Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 stycznia 2022 r.
16:00

Zaczęło się od wspólnego biegania, a teraz pomagają innym. "Nie potrafimy siedzieć z założonymi rękami"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 1 A A
Lubimy ludzi, zwierzęta i naturę. Chętnie pomagamy innym i chciałybyśmy zmieniać świat na lepsze – mówi Justyna Telega-Tusz, szefowa stowarzyszenia Elementum
Lubimy ludzi, zwierzęta i naturę. Chętnie pomagamy innym i chciałybyśmy zmieniać świat na lepsze – mówi Justyna Telega-Tusz, szefowa stowarzyszenia Elementum (fot. Archiwum stowarzyszenie Elementum )

Poznały się dzięki grupie biegowej, a na spotkaniu w saunie spontanicznie padł pomysł założenia stowarzyszenia. Tak powstało Elementum. Istnieje dopiero rok, ale w Międzyrzecu Podlaskim jest już dobrze znane. – Nie potrafimy siedzieć z założonymi rękami – deklarują. Nie są to puste obietnice, bo w styczniu ruszą organizowane przez nie motywujące warsztaty dla międzyrzeckich kobiet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Elementum” to z łaciny żywioł: – Nie bez powodu wybrałyśmy tę nazwę – przekonuje szefowa tego ośmioosobowego grona, Justyna Telega-Tusz. Łatwo jej uwierzyć, bo energię czuć nawet w jej głosie. Ale oprócz tego, połączyło je coś jeszcze. – Lubimy ludzi, zwierzęta i naturę. Chętnie pomagamy innym i chciałybyśmy zmieniać świat na lepsze.

Segregatory

Zaczęło się jednak od wspólnego joggingu. – Dokładnie to była międzyrzecka grupa biegowa. Tak się poznałyśmy. Ale ja zawsze miałam taki zryw do akcji społecznych. A to morsowanie, a to sprzątanie lasów. Gdzieś to kiełkowało – przyznaje Marta Muszyńska, na co dzień urzędniczka w międzyrzeckim magistracie. – Ale w pewnym momencie zdałyśmy sobie sprawę, że takie nieformalne działanie trochę nas ogranicza, choćby z tego względu, że nie mogłyśmy aplikować o środki zewnętrzne.

Dlatego rok temu pojawił się wpis w KRS. – I już mamy kilka segregatorów z papierami. Ale wciąż brakuje nam siedziby z salą konferencyjną – żartują członkinie.

Oprócz Marty i Justyny Elementum tworzą jeszcze Joanna, Sandra, Beata, Dorota, Agnieszka i Bożena.

– Są wśród nas dwudziestolatki, ale też babki 50 plus. Przekrój jest szeroki i dobrze, bo każda z nas coś wnosi, pomysłów nam nie brakuje – zapewnia szefowa. – Nie mamy jednak biznesplanu. To co robimy, jest również odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Słuchamy tych głosów. A wiele akcji powstało bardzo spontanicznie. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wtedy chyba wychodzi najlepiej – stwierdza Justyna. A najbardziej do działania motywuje ją, gdy inni chcą dokładać swoje cegiełki do pomysłów stowarzyszenia. – To właśnie małymi krokami można wiele zdziałać. Nie od razu trzeba przecież budować pałace. My na przykład współorganizowałyśmy kiermasz książek „przeczytanych” wspólnie z miejską biblioteką – podaje przykład. Jak mówi: chociaż to mała rzecz, to cieszy. – Tak naprawdę każda z nas jest aktywna zawodowo, a stowarzyszenie to chęć aktywizacji innych, nie pobieramy z tego tytułu wynagrodzenia. Organizujemy czas sobie i innym. Lubimy, gdy coś się dzieje.

A Elementum otwarte jest też na nowych członków.

(fot. Archiwum stowarzyszenie Elementum )

Chemiczna szafa

Do tej pory „zakręcone kobiety”, jak o sobie mówią, organizowały, na przykład, akcje sprzątania lasów czy rzek. A w czerwcu był „Bieg na żywioł” na międzyrzeckich jeziorkach dla dzieci i młodzieży.

– Najbardziej fascynującym było patrzeć na to, jak różne środowiska ze sobą współpracują. Tak mnie wzruszyli harcerze, którzy nam pomagali jako wolontariusze – przyznaje Marta. Na trasie biegu na uczestników czekały przeszkody. – One miały symbolizować życiowe przeciwności. Każdy z uczestników na mecie otrzymał medal.

Stowarzyszenie dba też o zawartość jadłodzielni, czyli lodówki społecznej w Międzyrzecu. – Mamy podpisaną umowę z marketem Dino i odbieramy stamtąd jedzenie. Ale same też zapełniamy półki, gdy widzimy, że są puste – podkreśla Marta.

Niedawno obok lodówki stanęła szafa chemiczna. To również inicjatywa Elementum. – Można tu zostawić perfumy, środki czystości i kosmetyki z dobrą datą ważności, których nie używamy, a być może zagracają one nasze łazienki – tłumaczą członkinie. Szafa stanęła przy ulicy Partyzantów 2. – Zasada jest prosta. Jeśli komuś te rzeczy się przydadzą, można je po prostu wziąć z szafy. Sama zrobiłam porządki w kosmetykach – przyznaje Justyna.

Silna ponad czasem

W styczniu dziewczyny ruszają z czymś zupełnie nowym.

– Śledziłyśmy różne granty, a od początku wiedziałyśmy, że chcemy zrobić coś dla międzyrzeckich kobiet, najlepiej w formie warsztatowej, żeby coś z tego wynieść – tłumaczy Muszyńska. Tak zrodziła się koncepcja projektu „Silna ponad czasem”, na który udało się im pozyskać 5 tys. zł z fundacji Orlen. – Takich warsztatów jeszcze w naszym mieście nie było. To ma nas wzmocnić, bo pandemia sprawiła, że poczucie beznadziei przygnębiło wiele z nas. A może te spotkania, które planujemy będą narzędziem by się z tego wyrwać i włączyć do społecznej aktywności? – mówi z nadzieją Marta. Dobrze wie, że aktywność fizyczna ma duży wpływ na samopoczucie. – I dlatego właśnie od tego wyjdziemy, najpierw rozruszamy się na zajęciach fitness, a później rozpoczniemy głębszą pracę nas sobą. To będzie wymagające, nie zawsze przyjemne. Właściwie to trochę eksperyment, bo nie wiem na ile uczestniczki się otworzą. Międzyrzec to mała społeczność. Ale grupy będą niewielkie.

W dotarciu do kobiet pomaga im grupa na Facebooku „Babski Międzyrzec”. – Śmieję się, że to taki nasz skarb, bo skupia aż 7 tys. osób. A reakcja na jakieś pytanie lub prośbę jest tam błyskawiczna. To właśnie tam pytałyśmy, jakie są potrzeby „międzyrzeckich babek” – zdradza Muszyńska. Jej zdaniem, potencjał tej grupy należy wykorzystać. – Myślę, że jest tam wiele kobiet, w których drzemie siła, trzeba ją tylko uwolnić.

(fot. Archiwum stowarzyszenie Elementum )

Pilates, koncert i emocje

Zapisy na pierwsze zajęcia sportowe, które startują 10 stycznia, już ruszyły. Formularz dostępny jest m.in. na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku. 22 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie warsztatowe. – Wszystko jest bezpłatne, zapraszamy nie tyko panie z Międzyrzeca – zachęcają inicjatorki. Na fitness chętne będą przychodzić do klubu Feel Good Fitness Club. – To będzie 8 bezpłatnych treningów z elementami pilatesu i stretchingu. Czekamy na kobiety, które dotąd nie chodziły na siłownię, a chcą poprawić swoją kondycję i poczuć się lepiej, pragną zmiany – precyzuje Marta.

Również w styczniu odbędzie się spotkanie „Cudo – twórczynie. Spotkanie o decyzjach, wyborach i odwadze”, które poprowadzi Marta Sienkiewicz, psycholożka, animatorka społeczna, aktywistka. Od 13 lat związana jest z lubelskim stowarzyszeniem Homo Faber działającym na rzecz praw człowieka. – Przyjrzymy się wtedy swoim myślom, emocjom i ciału w relacji ze światem i swoimi wyborami. Będziemy wyłuskiwać to, co nas blokuje, zatrzymuje w miejscu, a czasem sabotuje w pójściu do przodu. I wreszcie powiemy sobie, co nas wspiera, pomaga i gdzie warto kierować swoją energię – opowiada Muszyńska.

Później zaplanowany jest koncert relaksacyjny z kamertonów. – To z kolei taka sesja dla odprężenia i rozluźnienia, pozwalająca rozproszyć natłok myśli i wszelki napięcia. Koncert poprowadzi terapeuta muzykoterapii dogłębnej komórkowej – zaznaczają panie ze stowarzyszenia. W kolejnych miesiącach przyjdzie czas na najważniejszy chyba element projektu, czyli na warsztaty motywacyjne. – Będzie to okazja, by lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje, nauczyć się rozpoznawać swoje potrzeby oraz korzystać z technik relaksacyjnych. Uczestniczki dowiedzą jak dotleniać organizm i zarządzać własną energią, tak aby umiejętnie panować nad emocjami. Warsztaty mają pomóc im także w samoakceptacji – opowiada Marta.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona. Z organizatorkami można skontaktować się e-mailowo: elementum.miedzyrzec@gmail.com.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium