

Już od pierwszych chwil spotkania Grzegorz Dziedzic, autor polonijnych kryminałów, z lekkością i humorem opowiadał o swojej najnowszej książce, co ujawniło jego szczerość i autentyczność w relacji z czytelnikami. „Marzyłbym, aby dostać taki pozew”- żartował, nawiązując do tematu fabuły.

Według wiceprezydenta Lublina płacenie za tego typu usługi to „światowy trend”

Chcesz skorzystać z toalety na dworcu metropolitarnym? Trzeba będzie zapłacić

Płatna, czy darmowa? Oto jest pytanie, które wywołało niemałą dyskusję podczas ostatniej sesji rady miasta. W tle debaty problem z bezdomnymi i „światowe trendy”.

„Światło w ciemności" - pamięć o Żydach i bohaterach wojennego Lublina
ZDJĘCIA
galeria

„Światło w ciemności" - pamięć o Żydach i bohaterach wojennego Lublina

W Lublinie trwa konferencja upamiętniająca Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali swoich żydowskich sąsiadów. Spotkanie przedstawicieli z Polski i Izraela pozwala na budowanie dobrych relacji i wspólnego dążenia do pokoju i zrozumienia.

Gwiazda światowego black-metalu, zespół Marduk w Lublinie
koncert
1 listopada 2024, 18:30
film

Gwiazda światowego black-metalu, zespół Marduk w Lublinie

Marduk, to gigant sceny black metalowej i koncertowa ekstraklasa, który od ponad trzech dekad jest synonimem black metalu definiowanego poprzez brutalność i intensywność. W jakiej są formie? Czy rzeczywiście nie biorą jeńców? Przekonamy się już niebawem, bo 1 listopada w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Medisept zinastalował na Felinie wielki mieszalnik

Medisept zinastalował na Felinie wielki mieszalnik

Medisept ruszył z kolejnym etapem inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Felinie. Do Lublina dotarł właśnie nowoczesny, potężny mieszalnik o pojemności 30 tysięcy litrów, służący do produkcji płynów oraz żeli do dezynfekcji i mydeł.

Upojny weekend na drodze? Mieli ponad 3 promile i wsiedli za kółko

Upojny weekend na drodze? Mieli ponad 3 promile i wsiedli za kółko

To była prawdziwa plaga pijanych kierowców. Na szczęście szybko zareagowali policjanci, ale też inni uczestnicy ruchu drogowego.

Rafał Zwolak tłumaczył, że jako radny był przeciwny podwyżkom, bo uważał, że jego poprzednik niewłaściwie wydawał pieniądze. Teraz jest zdania, że podatki powinny być wyższe
Zamość

Od stycznia drożej. Radni podnieśli podatki. Kto głosował za?

Średnio o 11 procent wzrosną w przyszłym roku podatki od nieruchomości w Zamościu. Tak zdecydowali radni na poniedziałkowej sesji. Głosowanie, w którym nie byli jednomyślni, poprzedziła dyskusja. I okazało się, że rok temu na brak podwyżek miały wpływ m.in... wybory.

Sądził, że ucieczka pozwoli mu uniknąć kary, jednak nic bardziej mylnego. Zrobione mu zdjęcie pokrzyżowało jego plany.

Zrobiła mu zdjęcie, gdy próbował uciec przed odpowiedzialnością

41-letnia mieszkanka Świdnika zasługuje na złoty medal za zatrzymanie kierowcy opla, podejrzewając go o nietrzeźwość. Mężczyzna próbował uciec, jednak zdjęcia wykonane przez córkę kobiety pokrzyżowały mu plany.

Po wygranej z Polonią Bytom Adrian Paluchowski i jego koledzy zmierzą się teraz z pierwszoligowym Ruchem Chorzów

Święto piłki nożnej w Świdniku. Avia gra w Pucharze Polski z Ruchem Chorzów

Avia Świdnik to ostatni przedstawiciel województwa lubelskiego w Pucharze Polski. Żółto-niebiescy we wtorek zmierzą się z Ruchem Chorzów w ramach 1/16 finału tych rozgrywek. Spotkanie rozpocznie się już o godz. 12, a transmisję zapowiada TVP Sport. Takiego meczu dawno przy ul. Sportowej nie było.

Miasto szykuje się na Wszystkich Świętych. Sprawdź jak dojedziesz na cmentarz
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU/ DODATKOWA KOMUNIKACJA

Miasto szykuje się na Wszystkich Świętych. Sprawdź jak dojedziesz na cmentarz

Zbliża się Wszystkich Świętych. W okolicach lubelskich cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Jak co roku, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapowiada także uruchomienie dodatkowych linii komunikacji miejskiej.

Zaginęła 13-letnia mieszkanka Sławinka. Rodzina apeluje o pomoc

Zaginęła 13-letnia mieszkanka Sławinka. Rodzina apeluje o pomoc

Nastolatka wyszła z domu i nie wróciła. Może być w towarzystwie starszego mężczyzny.

Mieszkańcy gminy Rybczewice będą korzystać z nowej drogi, dzięki wsparciu powiatu świdnickiego.

Ponad milion na załatanie dziur w powiatowej drodze

Władze powiatu świdnickiego podpisały umowę z wykonawcą na modernizację odcinka drogi w gminie Rybczewice. Roboty mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Jak zapewniają władze gminy w mediach społecznościowych - To ogromny krok w kierunku rozwoju infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, z korzyścią zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Miłośnicy kąpieli nadal jednak nie skorzystają.

Multimedialne centrum przyrodniczo-edukacyjne powstanie pod Lublinem

W Jastkowie rusza inwestycja z myślą o mieszkańcach, turystach, ale też środowisku naturalnym. Chodzi o tereny wokół nowego zalewu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

skoda octavia

Lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

gruber z bronami

Lublin

1 300,00 zł

Różne -> Sprzedam

drzewo opałowe

Lublin

0,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam
Kompleksowe usługi księgowe

Kompleksowe usługi księgowe

Warszawa

1,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty