Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
18:10

Pegasus zamiast SB-ka. Senator z Lublina w komisji, która ma wyjaśnić aferę

37 9 A A
Jacek Bury
Jacek Bury (fot. Maciej Kaczanowski)

Dziś nie trzeba już nigdzie wysyłać agentów - wystarczy wejść w czyjś telefon. Czasy się zmieniły, metody się zmieniły, ale cele pozostają te same – mówi senator Polski 2050 Jacek Bury, który został członkiem komisji mającej wyjaśnić sprawę inwigilowania osób nieprzychylnych obecnej władzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Senat powołał nadzwyczajną komisję do wyjaśnienia afery Pegasusa. The Citizen Lab z Uniwersytetu Toronto ustalił, że za pomocą izraelskiego systemu szpiegowskiego byli inwigilowani; Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Pegasusa używa polskie CBA, choć długo rząd nie chciał tego przyznać. W końcu potwierdził to wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W Senacie za powstaniem komisji zagłosowało 52 senatorów, 45 było przeciwko. Komisję tworzą: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (klub KO, należy do Polski 2050), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrzeszony). PiS swoich kandydatów nie zgłosił.

Czy powołanie komisji senackiej oznacza, że opozycja nie wierzy w powstanie sejmowej komisji śledczej do sprawy wyjaśnienia afery Pegasusa?

– Są niewielkie szanse na komisję sejmową, a nawet jeżeli zostanie powołana, to będzie zarządzana przez PiS. Politycy tej partii mogą ustalić, że mają zajmować się nie kwestią inwigilacji Pegasusem, ale znacznie rozszerzą jej działanie i wskażą ramy czasowe np. od roku 2007. Sprawi to, że komisja będzie badała kolejne lata i być może na koniec obecnej kadencji parlamentu dobrnie do 2014 roku. Wtedy zakończy prace i niczego nie wyjaśni. Nie dotknie nawet afery Pegasusa.

Komisja senacka chce się zająć wyłącznie tą kwestią?

– Tak, zajmiemy się Pegasusem, a także sprawdzimy działanie służb specjalnych oraz to czy ostatnie wybory parlamentarne zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Czy Pegasus nie był używany w kampanii wyborczej do inwigilowania przeciwników politycznych. Nie ukrywajmy, że każdej władzy zależy na wiedzy o planach swoich przeciwników politycznych.

Czy w ogóle Polska powinna mieć takie narzędzie jak Pegasus?

– Służby specjalne muszą być wyposażane w odpowiednie narzędzia, ale nie mogą ich używać przeciwko swoim obywatelom. Izraelski system powstał do walki z terroryzmem. Tymczasem w Polsce był – jak wiele na to wskazuje – używany w zupełnie innym celu. Pegasus to nic innego jak wysłanie rzeszy SB-ków do kościołów, kin i restauracji, żeby podsłuchiwali rozmowy. Tak robili komuniści. Dziś nie trzeba już nigdzie wysyłać agentów - wystarczy wejść w czyjś telefon. Czasy się zmieniły, metody się zmieniły, ale cele pozostają te same.

Myśli pan, że komisja cokolwiek wyjaśni, skoro osoby przed nią wezwane nie muszą się stawić?

– Nie muszą, bo komisja senacka ma znacznie mniejsze uprawnienia od śledczej komisji sejmowej. Jeżeli jednak ktoś odmówi stawienia się przed naszą komisją, to będzie to znamienne. Kiedy zaczynała działać „komisja Rywina” (2003-2004) w celu wyjaśnienia afery związanej z tworzeniem ustawy o radiofonii i telewizji, Jarosław Kaczyński mówił, że jeżeli ktoś nie chce komisji, to znaczy, że ma coś do ukrycia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty