Utrzymanie mieszkania podrożało w ciągu roku średnio o prawie 60 zł. W 2021 roku więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 7,4 proc. – wynika z najnowszej publikacji GUS.
- Dobra i usługi związane z posiadaniem „czterech kątów”, np. ogrzewanie, energia elektryczna, rachunki za wodę czy wywóz śmieci, są obecnie najszybciej drożejącą kategorią składającą się na wzrost kosztów życia - ocenia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Ile przeciętna, trzyosobowa rodzina wydaje na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu? W listopadzie było to 968 zł – wynika z szacunków HRE Investments. To o 56 złotych więcej niż rok temu. Kwota ta nie uwzględnia rat kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości.
- Ponadto kalkulacje te dotyczą statystycznej polskiej rodziny. To w praktyce oznacza, że w bardzo niewielkim stopniu uwzględniany jest we wspomnianej kwocie czynsz najmu mieszkań. Wszystko dlatego, że większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami - dodaje Bartosz Turek.
Tylko 4-5 proc. osób to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych. Do tego 11-12 proc. obywateli to najemcy korzystający z mieszkań o obniżonych czynszach (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów).
Najszybciej drożejące śmieci
Rosnące koszty utrzymania „dachu nad głową” to przede wszystkim zasługa drożejącej energii elektrycznej i rosnących opłat za wywóz śmieci. Za prąd musimy płacić o prawie 12 proc. więcej niż przed rokiem, a opłaty za wywóz śmieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały o ponad połowę. Tym samym usługi firm wywożących śmieci w Polsce drożały najszybciej w całej Europie – sugerują dane Eurostatu.
Nowy rok – nowe podwyżki
- Tegoroczne podwyżki nie będą ostatnimi - przypomina Bartosz Turek. - Już bowiem wiemy, że od przyszłego roku więcej zapłacimy za energię elektryczną. W sumie można się spodziewać, że podwyżka dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie kilkanaście procent.
Składać się będą na to wyższe stawki za sam prąd i najpewniej też jego dystrybucję, ale też wprowadzenie opłaty za odnawialne źródła energii i nowej opłaty tzw. mocowej. Ta ostatnia ma nam zapewnić utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie. Darowana nam zostanie tylko opłata kogeneracyjna, która promowała w elektrociepłowniach jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej.
W 2021 roku wyższych opłat możemy się też spodziewać za wywóz śmieci. Taki ruch zapowiedziało bardzo wiele gmin. Jedne po prostu zaordynowały podwyżki, inne przebudowują system i np. uzależniają nowe opłaty od zużycia wody. W przypadku zmiany systemu naliczania opłat mogą zdarzyć się osoby, które zapłacą mniej, ale równie dobrze może się okazać, że niektórym opłaty wzrosną i to kilkukrotnie. Dlaczego powinniśmy spodziewać się podwyżek?
- Za winowajców najczęściej podawane są wyższe koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, malejąca konkurencja między firmami, wyższe opłaty środowiskowe, ale też wyższe wymagania odnośnie segregacji odpadów - wylicza Bartosz Turek.
Wyższe podatki
W kontekście kosztów utrzymania nieruchomości rok 2021 przyniesie tez wyższy podatek od nieruchomości. Większość gmin zaktualizowała stawki do maksymalnych dopuszczalnych, a te w 2021 roku będą o 3,9 proc. wyższe niż w bieżącym roku. To oznacza wyższy podatek za metr mieszkania, za garaż czy udział w gruncie pod budynkiem.
- Całe szczęście najczęściej nie uderzy nas to zbyt mocno po kieszeni, bo podatek od nieruchomości mieszkalnych przeważnie nie jest wysoki - ocenia Bartosz Turek. Właściciel przeciętnego dwupokojowego mieszkania rocznie wydaje na ten cel 100-300 złotych. Podwyżka powinna więc zamknąć się w kwocie kilku czy kilkunastu złotych w skali roku.
Skoro już o podatkach i opłatach mowa, to nie można też zapomnieć o podatku od deszczówki. Mają go płacić też właściciele działek o powierzchni od 600 m kw. Dotyczyć to będzie jednak tylko tych parceli, w przypadku których ponad połowa powierzchni jest zabudowana (nawet przez chodnik). Wciąż jednak nie przyjęto jeszcze nowych przepisów w tej sprawie.