Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 października 2022 r.
17:13

Oby chcieli zostać i nas leczyć. 361 absolwentów Uniwersytetu Medycznego odebrało dyplomy

0 7 A A

361 absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odebrało w sobotę dyplomy ukończenia studiów. Teraz przed nimi staż, a następnie specjalizacja z wybranej dziedziny. Mimo, że wielu z nich obawia się, że nie dostanie się na wymarzoną specjalizację, to o wyjeździe za granicę mówią nieliczni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dużo zmian w tym roku nastąpiło w życiu syna. I ukończył studia, i małżeństwo. Jesteśmy bardzo dumnym rodzicami – uśmiecha się Anna Stolarczuk, z zawodu pielęgniarka.

Marek Stolarczuk, tata absolwenta, lekarz: – Tata był chirurgiem, mama pediatrą, ale syna nie namawiałem. Myślę, że od dzieciństwa obserwował naszą nielekką pracę, ale w końcu mu się spodobało i pod koniec gimnazjum sam podjął taką decyzję.

Świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Medycznego dyplom ukończenia studiów odebrał w sobotę. Teraz przed nim 13-miesięczny staż, potem wybór specjalizacji.

– Być może będzie to laryngologia, idąc w ślady mojego taty. Ale wszystko zależy od wyników z LEK-u (Lekarski Egzamin Końcowy – red.) i od liczby miejsc na specjalizację udostępnionych przez ministerstwo – mówi Michał Stolarczyk. – W województwie lubelskim tych miejsc nie jest zbyt wiele. Studentów na naszej uczelni przybywa, powstają nowe kierunki lekarskie, a  miejsc, gdzie będą mogli się szkolić przyszli specjaliści, jest cały czas mało. Chociaż ciągle mówi się o tym, że lekarzy brakuje.

>>> Szpital tnie koszty. Nie stać go na noce z najlepiej wykształconymi pielęgniarkami

Zostaną czy wyjadą?

– To ogromna radość, że kolejna bardzo duża grupa absolwentów wydziału lekarskiego zasili nasze szeregi. Jest to szczególnie potrzebne, bo troszeczkę brakuje nam koleżanek i kolegów lekarzy – mówił podczas sobotniej gali prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mam nadzieję, że zdecydowana większość z nich zostanie tutaj z nami i będzie pracować dla naszych pacjentów.

Statystyki optymizmem nie napawają. Przez pierwsze pół roku do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło 445 wniosków o wydanie zaświadczeń o postawie etycznej od lekarzy ubiegających się o uznanie kwalifikacji w innych krajach.

Jak podaje portal Rynek Zdrowia to prawie tyle, co przez cały rok ubiegły.

Absolwenci, z którymi rozmawialiśmy, nie zamierzają z Polski wyjeżdżać.

– Jeszcze się zastanawiam nad wyborem specjalizacji. Mam obecnie staż w wojskowym szpitalu klinicznym. Zwiedzę różne oddziały, zobaczę pracę na nich – mówi Michał Kuc. Dodaje, że uczy się języka niemieckiego. – Daję sobie jakieś możliwości i furtki, ale obecnie nie mam w planach wyjazdu za granicę.

Przed młodymi lekarzami za rok walka o miejsca specjalizacyjne. O tym, kto je zdobędzie, decyduje Lekarski Egzamin Końcowy. Jakub Mendocha do podchodził do niego dwa razy. Dzięki temu udało mu się poprawić wynik.

– Chciałbym pójść na chirurgię. Chcę od tego zacząć, a później ewentualnie zawęzić na neurochirurgię albo kardiochirurgię – mówi Mendocha.

>>> Ślubowali i dostali doktorskie birety. Promocja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

– Obecnie jestem na stażu na medycynie rodzinnej. Bardzo mi się podoba więc myślę, że mógłbym pójść w tym kierunku, ewentualnie na radiologię – mówi Karol Lorenc. – Ale nie wiem czy się dostanę, bo jest mało miejsc – dodaje.

Każdego roku Ministerstwo Zdrowia ogłasza dwie rekrutacje na specjalizacje. Jeśli lekarz stażysta nie dostanie się na wybraną, to albo czeka na kolejną rekrutację, albo wybiera inną, mniej obleganą. Radiologia obrazowa rzeczywiście jest bardzo popularna.

Mniej popularna, a przez to priorytetowa*, jest psychiatria dzieci i młodzieży. Na taką specjalizację wybiera się Anna Choina.

– Jak byliśmy na zajęciach bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłam, że zabiegowcem na pewno nie będę, bo mnie nie ciągnie do operacji – tłumaczy absolwentka UM.

Inna priorytetowa zdaniem Ministerstwa Zdrowia specjalizacja to patomorfologia. O niej myśli z kolei Agnieszka Osypiuk-Rumowska.

– Chcę pójść w stronę patomorfologii, medycyny sądowej albo najlepiej połączyć dwie rzeczy w jedną. Zawsze interesowało mnie podejście do medycyny właśnie od strony laboratorium. Taki cichy człowiek, którego na dobrą sprawę nie widać, jednak tak z ukrycia troszeczkę pomaga – tłumaczy młoda lekarka.

Niektórzy absolwenci myślą o  specjalizacjach, które zyskują na popularności wśród pacjentów. – Na medycynę estetyczną jest bardzo dużo zapotrzebowanie. Chodzi np. o usuwanie blizn, żeby ludzie czuli się lepiej ze swoim ciałem – tłumaczy pani Ania.

Dziedziny priorytetowe Ministerstwa Zdrowia

* anestezjologia i intensywna terapia, * chirurgia dziecięca, * chirurgia ogólna, * chirurgia onkologiczna, * choroby wewnętrzne, * choroby zakaźne, * geriatria, * hematologia, * kardiologia dziecięca, * medycyna paliatywna, *medycyna ratunkowa, * medycyna rodzinna, * neonatologia, * neurologia dziecięca, * onkologia i hematologia dziecięca, * onkologia kliniczna, * patomorfologia, * pediatria, * psychiatria, * psychiatria dzieci i młodzieży, * radioterapia onkologiczna, * stomatologia dziecięca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium