Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2022 r.
13:09

Od jutra Ukraińcy będą mogli wnioskować o PESEL. Gdzie się zgłosić w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Uchodźcy na dworcu PKS w Lublinie
Uchodźcy na dworcu PKS w Lublinie (fot. Michał Siudziński)

Od środy uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL, z którym będą mogli m.in. korzystać z opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ oraz ze świadczeń 500 +.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie numer PESEL będzie przyznawany Ukraińcom w sześciu punktach miasta. – Głównym miejscem obsługi obywateli Ukrainy będzie obiekt przy ul. Zemborzyckiej 88 – informuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. Pod podanym przez niego adresem, odległym od ścisłego centrum, znajdują się biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Przy Zemborzyckiej, oprócz stanowisk do nadawania numeru PESEL, będą też stanowiska MOPR oraz Miejskiego Urzędu Pracy. – Aby obywatel Ukrainy mógł uzyskać informację z kilku dziedzin, które są najważniejsze z punktu widzenia jego przebywania w Polsce – dodaje sekretarz.

Po PESEL będzie można przyjść również do pięciu Biur Obsługi Mieszkańców przy: 

  • ul. Wieniawskiej 14,
  • Filaretów 44,
  • Kleeberga 12,
  • Szaserów 13/15,
  • Wolskiej 1.

Wszystkie te punkty mają być czynne od godz. 7.30 do 15.30. Władze miasta deklarują, że w razie potrzeby będą w stanie wydłużyć godziny pracy.

Wymagane dokumenty

Aby dostać numer PESEL trzeba będzie złożyć wniosek na papierowym formularzu oraz okazać swój dowód tożsamości.

– Podstawowym dokumentem, na podstawie którego będzie stwierdzana tożsamość obywateli Ukrainy, będzie paszport, inny dokument tożsamości lub zaświadczenie o przekroczeniu granicy – informuje Wojewódzki. – Gdy obywatel Ukrainy nie będzie miał żadnego dokumentu, z uwagi na konieczność szybkiej ucieczki lub zniszczenie dokumentów podczas nalotów, będzie mógł, pod groźbą odpowiedzialności karnej, podać te dane.

Konieczne będzie także dostarczenie fotografii twarzy. Będzie musiała ona spełniać takie same wymogi, jak zdjęcie do polskiego dowodu osobistego.

Do nadania profilu zaufanego oraz e-tożsamości konieczne będzie również podanie adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu komórkowego.

Potrzeba więcej punktów

W uruchamianych przez Lublin punktach będzie łącznie 12 stanowisk do nadawania numeru PESEL. Szacowany czas obsłużenia jednego interesanta to 30 minut

Jeżeli uwzględnimy, że punkty będą czynne przez osiem godzin dziennie, to w ciągu jednego dnia możliwe będzie obsłużenie niespełna 200 osób.

Ratusz przyznaje, że potrzeba więcej stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy. Zakłada, że w najbliższym czasie uruchomi takie miejsce przy Spokojnej 4, czyli w budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym działa punkt recepcyjny dla uchodźców. Kolejny punkt miałby powstać przy ul. Lwowskiej w siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych.

– Myślę, że się uda tam zlokalizować około 20 stanowisk komputerowych – szacuje sekretarz i ma nadzieję, że dodatkowy punkt zacznie działać w ciągu dwóch tygodni.

Uruchomienie nowych punktów będzie uzależnione od uzyskania przez miasto dodatkowych urządzeń. O ile niezbędne komputery Ratusz jest w stanie zabezpieczyć sobie sam, o tyle czytniki linii papilarnych (przy nadawaniu numeru PESEL pobierane będą odciski palców) musi dostać od rządu.

– Uzależnieni jesteśmy od tych skanerów – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ratusz zgłosił zapotrzebowanie „na około 30 zestawów”, ale – jak tłumaczy – na razie nie dostał żadnego.

Mamy tysiące uchodźców

Władze miasta szacują, że w Lublinie przebywa obecnie nawet 30 tys. osób, które uciekły przed wojną z Ukrainy.

– Większość uchodźców myśli w ten sposób: „chcemy jak najszybciej wrócić do mężów, ojców, synów”. My wiemy, że to nie będzie takie proste i czeka nas spore wyzwanie – mówi Żuk.

– Zakładam pesymistycznie, że większa część uchodźców, którzy są w Lublinie, tu pozostanie – ocenia prezydent Lublina i podkreśla, że wiele osób, które uciekły ze wschodu Ukrainy, nie będzie mieć dokąd wracać, bo ich domy zostały zburzone.

Prezydent zapowiada już, że wystąpi do Rady Miasta o przedłużenie o kolejny miesiąc, czyli do końca kwietnia, okresu zwolnienia obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną, z opłat za przejazdy komunikacją miejską i zwolnienia z opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

Z tym trzeba poczekać

Władze miasta przygotowują się również do obsługi wniosków o pomoc finansową, która będzie przysługiwać osobom goszczącym uchodźców w swoich domach (40 zł na dobę). Obsługą tych wniosków ma się zajmować Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Procedura nie została jeszcze uruchomiona, miasto czeka na ukazanie się ministerialnego rozporządzenia, które uściśli tryb rozpatrywania takich spraw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty