Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

17 kwietnia 2023 r.
6:32

Lubelskie. W parku ma być Baza, a w niej przekąski i drinki

Autor: Zdjęcie autora agdy
Park Miejski w Opolu Lubelskim. Na dole kadru widać dach pawilonu i bramkę – w jej miejscu ma powstać Baza<br />
Park Miejski w Opolu Lubelskim. Na dole kadru widać dach pawilonu i bramkę – w jej miejscu ma powstać Baza
(fot. Fot. UM Opole Lubelskie)

Powstający pumptrack to niejedyna zmiana jaka zachodzi w Parku Miejskim. Co prawda młodzi ludzie na rowerach i rolkach pojawią się na torze znacznie wcześniej niż pobliska Baza ale dokumenty już krążą. Jest pomysł by po bardzo wielu latach do parku wróciła gastronomia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze miasta poinformowały o zamiarze wydzierżawienia około 15 metrów kwadratowych gruntu w Miejskim Parku z przeznaczeniem na prowadzenie lokalu gastronomicznego. Dzierżawa ma trwać trzy lata, miesięczny czynsz wyliczono na niecałe 221 złoty, bo stawka za metr kwadratowy parkowej ziemi to 15 zł. Do tego dojdzie stawka podatku VAT, obowiązująca na dzień zawarcia umowy.

Nieruchomość zostanie wydzierżawiona w trybie bezprzetargowym, na pisemny wniosek.

– Zwróciła się do nas osoba zainteresowana tego typu działalnością. Zostały uruchomione procedury, stąd podanie do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy. Ponieważ park jest częścią historycznego założenia parkowo-pałacowego w tej sprawie musi się wypowiedzieć konserwator zabytków. Czekamy na odpowiedz na nasze pismo – wyjaśniają władze Opola Lubelskiego.

Autorskie plany

– Chciałbym, żeby to był kontener w surowym stylu, połączenie drewna i metalu. Dość długo pracowałem za barem i wiem jak ważne są detale przy organizacji takiego miejsca, żeby było funkcjonalne, dlatego chcę jak najwięcej elementów wystroju wnętrza zaprojektować sam. Dookoła będą leżaki, powstanie typowo plenerowe miejsce – planuje Damian Wójcik, menedżer restauracji Cukrownia. To on zwrócił się do gminy, bo chce, by w parku można było coś zjeść i wypić.

– Pomysł powstał podczas przejażdżki rowerowej. W zeszłym roku z partnerką zaczęliśmy jeździć i nasze trasy albo przecinały park, albo biegły obok niego. Pomyśleliśmy, że nie ma miejsca gdzie by się można było z rowerem zatrzymać, napić się czegoś, zjeść szybki posiłek, kanapkę czy lody. Uznaliśmy, że sezonowa gastronomia by się tu sprawdziła – dodaje.

 Pytany o planowane menu mówi o posiłkach typu fast food, które bez problemu można też zabrać na wynos. Myśli o piwie, winie i mocniejszym alkoholu do kolorowych drinków. Ma też być oferta dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza, że w zasięgu wzroku powstaje pumptrack.

Śladami Alladyna

– Od maja do września tak, potem to się przestanie opłacać. Ludzie przychodzą do parku latem. Najlepszy czas był gdy trwał Jarmark Opolski. Przyjeżdżało dużo gości, na koncertach były tłumy. Jesienią i zimą koszty ogrzewania, światła do tego czynsz przewyższały to co można było zarobić na gastronomii, w końcu zrezygnowaliśmy – wspomina Renata Bucior, która kilkanaście lat temu prowadziła w parku bar.

Lokal nazywał się Alladyn i mieścił we współczesnym budynku stojącym wśród drzew zabytkowego obszaru. Głównie serwował frytki, hamburgery, sałatki. Było wino i piwo. Latem kompania piwowarska, która je dostarczała zapewniała parasole więc działał ogródek.

– To nie było duże pomieszczenie, mieściło się maksymalnie 50 osób i to z trudem ale ludzie chcieli u nas spędzać czas i organizować imprezy. Mąż jest kucharzem, miejsce przejęliśmy od mojej siostry i szwagra, którzy założyli Alladyna i chyba ze dwa lata go prowadzili. Szwagier był Syryjczykiem, stąd nazwa lokalu, bo serwował dania tamtej kuchni. Na początku było bardzo duże zainteresowanie, bo coś nowego, potem byli coraz mniej zadowoleni aż w końcu zrezygnowali. Zostawiliśmy nazwę ale proponowaliśmy polskie dania. Z czasem w Opolu powstały inne lokale, ludziom się nie chciało lecieć do parku, żeby wypić piwo a na przyjęcia wynajmowali większe sale. W końcu nam też przestało się opłacać – opowiada pani Renata.

Nie wie kto i kiedy postawił w parku pawilon, który przed Alladynem był opustoszały i od czasu gdy Alladyn zniknął, stoi bezużyteczny. Słyszała, że wybudowała go dawna spółdzielnia z myślą o letnim handlu napojami.

Baza ludzi młodych

Choć pawilon jest zamknięty na głucho kilkanaście lat, nadal jest tu prąd i woda. Z uwagi na media sąsiedztwo jest dobrym miejscem na otwarcie Bazy, bo tak ma nazywać się nowe miejsce.

– Pierwszym pomysłem była Rajza, bo to wpadające w ucho dźwięczne słowo ale nie wszystkim się dobrze kojarzyło z uwagi na slangowe znaczenie. A potem pomyślałem o Bazie. Jeśli to ma być miejsce dla dzieciaków, młodzieży i mojego pokolenia 30+ każdy w dzieciństwie miał jakąś bazę. Bez względu czy wychowywał się i bawił na wsi czy mieście. Nazwa będzie dobrze kojarzona – dodaje Damian Wójcik.

Gdyby proces uruchamiania Bazy się przedłużył, w tym roku miejsce by działało w skromniej formie, przy okazji testując zainteresowanie klientów a otwarcie docelowej plenerowej inicjatywy odbędzie się za rok.

Hopki w parku

Wspominany pumptrack powstaje na terenie parku w ramach kolejnego etapu rewitalizacji. Jesienią 2022 roku władze Opola podpisały umowę z wykonawcą. Wówczas mówiło się, że tor do jazdy na rowerze, rolkach lub hulajnodze, zbudowany z szybkich zakrętów i muld będzie gotowy jeszcze w tamtym roku. Prace budowlane trwają do dziś ale są w ostatniej fazie, powinny się zakończyć w tym miesiącu.

Oprócz porządków wokół toru park czeka na nowe krzewy i drzewa oraz mobilne zadaszenie widowni w amfiteatrze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Czarny Czosnek, znany również jako czosnek fermentowany, to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach zdrowotnych. Powstaje w komorze, w której czosnek biały jest poddawany specjalnemu procesowi fermentacji, powodującemu zmianę jego smaku, konsystencji i koloru. Dzięki temu czosnek staje się bardziej łagodny w smaku, a jednocześnie zachowuje, a nawet wzmacnia swoje lecznicze właściwości.

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa, będąca jednym z produktów ubocznych w procesie tłoczenia nasion rzepaku, zdobyła popularność jako ważny składnik paszowy w rolnictwie. Jej wyjątkowa wartość odżywcza oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł białka roślinnego w hodowli zwierząt. Kluczowym zagadnieniem, które stoi przed rolnikami i przedsiębiorcami, jest jednak pytanie, na ile opłacalna jest inwestycja w ten produkt i jak efektywnie zarządzać jego sprzedażą.

radny Tomasz Gontarz

"To skandaliczne, że prezydent ignoruje piekło mężczyzn". Radny nie odpuszcza w sprawie Rady Mężczyzn

Ratusz odpowiada na interpelację radnego Tomasza Gontarza w sprawie utworzenia Rady Mężczyzn. Urzędnicy uznają, że dotychczasowy system wsparcia społecznego obejmuje wszystkie grupy mieszkańców, niezależnie od płci. Radny z kolei interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium