Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

16 stycznia 2020 r.
17:41

Organizacje nie będą mogły ratować zwierząt przed oprawcami? Lubelski polityk pomysłodawcą ustawy

Organizacje sprzeciwiają się, żeby odebrane od oprawców zwierzęta trafiały od razu do schronisk. Uważają, że bez odpowiedniej opieki medycznej, nie będą miały szans na przeżycie. Na zdjęciu pies, który po jednej z interwencji Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE jest w agonalnym stanie.
Organizacje sprzeciwiają się, żeby odebrane od oprawców zwierzęta trafiały od razu do schronisk. Uważają, że bez odpowiedniej opieki medycznej, nie będą miały szans na przeżycie. Na zdjęciu pies, który po jednej z interwencji Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE jest w agonalnym stanie. (fot. EX LEGE)

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którą stworzył lubelski polityk Jarosław Sachajko. Projekt ustawy ma dotyczyć zmiany systemu interweniowania i ratowania zwierząt, których życie jest zagrożone. Poseł chce, aby organizacje na rzecz zwierząt nie mogły odbierać ich z rąk ich oprawców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie przy podejrzeniu niewłaściwego traktowania zwierząt np. znęcania się można natychmiast odebrać zwierzę właścicielowi. Takimi działaniami zajmują się organizacje społeczne np. Fundacja Viva! czy Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Nowe przepisy mają to zmienić.

Posłowie Kukiz’15 chcą, by procedura odbioru zwierząt musiała być konsultowana z powiatowym lekarzem weterynarii, decyzje o uratowaniu zwierzęcia będą więc zależeć od jego opinii bez możliwości odwołania się. Odebrane zwierzęta będą trafiały do schronisk, zamiast do kliniki weterynaryjnej. 

- Od ograniczania praw nie jest nawet najlepsza organizacja społeczna. Takie organizacje powinny wskazywać, gdzie dzieje się krzywda, ale od oceny czy taka krzywda rzeczywiście się dzieje są organy państwa, czyli lekarze weterynarii. Zwierzęta powinny być odbierane od właściciela na podstawie decyzji administracyjnej. To nie są produkty np. telefony, które nie mają uczuć. W przypadku odebrania od właściciela zwierzęcia, cierpi zarówno on sam, jak również samo zwierzę - mówi Jarosław Sachajko.

Do Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE po jednej z interwencji na pseudohodowli trafiło ponad 20 zwierząt - każde z nich chore, w tym kilka w zagrożeniu utraty życia. Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z Łęcznej nie widzieli zasadności odbioru zwierząt z tego miejsca (fot. EX LEGE)

Z kolei aktywiści zwracają uwagę, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii to urząd pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

W pozostałym czasie, czyli wieczorami i w weekendy nie będzie można zrobić nic, by uratować zwierzęta.

- Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii pracują do godz. 15 w dni robocze - co będzie działo się z umierającymi zwierzętami po ich godzinach pracy? Ponadto podczas kilkunastu lat mojej pracy na polu pro-zwierzęcym i przeprowadzeniu tysięcy interwencji, spotkałam się tylko raz z tym, że powiatowy lekarz weterynarii, który został dobrany do czynności podczas naszej interwencji, dostrzegł złą kondycję zwierząt i ich fatalne warunki bytowe. W pozostałych przypadkach nie miał żadnych zastrzeżeń, po odebraniu jednak okazywało się, że zwierzęta były wręcz w tragicznym stanie - komentuje Marta Włosek, Prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. 

W zeszłym roku tylko 20 organizacji zajmujących się ratowaniem zwierząt przeprowadziło 13 tys. interwencji. - Projekt pozbawia organizacje możliwości samodzielnego reagowania w przypadkach zagrożenia życia zwierzęcia, w związku z tym wprost działa na ich szkodę – dodaje Włosek.

W przeciągu 12 godzin od powstania petycji, ponad 30 tys. osób powiedziało nie zmianom prawa, podpisując się przeciwko zlikwidowaniu prawnej ochrony zwierząt w Polsce. 

Podczas kontroli, pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kraśniku nie miał żadnych zastrzeżeń. W tej skrzyni mieszkał pies. (fot. EX LEGE)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości rozmawiamy z Izabela Pastuszko, dyrektorką Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium