Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

11 października 2022 r.
17:22

Nowi mieszkańcy Lublina. Wielu z nich rozpoczęło tutaj studia

Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nowi mieszkańcy”
Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nowi mieszkańcy” (fot. Piotr Michalski)

Studiuje tu 2,5 tys. osób, a większość to Ukraińcy. Wielu z nich zaangażowało się w pomoc uchodźcom wojennym. Dlatego WSPiA oprócz inauguracji nowego roku akademickiego, nagrodziła we wtorek takich wolontariuszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studia na I roku w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie rozpoczęło właśnie 729 osób. Uczelnia chwali się, że liczba studentów w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o około 30 procent. Najpopularniejsze w tym roku kierunki to administracja, zarządzanie i informatyka. Ten ostatni wybrał Kacper Dłużewski z Ostrowca Świętokrzyskiego. – Chodziłem do technikum o kierunku grafika i poligrafia. Chciałem kontynuować edukację na kierunku związanym z informatyką – tłumaczy. Dodaje, że wybór uczelni był poniekąd dziełem przypadku, bo nie dostał się na UMCS. Ale decyzji o rozpoczęciu studiów tutaj nie żałuje. – Słyszałem też dużo dobrego o tej uczelni – dodaje.

Kacper jest studentem z Polski, ale zdecydowana większość uczących się w WSPiA to w tej chwili Ukraińcy. – Będę studiować zarządzanie. Myślę, że to studia dla mnie. Pochodzę z obwodu żytomierskiego w Ukrainie – mówi Diana Kryvoshei, która była jedną z immatrykulowanych dziś studentek.

Nowi mieszkańcy

Atak Rosji na Ukrainę 24 lutego nie pozostał na uczelni bez echa. Wiele osób zaangażowało się w działania Lubelskiego Komitetu Pomocy Ukrainie. I to oni zostali we wtorek przez uczelnię wyróżnieni. Medale i dyplomy dostało kilkunastu studentów, pracownicy uczelni oraz instytucje.

Dr Maria Mazur, dziekan kierunku stosunki międzynarodowe (fot. Piotr Michalski)

Największymi brawami nagrodzono dr Marię Mazur, dziekan kierunku stosunki międzynarodowe.

– To Maria drugiego dnia wojny przeprowadziła do komitetu swoje studentki i studentów. To Maria będąc koordynatorką największej hali noclegowej, zapewniała uchodźczyniom poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. To Maria jako lektorka języka polskiego pomagała stawiać pierwsze kroki nowym mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta. To wreszcie Maria ruszyła o każdej porze dnia i nocy na najtrudniejsze interwencje i robi to nadal – mówiła Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber, która wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nowi mieszkańcy”.

Dąbrowska mówiła o pomocy uciekinierom przed wojną w Ukrainie, ale podkreślała, że nie tylko o nich trzeba mówić jako o uchodźcach. Przypomniała sytuację z sierpnia 2021 roku, kiedy Afgańczycy przez dwa miesiące koczowali blokowani na ziemi pomiędzy granicą Polski, a Białorusi.

– Ani oni, ani inni uciekinierzy z Syrii, Iraku, Afganistanu, Demokratycznej Republiki Konga nie doczekali się w Polsce uznania za uchodźców. Wymyślano im tożsamości, zniekształcano twarze, wypychano poza granicę, odwracano oczy i odmawiano praw. Przez wiele dni i nocy grupką kilku osób ruszaliśmy z Lublina na granicę, aby ratować ich życia. Dla politycznej wygody są nazywani nielegalnymi imigrantami, ale w świetle międzynarodowego prawa to uchodźcy i to ważne, aby tak o nich mówić – powiedziała Anna Dąbrowska.

Prezeska Homo Faber przekonywała, że każda osoba uciekająca przed wojną, autorytarnym reżimem, torturami czy głodem ma prawo do azylu i szukania bezpiecznego miejsca dla siebie i swojej rodziny. – Tym miejscem może być Lublin – powiedziała.

A dr Maria Mazur radziła wolontariuszom: – Pamiętajcie, ta wojna trwa i nasza pomoc będzie potrzebna i jutro i pojutrze. A z pomaganiem jest jak z maseczką w samolocie. Najpierw zakładamy sobie, a później dziecku. Pamiętajcie, że wy też jesteście ważni. Wasza pomoc jest potrzebna, natomiast żeby pomagać, trzeba być w dobrej kondycji. Trzeba zadbać o własne studia, o pracę, dbać o siebie. Kiedy zostaje odrobina czasu, to wtedy przychodzimy i pomagamy – powiedziała dr Maria Mazur.

Inauguracja roku akademickiego na WSPiA

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium