Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 lipca 2022 r.
14:22

Topory miały szczęście i nie pojechały do huty. Trafiły na właściwą osobę

Autor: Zdjęcie autora agdy
27 0 A A
(fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Dwa żelazne topory i grot włóczni nie pojechały do huty tylko dlatego, że w punkcie skupu złomu wypatrzył je historyk-amator. Wagę znaleziska potwierdzają konserwatorzy zabytków i apelują, by nie wyrzucać na śmietnik dawnych kolekcji, bo taki los najprawdopodobniej spotkał żelazne zabytki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do urzędu konserwatorskiego przekazano trzy żelazne zabytki: dwa topory żelazne oraz żelazny grot włóczni. Dostarczyła je prywatna osoba, która natrafiła na te przedmioty w skupie złomu.

– Prywatne Muzeum Historii Ziem i Walk Nadwiślańskich w Wojszynie jeszcze organizujemy. Myślę, że ze dwa, trzy lata potrzebujemy, żeby je otworzyć dla zwiedzających. To podczas poszukiwań eksponatów natrafiliśmy z żoną na znalezisko, o którym informował konserwator zabytków. Pierwszy raz byliśmy w skupie złomu zlokalizowanym za Lublinem, przy drodze na Białystok. Zwykle zaglądamy w takie miejsca, bo ludzie się pozbywają różnych rzeczy. Tym razem w wielkim garze leżało bardzo dużo siekier, dwie wyglądały na starsze niż pozostałe. Dlatego się nimi zainteresowaliśmy i przekazaliśmy fachowcom, żeby je obejrzeli. Bo dobrze, żeby takie rzeczy zbadali specjaliści. Pewnie dla pracowników skupu były jedynie bardziej zardzewiałymi kawałkami metalu – mówi Sebastian Szulowski, który od dzieciństwa interesuje się starymi przedmiotami, gromadzi militaria i dawne opowieści najstarszych członków rodziny i mieszkańców. – Zawsze mnie to ciekawiło, cały czas czegoś nowego się dowiaduję, to moja pasja, którą teraz dzielę z żoną. Najbardziej mnie interesuje okres I i II wojny światowej – dodaje historyk-amator, który planuje, że w jego muzeum eksponaty nie będą prezentowane jedynie w gablotach, ale zwiedzający będą mogli sprawdzić, jak kiedyś tych rzeczy używano.

(fot. LWKZ)

Przez kilka lat, jakie pan Sebastian poświęcił na poszukiwania eksponatów, takie znalezisko jak topory i grot włóczni jeszcze mu się nie trafiło.

– Z informacji, jakie przekazujący uzyskał na miejscu znalezienia, można domniemywać, że przedmioty pochodzą ze zbiorów bliżej nieokreślonego kolekcjonera. Człowiek ten zmarł jakiś czas temu, a jego kolekcja uległa prawdopodobnie rozproszeniu. Część przedmiotów, co można wnioskować na podstawie okoliczności obecnego odkrycia, trafiła na złomowisko. Ile przedmiotów z kolekcji spotkał ten los, w tym momencie jest nie do ustalenia – ocenia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który apeluje do osób wiedzących o zagrożonych lub porzuconych kolekcji, by zgłaszać je do urzędu konserwatorskiego.

Dotyczy to również osób, które posiadają np. przedmioty gromadzone przez ich nieżyjących bliskich, a nie są zainteresowane ich przechowywaniem.

(fot. LWKZ)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium