Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

30 kwietnia 2020 r.
11:29

„My dzieci świata”. Chór z Poniatowej zaśpiewał wirtualne przesłanie

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
197 0 A A

„Dawno, gdy świat wśród błękitu rodził się, gwiazda szczęścia słała promyk swój. Dobry znak na nowe dni ludziom, którzy mieli przyjść, by czynić dobro, ład na ziemi…” – tak rozpoczyna się muzyczne przesłanie chóru „Szczygiełki” z Poniatowej. Przesłanie, po raz pierwszy nagrane przez chór w latach 80., ciągle mocne i aktualne, wyśpiewane przez chór w wirtualnym świecie – nie tylko jako utwór łączący pokolenia, ale także ważny głos dzieci w trudnym czasie pandemii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Podczas epidemii kontakt z chórzystami jest utrudniony, a mamy informacje, że dzieciom brakuje regularnego śpiewania i ogólnie muzyki. Nasze próby musiały przenieść się w bardziej bezpieczną przestrzeń – mówi dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej, Danuta Danielewicz. - Po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu placówek oświatowych byliśmy nieco zdezorientowani, ale szybko udało się nam zorganizować wirtualne lekcje przez komunikatory internetowe dla naszych instrumentalistów.

W ten sposób w Poniatowej, po opanowaniu problemów technicznych metodą prób i błędów, ćwiczy około 150 uczestników kół instrumentalnych; na nowo utworzył się plan dla klasy skrzypiec, wiolonczeli, fletu, gitary, mandolin. Dużo trudniejszym zadaniem była organizacja prób dla chóru. Chóru, którego koronawirus zatrzymał w przeddzień obchodów jubileuszu 45-lecia istnienia.

- Od jakiegoś czasu obserwowałam nagrania wirtualnych chórów i byłam zafascynowana nowymi możliwościami. Jednak tak dużo ciągle się działo, było tyle bieżących potrzeb, np. organizacja funduszy na remont w nowej siedzibie, do której mamy się przeprowadzić na jubileusz, czy przygotowanie zespołów do wyjazdu na konkursy itd., że ten pomysł odłożyłam na bardziej spokojny czas. Aż nagle zostaliśmy postawieni pod ścianą, straciliśmy kontakt z członkami naszych chórów. Zastanawiałam się, jak – pomimo tak niesprzyjających warunków – utrzymać dyscyplinę artystyczną, jaką szczyciliśmy się do tej pory, i stąd pomysł na internetowe realizacje – opowiada pani Danielewicz.

Tydzień po ogłoszeniu epidemii chórzyści nagrali „Ave Maria” Franza Biebla w wersji a capella, dołączając prośbę o opiekę do Matki Bożej. Nagranie wirtualnego chóru zostało umieszczone w internecie. Pomysł okazał się sukcesem i zaciekawił większą liczbę chórzystów.

Kolejnym wyborem było „We are the World”. Autorem polskich słów i aranżacji chóralnej dla „Szczygiełków” jest Witold Danielewicz, oryginalna muzyka - Michael Jackson i Lionel Richie. W nowym nagraniu udział wzięło 40 chórzystów w wieku od 5 do 25 lat. Uczestnicy dostali nagranie i nuty do samodzielnego śpiewania w domu i każdy zaśpiewał i nagrał całą piosenkę. W ten sposób powstała cała produkcja. Kierownictwo artystyczne projektu objęli Danuta i Witold Danielewicz, montaż filmu wykonała Natalia Zburzyńska, za montaż dźwięku odpowiedzialny był Maciej Stachyra, podkład muzyczny jest dziełem GMiK Studio Blue Music Group Grzegorz Herliczek, natomiast kierownikiem produkcji została Joanna Mazurek.

Piosenka okazała się niemałym sukcesem. W przeciągu zaledwie dwóch dni film w serwisie youtube obejrzano ponad 3 tysiące razy. Nagranie zrealizowano w ramach jubileuszu 45-lecia zespołów „Szczygiełki” i „Scholares Minores pro Musica Antiqua”.

- W planach mamy kolejne produkcje, spodobało się nam wirtualne śpiewanie i nawet, jak już wrócimy do tradycyjnego sposobu prób, nie wykluczam, że od czasu do czasu „wrzucimy” coś ekstra do internetu, tym bardziej, że chcemy, aby wszyscy nasi chórzyści spróbowali tego nowego sposobu śpiewania.

Jubileusz 45-lecia za pasem. Zespół planował huczne obchody, koncerty z udziałem zaprzyjaźnionych chórów z Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Jednak epidemia pokrzyżowała plany spotkania w Poniatowej.

- Nie wykluczam, że spotkamy się z naszymi przyjaciółmi na wirtualnym koncercie. Wszak szlaki zostały już przetarte – kończy Danuta Danielewicz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium