Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
- Celem inicjatywy jest uczczenie jubileuszu 100-lecia poprzez objęcie ochroną najcenniejszych fragmentów Lasów Państwowych i powiększenie sieci rezerwatów przyrody. Są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach tej akcji. Aktualnie trwają prace nad kolejnymi projektami rezerwatów, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku – informuje Cezary Wierzchoń, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
O nowe rezerwaty w naszym województwie wnioskowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Formalnie powstaną 4 grudnia. Co to za rejony?
Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule”
Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule” położony jest na terenie gminy Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim. Jego powierzchnia wynosi 1,51 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Krasnystaw, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu „Kurhany-Namule” jest zachowanie stanowiska archeologicznego, które stanowi cmentarzysko kurhanowe datowane na okres wczesnego średniowiecza. Rezerwat obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym.
Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód. Cmentarzysko zostało odkryte podczas badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski w 1981 r. W 1983 r. przeprowadzono archeologiczne badania wykopaliskowe trzech kopców, które w pełni potwierdziły sepulkralny charakter stanowiska. Odkryto wówczas przepalone fragmenty kości ludzkich pod nasypami kurhanów. Na podstawie licznych materiałów ceramicznych ustalono chronologię stanowiska na okres wczesnego średniowiecza (od VII do X w.). Stanowisko zostało również wpisane do rejestru zabytków.
Rezerwat przyrody „Las Ochoża” im. Marka Kellera
Rezerwat przyrody „Las Ochoża” jest położony na terenie gminy Wyryki w powiecie włodawskim. Jego powierzchnia wynosi 192,91 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Włodawa, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Celem rezerwatu przyrody „Las Ochoża” imienia Marka Kellera jest zachowanie zbiorowisk leśnych – olsów i grądów. Rezerwat obejmuje łęgi jesionowo-olszowe i olsy porzeczkowe oraz nieco wyżej położone niewielkie wyspy grądów. Kluczowym gatunkiem w rezerwacie jest olsza czarna, co wskazuje na występowanie charakterystycznych warunków wilgotnościowych, które sprzyjają bioróżnorodności i unikalności tego terenu. Na obszarze planowanego rezerwatu można zaobserwować wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych.
Magazynowanie wody występujące na terenie planowanego rezerwatu jest kluczowym procesem, który ma istotne znaczenie dla funkcjonowania tego środowiska naturalnego. Retencja wody w tym ekosystemie pomaga w łagodzeniu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak intensywne opady czy długotrwałe susze. Przyczynia się to do stabilizacji lokalnego mikroklimatu. Na niewielkim wzniesieniu terenu w centrum planowanego rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.
Rezerwat przyrody ,,Las Ochoża'' imienia Marka Kellera położony jest w granicach obszaru Natura 2000 Uroczysko Mosty-Zahajki PLB060014. Przedmiotowy rezerwat, po uzyskaniu zgody rodziny, nazwano imieniem doktora Marka Kellera - osoby zasłużonej dla ochrony przyrody tego terenu i współautora dokumentacji do utworzenia niniejszej formy ochrony. Będzie to służyło uczczeniu pamięci o nim, jako wybitnym ornitologu, orędowniku ochrony przyrody, badaczu Lasów Sobiborskich, długoletnim i bardzo cenionym wykładowcy i wychowawcy młodzieży akademickiej.
Rezerwat przyrody „Sosnowiec”
Rezerwat przyrody „Sosnowiec” zlokalizowany na terenie gminy Milejów w powiecie łęczyńskim. Jego powierzchnia wynosi 70,52 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Świdnik, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu przyrody „Sosnowiec” jest zachowanie cennych zbiorowisk leśnych i nieleśnych stanowiących miejsca bytowania chrząszczy saproksylicznych należących do rzadkości faunistycznych.
Rezerwat „Sosnowiec” leży na terasie zalewowej Wieprza. Rzeka w sąsiedztwie rezerwatu jest nieuregulowana, a jej koryto ma charakter naturalny. W samym rezerwacie sieć wodną stanowią liczne zastoiska wodne, pozostałości starorzecza Wieprza oraz rowy melioracyjne. Występują tutaj zbiorowiska leśne takie jak: łęgi wierzbowe z klasy Salicetea purpureae, łęgi olszowe i jesionowe z klasy Querco-Fagetea, bory mieszane świeże z klasy Vaccinio-Piceetea, lasy mieszane świeże, lasy świeże z klasy Querco-Fagetea i nieleśne zbiorowiska wodne z klas: Lemnetea, Potametea oraz szuwarowe z klasy Phragmitetea.
Znaczne nagromadzenie w rezerwacie tzw. "martwego drewna" tworzy dobre warunki do rozwoju zgrupowań chrząszczy saproksylicznych tj. Scaphisoma boreale, Euplectus decipiens, Corticaria alleni, Aeletes atomarius, Microrhagus lepidus, Dromaeolus barnabita, Dirrhagofarsus attenuatus określanych jako rzadkości faunistyczne i gatunki reliktowe lasów pierwotnych. Rezerwat „Sosnowiec” położony jest w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Środkowego Wieprza PLH060005. Ponadto rezerwat znajduje się na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.
Jak się dowiadujemy, są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach akcji. Trwają prace nad kolejnymi projektami, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku.
Link sponsorowany:
Poszukujesz organizację odzysku opakowań? Sprawdź stronę ekocykl.org