Lubelskie technika należą do najlepszych w Polsce. Powodów do nadmiernej dumy nie mają natomiast ogólniaki. W czołówce szkół tego typu województwo lubelskie nie jest reprezentowane.
Już po raz 22. ranking najlepszych szkół w Polsce opublikował portal Perspektywy. Najbardziej zadowoleni z notowań mogą być nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej. Szkoła awansowała z 741 miejsca w rankingu ogólnopolskim na miejsce 391. W rankingu wojewódzkim zajęła 24 miejsce otrzymując srebrną tarczę (w ubiegłym roku była brązowa).
– To dla nas ogromne zaskoczenie i bardzo miła informacja – przyznaje Justyna Korszeń, dyrektor szkoły. – Być może tak duży skok wynika z większej niż zwykle liczby olimpijczyków. W ubiegłym roku mieliśmy ich naprawdę dużo i to ze wszystkich przedmiotów. Nasza szkoła nie jest dużą placówką, dzięki czemu uczniowie mają dobre warunki do nauki.
Powody do dumy mają też technika
Utrzymujące się od lat w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół w kraju Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. utrzymało piąte miejsce w kraju. Na ósme miejsce z 81. awansowało Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie.
– Na ten wynik składają się sukcesy uczniów w olimpiadach, egzaminie zawodowym oraz maturach. Tym razem nasi uczniowie startowali w czterech olimpiadach, gdzie uzyskali 5 tytułów laureatów i 8 finalistów. To musiało rzutować na wynik rankingu. Poza tym doskonale wypadły egzaminy zawodowe, w których osiągnęliśmy wynik znacznie powyżej średniej – mówi Monika Milczak, wicedyrektor szkoły. – Jest to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów. Przychodzi do nas coraz więcej osób, którym chce się uczyć, brać udział w dodatkowych zajęciach, rozwijać się. To także kwestia dobrego wyposażenia szkoły i praktyk zawodowych u renomowanych pracodawców.
Złote tarcze 2020 otrzymały także Technikum Budowlano-Geodezyjne (PSBiG w Lublinie), Technikum Chemiczne (ZSCiPS w Lublinie) oraz Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) i Technikum nr 3 (ZS nr 3 w Łukowie).
Dumne może być także Technikum Transportowo-Komunikacyjne (ZST-K Lublin). W ubiegłym roku nie weszło ono nawet do 500 najlepszych techników w Polsce. Teraz ze srebrną tarczą uplasowało się na 169 miejscu w kraju i na 12. miejscu w województwie.
– Sukcesywnie wspinaliśmy się w rankingu, ale nie było to dotychczas tak bardzo spektakularne, jak dziś – przyznaje Anna Wawruch-Lis, dyrektor szkoły. – Na sukces składa się praca nauczycieli i uczniów. Nasza kadra nauczycielska praktycznie się nie zmienia, ale wciąż szlifuje swój warsztat pracy. Do tego z roku na rok przychodzą do nas coraz lepsi uczniowie. I to wszystko razem zagrało.
Licea nie zachwyciły
W czołówce najlepszych liceów na próżno szukać szkół z Lubelszczyzny. Zaledwie cztery z nich znalazły się w pierwszej setce. To I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie (awans na miejsce 19 z 30), Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie (29 miejsce, awans z 218), Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie (73, spadek z 62 ) i III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (100, spadek z 66).
Złote tarcze dla najlepszych szkół otrzymały także Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, Pallotyńskie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Lublinie, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, XXI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki w Lublinie oraz Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące „Paderewski”.
Zwycięzcy
Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 to: Uniwersyteckie LO w Toruniu (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).