Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

24 czerwca 2021 r.
8:43

Ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Kockiem ma 103 lata. Właśnie awansował

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Franciszek Skrzypczyk, rocznik 1918, ostatni żyjący Kleeberczyk, a zarazem uczestnik bitwy pod Mławą, otrzymał wczoraj nominację na stopień porucznika. Patent oficerski wręczył mu gen. bryg. Michał Rohde, prawnuk gen. dyw. Franciszka Kleeberga.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan porucznik Franciszek Skrzypczyk z trudem opanowywał wzruszenie podczas ceremonii oficjalnego wręczenia nominacji na stopień porucznika rezerwy. Ten 103-latek od kilku dni przygotowywał się do uroczystości w Woli Gułowskiej na placu przed Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Patent oficerski na stopień porucznika wręczył mu gen. bryg. Michał Rohde, dowódca 19 Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. – Tato napisał trzy wersje swojego przemówienia. Wybraną przepisaliśmy z rękopisu i zrobiliśmy wydruk, aby łatwiej mógł odczytać swoją mowę – mówi Włodzimierz Skrzypczyk, syn pana Franciszka.

– Będąc może ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy pod Kockiem, bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do mojej nominacji na wyższy stopień oficerski Wojska Polskiego. Nominacja na porucznika rezerwy jest dla mnie zaszczytem i uhonorowaniem. Pan Bóg pozwolił mi dożyć do 103 lat abym mógł opowiadać o wydarzeniach, których byłem świadkiem – mówił łamiącym się ze wzruszenia głosem por. Franciszek Skrzypczyk.

Wojenne losy Franciszka Skrzypczyka to gotowy scenariusz na pasjonujący film historyczny. W marcu 1939 roku został powołany do 80 Pułku Piechoty w Słonimiu. Pułk przerzucono do Mławy, tam zastał go wybuch wojny. Dzielnie walczył w bitwie pod Mławą, potem wycofał się pułkiem do Modlina, gdzie również brał w walkach obronnych. Potem dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie dowodzonej przez gen. dyw. Franciszka Kleeberga. W czasie zwycięskiej bitwy pod Klockiem, walczył w okolicach Radoryża.

Po rozformowaniu SGO Polesie nie poddał się, wrócił do rodzinnej Lubojny pod Częstochową. Od razu podjął walkę w konspiracji, w szeregach Związku Walki Zbrojnej. Z powodu swojej działalności musiał uciekać przed gestapo. Pod fałszywym nazwiskiem zakonspirował się w Radzyniu Podlaskim, gdzie kontynuował działalność w podziemiu. W 1943 roku, już jako żołnierz AK, na stacji kolejowej w Łukowie wpadł w łapance i trafił na roboty do Niemiec. W 1945 uwolnili go Amerykanie.

– Były to emocje nie do opisania. Wzruszyłem się wręczając nominację na kolejny stopień oficerski ostatniemu żołnierzowi mojego pradziadka – mówi gen. bryg. Michał Rohde. – Pan porucznik jest ostatnim świadkiem mało znanej historii SGO Polesie, która pod Kockiem stoczyła zwycięską bitwę z Niemcami – dodaje gen. Rohde.

Porucznik Skrzypczyk mimo 103 lat jest w doskonałej formie intelektualnej. Lubi dzielić się z młodszymi swoją historią. Pan porucznik przyszedł na świat w 1918 roku, jest równolatkiem niepodległej Rzeczpospolitej. Franciszek Skrzypczyk jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i kawalerem Krzyża z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. Dziś mieszka we wsi Podlodówka w gminie Ułęż.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium