Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

24 maja 2024 r.
6:13

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
1 czerwca 2024 16:00
(fot. Katarzyna Anna Kubiak)

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publikujemy listę wydarzeń, na które wymagana jest rezerwacja online.

ZWIEDZANIE

Zwiedzanie podziemi Browaru Perła (godz. 19.00–1.30), wejścia co 30 minut. Dzieci do lat 6 nie potrzebują wejściówek, dzieci od 6. roku życia muszą posiadać odrębną wejściówkę. Perła - Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15.
Podczas spaceru po zabytkowych Podziemiach Browaru Perła będzie można poznać historię lubelskiego browaru, ludzi związanych z tym miejscem, proces warzenia i składniki piwa.
Zwiedzanie zabytkowej drukarni typograficznej (godz. 19.00 – 20.00, 20.00 – 21.00). Dom Słów – Izba Drukarstwa,  Żmigród 1.
Zabytkowa drukarnia jest pełna oldschoolowych osobliwości. Znajduje się w przestrzeni przedwojennej drukarni Popularnej, pokazuje oryginalne wyposażenie drukarni z przełomu XIX i XX wieku, zecernię, introligatornię oraz dodatkowo pracownię czerpanego papieru. Jest przygotowana, aby pokazać cały proces powstawania książki.
Noc Kultury u Ewangelików: prezentacja organów i zwiedzanie (godz. 19.00 – 19.45). Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie, ul. Ewangelicka 1.
Zapraszamy w gościnne progi kościoła ewangelickiego w Lublinie. Prezentacja organów przybliży działanie tego instrumentu i pokaże jego brzmieniowe możliwości.
Lublin. Pamięć miejsca (godz. 19.00 – 20.00, 20.00 – 21.00, 21.00 – 22.00). Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. ul. Grodzka 21.
Historia przedwojennego Lublina. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Lublin. Pamięć miejsca” poświęconej przedwojennemu Lublinowi. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia.
Chłopiec myjący zęby – witraż, zwiedzanie Warsztatów Kultury (godz. 21.30 21.50, 22.00 22.20, 22.30 22.50).
Ten niezwykły świecki witraż przedstawiający chłopca myjącego zęby obchodzi w tym roku swoje 75. urodziny. Praca wyszła z krakowskiego warsztatu Romana Ryniewicza i jest wyjątkowa, bo nie powstała dla kościoła, tylko dla budynku użyteczności publicznej.

SPEKTAKLE

„Rzecz o Auguście czyli serowa afera” – spektakl (godz. 19.00 – 20.00), ul. Narutowicza 4/Autorska Galeria Hol. Spektakl renesansowy w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” z MDK nr 2 w Lublinie oraz członków Fundacji Belriguardo – Okno na Historię i Sztukę.
„Teatralne Impulsy Młodego Miasta” – spektakl Teatru Panopticum w reż. Mieczysława Wojtasa (godz. 22.00 – 23.00, 23.00 – 0.00). MDK „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11.
„Teatralne Impulsy Młodego Miasta” to noc zdarzeń teatralnych w wykonaniu Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie w reżyserii Mieczysława Wojtasa do muzyki Piotra Tesarowicza.
„Mały Problem” – monodram w wykonaniu Mileny Sosnówki (godz. 20.00 – 21.00). MDK „Pod Akacją”, Grodzka 11. Scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz i  Milena Sosnówka, opracowanie muzyczne: Monika Nitkiewicz i  Milena Sosnówka. „Tanze”- Monodram w wykonaniu Karola Bieńka (godz. 21.00 – 22.00). MDK „Pod Akacją”, Grodzka 11. Scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz i Karol Bieniek, opracowanie muzyczne: Monika Nitkiewicz i Karol Bieniek, choreografia: Karol Bieniek

WARSZTATY

Vintage to nie tylko PRL (godz. 19.00 – 20.00). Sklep LubVintage, Bernardyńska 22.
Sklep LubVintage zaprasza na małą podróż w czasie do lat 60. 70. i 80. XX w. Podczas warsztatów będzie można przetworzyć w kreatywny sposób starą porcelanę, nadszarpnięte czasem talerze i półmiski tak, aby zyskały drugie życie i mogły stać się oryginalną ozdobą wnętrz.
Archi-warsztaty (godz. 19.00 – 20.00,  20.00 – 21.00). SARP, ul. Grodzka 3.
Warsztaty dla osób zainteresowanych architekturą i designem. Na warsztatach prowadzonych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich podczas Nocy Kultury młode pokolenie ma okazję poznać tajniki architektury i designu w nietypowy sposób. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych architektów, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją z entuzjastami i entuzjastkami sztuki.
Oko w Oko – warsztaty rysunkowe (godz. 19.00 – 20.00). Wieża Trynitarska.
Weź udział w niezwykłych warsztatach rysunkowych, gdzie będzie można zgłębić tajemnice wyglądu oczu różnych zwierząt takich jak gekon, ryba czy koza.

POKAZY / SPOTKANIA

Zatrzymaj się, wtedy też dużo się dzieje (godz. 19.15 – 19.45, 20.15 – 20.45, 21.15 – 21.45).| Regionalne Muzeum Cebularza, Rybna 9.
Pamiętacie zamieniające się obrazki z dzieciństwa? Patrząc z jednej strony, było widać zupełnie co innego niż z drugiej strony! Oto wystawa kolekcji takich „magicznych” obrazków. Na pokaz zapraszają Anna Dembicka-Drapała oraz Regionalne Muzeum Cebularza.
Revived Chic: Transformation Show – pokaz mody (godz. 20.00 – 20.40, 22.00 -22.40). Teatr Stary, ul. Jezuicka 18.
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć transformację! Tej nocy będziecie mogli obejrzeć połączenie rzeczy z odzieży używanej według wizji projektantów! Nie będzie to zwykły pokaz, tylko cały performance, którego celem będzie pokazanie osoby współczesnej, która dba o środowisko i traktuje je w sposób ekologiczny.
Pokazy filmów w Teatrze Starym (godz. 21.00 – 21.45, 23.00 – 23.45). Teatr Stary, ul. Jezuicka 18.
Zapraszamy na pokaz filmu „Na żywo, Bon Appetit”. „Piękna Złotniczanka” – projekcja filmu z udziałem aktorów Teatru Panopticum (godz. 20.00 – 20.30, 20.30 – 21.00). MDK „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11. Projekcja filmu niemego „Piękna złotniczanka” – adaptacja jednej z mniej znanych legend lubelskich „O pięknej Złotniczance” w reżyserii Adriana Tarnowskiego z udziałem aktorów Teatru Panopticum.
Historię miasta tworzą też ciasta – spotkanie (godz. 19.00 – 20.00). Cukiernia Chmielewski, Krakowskie Przedmieście 8.
Niezwykłe spotkanie z Panem Krzysztofem Chmielewskim – współwłaścicielem najstarszej lubelskiej cukierni. Dowiecie się, jakie desery jadano w międzywojniu i jaki skarb znaleziono w piwnicy obecnej siedziby kawiarni. Jak smakuje mikado? – degustacja w Cukierni Chmielewski (godz. 19.00 – 21.00).Cukiernia Chmielewski. Poznaj najmodniejsze ciasto okresu międzywojennego, którym zajadała się Ordonówna!

SPACERY

Spacer w Formie Otwartej śladami Zofii i Oskara Hansenów (godz. 19.00 – 20.30). Skrzyżowanie ul. Wileńskiej i Balladyny – przy bloku nr 2.
Spacer z niespodziankami (dla dzieci i dorosłych) po niezwykłym miejscu – osiedlu im. Juliusza Słowackiego (LSM), projektu światowej sławy architektów-wizjonerów: Zofii i Oskara Hansenów. Nie zabraknie wspomnień mieszkańców, zadań specjalnych i smakołyków związanych z historią osiedla!
Spacer śladami współczesnych kobiet związanych z Lublinem – spacer (godz. 19.00 – 20.30). Start: plac przed Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.
Noc Kultury to wydarzenie stworzone z myślą o osobach mieszkających w Lublinie, dlatego czas przybliżyć sylwetki niektórych kobiet żyjących i działających współcześnie w naszym mieście.

Cały harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

W jaki sposób można zarezerwować bezpłatną wejściówkę?
Wybierz wydarzenie, które Cię interesuje. 24 maja od godziny 11.00 wypełnij formularz online dostępny na stronie nockultury.pl. Poczekaj na mailowe potwierdzenie od organizatorów, pamiętając że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń.
Masz już potwierdzenie. Co teraz?
Bezpłatne wejściówki możesz odebrać w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka:
31 maja w godz. 12.00–20.00 i 1 czerwca w godz. 12.00–18.00.
Nie udało się? Co teraz?         
Twoje zgłoszenie oczekuje na liście rezerwowej. Jeśli ktoś zrezygnuje z wejściówki, skontaktujemy się z Tobą! Wejściówki, które nie zostaną odebrane 1 czerwca do godziny 18.00, wracają do puli; rezerwacje wygasają, a wejściówki są dostępne do odbioru dla wszystkich chętnych w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia