„Dawno, gdy świat wśród błękitu rodził się, gwiazda szczęścia słała promyk swój. Dobry znak na nowe dni ludziom, którzy mieli przyjść, by czynić dobro, ład na ziemi…” – tak rozpoczyna się muzyczne przesłanie chóru „Szczygiełki” z Poniatowej. Przesłanie, po raz pierwszy nagrane przez chór w latach 80., ciągle mocne i aktualne, wyśpiewane przez chór w wirtualnym świecie – nie tylko jako utwór łączący pokolenia, ale także ważny głos dzieci w trudnym czasie pandemii.
- Podczas epidemii kontakt z chórzystami jest utrudniony, a mamy informacje, że dzieciom brakuje regularnego śpiewania i ogólnie muzyki. Nasze próby musiały przenieść się w bardziej bezpieczną przestrzeń – mówi dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej, Danuta Danielewicz. - Po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu placówek oświatowych byliśmy nieco zdezorientowani, ale szybko udało się nam zorganizować wirtualne lekcje przez komunikatory internetowe dla naszych instrumentalistów.
W ten sposób w Poniatowej, po opanowaniu problemów technicznych metodą prób i błędów, ćwiczy około 150 uczestników kół instrumentalnych; na nowo utworzył się plan dla klasy skrzypiec, wiolonczeli, fletu, gitary, mandolin. Dużo trudniejszym zadaniem była organizacja prób dla chóru. Chóru, którego koronawirus zatrzymał w przeddzień obchodów jubileuszu 45-lecia istnienia.
- Od jakiegoś czasu obserwowałam nagrania wirtualnych chórów i byłam zafascynowana nowymi możliwościami. Jednak tak dużo ciągle się działo, było tyle bieżących potrzeb, np. organizacja funduszy na remont w nowej siedzibie, do której mamy się przeprowadzić na jubileusz, czy przygotowanie zespołów do wyjazdu na konkursy itd., że ten pomysł odłożyłam na bardziej spokojny czas. Aż nagle zostaliśmy postawieni pod ścianą, straciliśmy kontakt z członkami naszych chórów. Zastanawiałam się, jak – pomimo tak niesprzyjających warunków – utrzymać dyscyplinę artystyczną, jaką szczyciliśmy się do tej pory, i stąd pomysł na internetowe realizacje – opowiada pani Danielewicz.
Tydzień po ogłoszeniu epidemii chórzyści nagrali „Ave Maria” Franza Biebla w wersji a capella, dołączając prośbę o opiekę do Matki Bożej. Nagranie wirtualnego chóru zostało umieszczone w internecie. Pomysł okazał się sukcesem i zaciekawił większą liczbę chórzystów.
Kolejnym wyborem było „We are the World”. Autorem polskich słów i aranżacji chóralnej dla „Szczygiełków” jest Witold Danielewicz, oryginalna muzyka - Michael Jackson i Lionel Richie. W nowym nagraniu udział wzięło 40 chórzystów w wieku od 5 do 25 lat. Uczestnicy dostali nagranie i nuty do samodzielnego śpiewania w domu i każdy zaśpiewał i nagrał całą piosenkę. W ten sposób powstała cała produkcja. Kierownictwo artystyczne projektu objęli Danuta i Witold Danielewicz, montaż filmu wykonała Natalia Zburzyńska, za montaż dźwięku odpowiedzialny był Maciej Stachyra, podkład muzyczny jest dziełem GMiK Studio Blue Music Group Grzegorz Herliczek, natomiast kierownikiem produkcji została Joanna Mazurek.
Piosenka okazała się niemałym sukcesem. W przeciągu zaledwie dwóch dni film w serwisie youtube obejrzano ponad 3 tysiące razy. Nagranie zrealizowano w ramach jubileuszu 45-lecia zespołów „Szczygiełki” i „Scholares Minores pro Musica Antiqua”.
- W planach mamy kolejne produkcje, spodobało się nam wirtualne śpiewanie i nawet, jak już wrócimy do tradycyjnego sposobu prób, nie wykluczam, że od czasu do czasu „wrzucimy” coś ekstra do internetu, tym bardziej, że chcemy, aby wszyscy nasi chórzyści spróbowali tego nowego sposobu śpiewania.
Jubileusz 45-lecia za pasem. Zespół planował huczne obchody, koncerty z udziałem zaprzyjaźnionych chórów z Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Jednak epidemia pokrzyżowała plany spotkania w Poniatowej.
- Nie wykluczam, że spotkamy się z naszymi przyjaciółmi na wirtualnym koncercie. Wszak szlaki zostały już przetarte – kończy Danuta Danielewicz.