Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 czerwca 2022 r.
16:50

Biznes i zalew w Lubelskiem. 2-metrowe sumy obok jednorożców

Autor: Zdjęcie autora agdy
Z roku na rok zalew w Chodlu zyskuje na popularności
Z roku na rok zalew w Chodlu zyskuje na popularności (fot. Karolina Rzedzicka/archiwum )

Prawie trzykrotne przebicie stawki, by móc handlować nad zalewem w Chodlu. Najlepszy dowód, że kąpielisko, które powoli przygotowuje się do sezonu, jest popularnym miejscem. Gmina zamawia atestowany piach, będzie przebadana woda. To ostatnie tygodnie spokojnego wędkowania w wodzie, w której rybie okazy pływają obok dmuchanych jednorożców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmina Chodel tradycyjnie zaoferowała przedsiębiorcom kilka miejsc nad zalewem, na których można prowadzić działalność turystyczną, rekreacyjną, gastronomiczną oraz handlować plażowymi akcesoriami, czy zabawkami do pływania. Oferty złożyły osoby z Chodla ale także Bełżyc, Świdnika czy Lublina. Gmina minimalny czynsz miesięczny za metr powierzchni określiła na 8 zł. Do wyboru były place od 25 do 240 mkw.  Po otwarciu kopert się okazało, że oferenci są skłonni płacić 22,40 zł miesięcznie za metr najmniejszego placu. I najmniejsze miejscówki wzbudziły największe zainteresowanie.

- W porównaniu do ubiegłego roku, gdzie jedno miejsce w ogóle nie znalazło dzierżawcy, w tym roku było zdecydowanie więcej zainteresowanych. W większości przypadków oferty przedstawili przedsiębiorcy, którzy w roku ubiegłym działali nad zalewem, tylko jedna osoba zgłosiła się po raz pierwszy – informuje Zofia Bury z Urzędu Gminy w Chodlu.

Biznes i letnicy

Co ciekawe najemcy deklarowali, że są zainteresowani prowadzeniem biznesu przez trzy miesiące, choć oficjalnie sezon kąpielowy trwa tu od połowy lipca do połowy sierpnia.

- Miejscowi tu wypoczywają jak tylko zrobi się ciepło już od majowego weekendu. Jest dużo wędkarzy. Ale nikt się jeszcze nie kąpie, bo woda zimna. Gdy zaczną się wakacje ludzi będzie więcej, ale to nie będzie dobry sezon – przewiduje Andrzej Jastrzębski, który ma gospodarstwo agroturystyczne w odległości krótkiego spaceru od zalewu. – W zeszłym roku o tej porze miałem znacznie więcej rezerwacji. Z rozmów z osobami, które też mają kwatery wynika, też ubiegłe lato oceniają lepiej – dodaje przedsiębiorca z ul. Leśnej, który uważa, że  mniejsze zainteresowanie dłuższymi pobytami wakacyjnymi to nie jest kwestia wyboru zagranicznego wyjazdu tylko w ogóle rezygnacja z wypoczynku.

Nawet jeśli letników będzie mniej, wypoczywających w weekendy nie zabraknie. Ale i bez wczasowiczów nie jest tu pusto.

Bo jest cicho

- Nad oba zalewy w Chodlu przyjeżdżają tysiące wędkarzy. Nad większy, przy którym gmina od kilku lat organizuje kąpielisko i mniejszy, za groblą, wyłącznie dla wędkujących. Staramy się, żeby wypoczywający i wędkarze sobie nie przeszkadzali. W Chodlu jest spokój, nie ma komercji. Nie można łowić ze sprzętu pływającego, bo nie wszystkim się to podobało. W sezonie kąpielowym osoby używające rowerów wodnych korzystają z całego górnego zalewu, ale nie podpływają do stanowisk wędkarzy – tłumaczy Jacek Franaszczyk, prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Chodlu.

Wędkarze od lat opiekują się chodelskimi zbiornikami, zarybiając je i porządkując brzegi.

- Kiedyś szukałem informacji o historii tego miejsca. Mieszkańcy wspominali o działającej w czasach PRL kopalni torfu. To po niej zostały wyrobiska, które zamieniono w zbiorniki mające gromadzić wodę z rowów melioracyjnych i zapobiegać zalaniom pól. Nawet do dziś jest pusty budynek po przepompowni, silniki i elementy urządzeń dawno zostały rozkradzione. Teraz raczej narzekamy na niedobór wody. W suche lata, w większym zbiorniku opada na 60-70 cm a zwykle jego najgłębsze miejsca mają metr więcej. Niebezpieczny dla pływających jest dolny zbiornik. Kiedyś sprawdzaliśmy, 4-metrowa łata nie sięgnęła twardego dna. Kilka lat temu, podczas prac zniknęła tam koparka, którą ledwo się dało wyciągnąć – wspomina prezes, który jest związany z kołem od dwudziestu lat.

Plaża przyjedzie

Kąpiący mogą narzekać na temperaturę wody, bo oba zalewy zasilają wody z pobliskich źródełek.

Miejsce musi być dobre do życia, wędkarze mówią o 2-metrowych sumach, 10-15 kg karpiach i dużych tołpygach. Uspokajają, że nawet sum-gigant nikogo z pływających nie ugryzie, bo woli ryby. A tych w zalewie jest dużo i będzie więcej, już są zamówione. Na jesieni do wody trafi ich półtorej tony.

Oficjalny początek sezonu kąpielowego zaplanowano na sobotę, 16 lipca. Do tego czasu urzędnicy, oprócz podpisania umów z dzierżawcami i zlecenia badania wody, muszą zadbać o atestowany piach, który zgodnie z wymogami sanepidu trafi na plażę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium