Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

15 grudnia 2022 r.
0:11

Pierwszy akademicki budżet obywatelski

0 0 A A
Urny do głosowania na akademicki budżet obywatelski stanęły na czterech lubelskich uczelniach
Urny do głosowania na akademicki budżet obywatelski stanęły na czterech lubelskich uczelniach (fot. Piotr Michalski)

Do 23 grudnia studenci i pracownicy czterech lubelskich uczelni mogą głosować w pierwszej edycji Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego. Do wyboru jest 17 projektów, realizacji doczeka się pięć z nich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Popularne w większych i mniejszych miastach tzw. budżety obywatelskie doczekują się także swoich akademickich odpowiedników. Już po raz siódmy takie przedsięwzięcie organizuje Politechnika Gdańska. Po sąsiedzku pierwszą edycję rozpoczął niedawno Uniwersytet Gdańskim. Już kilka lat temu podobną inicjatywę podjęto m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W Lublinie powstał Akademicki Budżetu Partycypacyjny. Zainicjowali go członkowie Związku Uczelni Lubelskich, do którego należą: UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska.

Swoje pomysły mogli zgłaszać ich studenci, doktoranci i pracownicy oraz poszczególne wydziały, instytuty, organizacje studenckie czy koła naukowe.

Do pierwszej edycji zgłoszono 27 projektów. Ocenę formalną przeszło 17 z nich, które zostały poddane pod głosowanie.

– Dziesięć wniosków zostało odrzuconych. Najczęściej dotyczyły tylko jednej uczelni, a główne założenie było takie, żeby z każdego z tych rozwiązań w porównywalnym stopniu mogły korzystać wszystkie uczelnie należące do związku – wyjaśnia Dariusz Gaweł ze Związku Uczelni Lubelskich.

Drugim ważnym kryterium był szacowany koszt. Wartość jednego projektu musiała być równa 20 tys. zł. Realizacji doczeka się pięć pomysłów, które po zsumowaniu i przeliczeniu wszystkich głosów z poszczególnych uczelni otrzymają najwięcej punktów. Do rozdysponowania jest w sumie 100 tys. zł. Każda z czterech jednostek wyłożyła po 25 tysięcy.

– Zgodnie z intencją władz rektorskich głównym celem pierwszej edycji jest integracja środowiska akademickiego i uruchomienie oddolnych inicjatyw. I okazało się, że nie brakuje ciekawych pomysłów – podkreśla Gaweł.

Ich zakres jest dość szeroki. Nie brakuje propozycji rozrywkowo-kulturalnych, jak organizacja otrzęsin, obozu adaptacyjnego dla studentów pierwszego roku, pikniku akademickiego czy koncertu, podczas którego studenci zaprezentują twórczość Zbigniewa Wodeckiego.

Jeśli chodzi o sport, w grę wchodzą m.in. międzyuczelniany turniej w futsalu, siatkówce i e-sporcie, organizacja czterech biegów akademickich czy zajęcia ze strzelectwa sportowego.

Są też pomysły związane z szeroko pojętą infrastrukturą, jak budowa zadaszonych parkingów rowerowych, montaż drogowskazów pokazujących drogę i dystans do najważniejszych miejsc akademickiego Lublina, stworzenie stref do odpoczynku czy opracowanie wspólnie z ZTM i MPK koncepcji linii autobusu miejskiego łączącego Kampus Zachodni UMCS i obiekty Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej z kampusami Politechniki Lubelskiej przy Nadbystrzyckiej i Uniwersytetu Medycznego przy Chodźki. Są też inicjatywy ściślej dotyczące nauki, np.: akcja informacyjna na temat promieniowania jonizacyjnego, badania stanu wody w Zalewie Zembrzyckim, przesiewowe badania wzroku dla studentów czy udział w międzynarodowych targach edukacyjnych.

Listę wszystkich projektów można znaleźć na stronie internetowej Związku Uczelni Lubelskich (www.4zul.pl). Pod tym adresem (w zakładce „do pobrania”) dostępny jest także formularz do głosowania. Po wypełnieniu można go wrzucić do urny w punktach zlokalizowanych na terenie każdej z czterech uczelni. Głosy można oddawać do 23 grudnia.

 

Lista punktów do głosowania

UMCS: Wydział Ekonomiczny/Rektorat, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5 (parter).

Politechnika Lubelska: Administracja Centralna (budynek stołówki), ul. Nadbystrzycka 40A.

Uniwersytet Medyczny: Centrum Symulacji Medycznej, ul. Chodźki 4.

Uniwersytet Przyrodniczy: Rektorat, ul. Akademicka 13.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Motoru w piątek zagrają sparing z Wisłą Płock

Motor Lublin w piątek rozegra pierwszy mecz kontrolny

W piątek piłkarze Motoru rozegrają w Lublinie pierwszy mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. Drużyna Mateusza Stolarskiego o godz. 13 zmierzy się „pod balonem” z pierwszoligową Wisłą Płock. Spotkanie będzie jednak zamknięte dla kibiców i mediów.

Drony nie będą już bzyczeć. Naukowiec z Lublina ma pomysł na inny napęd

Drony nie będą już bzyczeć. Naukowiec z Lublina ma pomysł na inny napęd

Niesłyszalny dron? Nad taką technologią pracuje naukowiec z Politechniki Lubelskiej.

Piłkarze Górnika Łęczna cieszą się z powrotu do treningów. "Brakowało mi już piłki"
film

Piłkarze Górnika Łęczna cieszą się z powrotu do treningów. "Brakowało mi już piłki"

31 dni urlopu minęło bardzo szybko i w środowe popołudnie do treningów wrócili piłkarze Górnika Łęczna. Pierwsze zajęcia odbyły się na boisku w Milejowie. Łęcznianie mogli mówić o drobnym pechu, bo akurat tego dnia w naszym regionie pojawiły się dość intensywne opady śniegu. A jak zajęcia podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

550 lat Województwa Lubelskiego. Gala i odznaczenia
WYDARZENIE
galeria

550 lat Województwa Lubelskiego. Gala i odznaczenia

Jubileusz 550-lecia województwa lubelskiego świętowano cały rok, a w środę było podsumowanie i odznaczenia dla osób i instytucji, które angażowały się w działania na rzecz regionu.

Nauczanie i badanie. W Lublinie będą współpracować z podkarpackim szpitalem
MEDYCYNA

Nauczanie i badanie. W Lublinie będą współpracować z podkarpackim szpitalem

Nauczanie studentów oraz współpraca w prowadzeniu badań naukowych i klinicznych – Uniwersytet Medyczny i szpital przy ul. Jaczewskiego rozpoczęli współpracę z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Marzena Brzezicka dotychczas pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Nawiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie odpowiadała za oddział w Janowcu. Od tego roku jest dyrektorem Muzeum Zamek, które samorząd województwa usamodzielnił i odłączył od MNKD
DO ZWIEDZANIA

Zamek już na swoim. Nowa dyrektorka o pomysłach na muzeum

O planach nowego Muzeum Zamek w Janowcu, o przyszłości tej kulturalnej placówki, czekających ją inwestycjach, pomysłach na przyciągnięcie turystów i szansach na odbudowę obiektu opowiada niedawno powołana dyrektorka janowieckiego muzeum, Marzena Brzezicka.

Rafał Król żegna się z Motorem
ZMIANY

Kapitan odchodzi z Motoru Lublin. "To była trudna decyzja"

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że z klubem pożegnał się kapitan Rafał Król. Doświadczony pomocnik sam podjął decyzję, że wiosną nie założy już żółto-biało-niebieskiej koszulki.

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych
UWAGA

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych

Na amerykańskiego żołnierza, na kryptowaluty, na policjanta... oszuści mają mnóstwo sposobów na pozbawienie nas pieniędzy. Teraz to na przykład „lajkowanie filmów”. 35-latka z powiatu świdnickiego właśnie tak straciła ponad 18 tysięcy złotych.

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie
koncert
17 stycznia 2025, 19:00

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie

NamoR, to projekt Michała Laksy (śpiew) oraz Krzysztofa Pisteloka (gitara). Artyści przez dwie dekady współtworzyli zespół Kat & Roman Kostrzewski, z którym nagrali kilka płyt oraz zagrali setki koncertów. Ten ciekawy projekt zaprezentuje się lubelskiej publiczności już 17 stycznia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?
ZDROWIE

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?

Tylko w najbliższym tygodniu mammobus będzie miał 34 przystanki w naszym regionie. Jak skorzystać z darmowych badan?

Jack służy w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Lublinie
POLICYJNY NOS

Na służbie: Lubelscy „Poszukiwacze” mają nowego funkcjonariusza

Po kilkumiesięcznym szkoleniu Jack właśnie dołączył do „Poszukiwaczy” z KWP w Lublinie i ma już na koncie udział w pierwszych akcjach.

Wisła Puławy zagra w zimie osiem meczów kontrolnych

Wisła Puławy zagra w zimie osiem meczów kontrolnych

W środę na pierwszych zajęciach w 2025 roku spotkali się piłkarze Wisły Puławy. W zimowym okresie przygotowawczym zespół trenera Macieja Tokarczyka rozegra aż osiem meczów kontrolnych.

Alkohol był, uprawnień do kierowania nie było. Efekt? Pościg ulicami Zamościa
NA SYGNALE

Alkohol był, uprawnień do kierowania nie było. Efekt? Pościg ulicami Zamościa

Nie zatrzymał się kontroli, a widząc jadący za nim radiowóz, wyłączył w swoim samochodzie wszystkie świata, przyspieszył i kontynuował ucieczkę.

Adam Deja i jego koledzy w środę wznowili treningi w 2025 roku
NA BOISKU

Górnik Łęczna wrócił do treningów

Górnik Łęczna szykuje się do piłkarskiej wiosny. W środę podopieczni trenera Pavola Stano spotkali się na pierwszym w tym roku treningu, który odbył się w Milejowie

Karol M. przed kancelarią komorniczą w Łukowie

Oskarżony o zabójstwo komorniczki z Łukowa w styczniu usłyszy wyrok

Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami od listopada 2023 roku. 44-letni Karol M. jest oskarżony o zabójstwo komorniczki z Łukowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium