Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

6 czerwca 2023 r.
15:21

Pierwszy biologiczny dom wydrukowany w technologii 3D

Fot.: https://composites.umaine.edu/biohome3d/
Fot.: https://composites.umaine.edu/biohome3d/

Technologia druku 3D z wykorzystaniem materiałów biologicznych może być odpowiedzią na obecny kryzys – mówi Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnim artykule wspominałem o wyśrubowanych wymaganiach energetycznych, które przekładają się na wyższe koszty budowy. W efekcie tego rozwój rynku budowlanego w Niemczech mocno hamuje.  Technologia druku 3D może się okazać skutecznym rozwiązaniem na obecny kryzys. Pozwala ona tworzyć budynki, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Drukowanie całych domów lub dużych elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w budowie mieszkań skraca koszty i czas potrzebny do ukończenia danego projektu. Nowoczesne technologie stosowane w branży budowlanej stają się coraz bardziej popularne, a druk 3D, jak na razie dosyć nieśmiało wchodzący na place budowy, jest niewątpliwie najbardziej obiecującym kierunkiem rozwoju.

Czym jest druk 3D i dlaczego coraz więcej osób go używa?

Druk 3D umożliwia tworzenie obiektów z żywych tkanek, a także biologicznych i technologicznych materiałów. Żywe tkanki drukowane są do zastosowań medycznych, nas jednak najbardziej interesują materiały biologiczne i technologiczne, takie jak: polimery, metale, skorupy kokosowe, włókno drzewne i bio-żywice. Dzięki technologii 3D budownictwo może tworzyć obiekty szybko, skutecznie i w przyjazny dla środowiska sposób. To najbardziej gorący trend w naszej gałęzi przemysłu.

Jakie są wady i zalety stosowania druku 3D w budowlance?

Druk 3D może szybko i efektywnie wytwarzać skomplikowane kształty i struktury bez konieczności stosowanie ręcznych narzędzi, zaś biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne, druk 3D pozwala zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych i zmniejsza zanieczyszczenie powietrza w porównaniu do tradycyjnych technik budowlanych. Dodatkowo umożliwia on jeszcze oszczędność czasu i pieniędzy poprzez szybszy montaż oraz możliwość produkcji skomplikowanych przedmiotów z minimalnym zużyciem tworzyw sztucznych. Jednym z minusów jest to, że jest to nowa technologia i wymagać będzie szkoleń, aby ją skutecznie wykorzystać.

Co jest obecnie najbardziej kompleksową rzeczą, która została wykonana w 100% naturalnym, biologicznym drukowaniu 3D?

Najbardziej znane osiągnięcie w dziedzinie budownictwa to budowla w pełni nadająca się do recyklingu, wyprodukowana przez University of Maine i Oak Ridge National Laboratory. Ten jednorodzinny budynek o powierzchni 60 m² (BIOHOME3D) był wykonany z lokalnych materiałów, w tym włókna drzewnego i bio-żywicy. Ściany, podłogi i dach zostały wydrukowane, co pozwoliło na wykorzystanie ciekawych i niekonwencjonalnych kształtów. Dom jest izolowany wyjątkowym połączeniem włókna drzewnego i wdmuchiwanej izolacji celulozowej.

Fot.: https://composites.umaine.edu/biohome3d/

Jaka jest przyszłość stosowania druku 3D w budownictwie poza wykonywaniem projektów w 100% biologicznej technologii?

Technologia druku 3D może być wykorzystywana do produkcji struktur i obiektów o zaawansowanej geometrii oraz w wielu nowych materiałach, które ją wspierają. Ponadto technologia druku 3D może zrewolucjonizować produkcję masową w branży budowlanej, a w ten sposób mieć znaczący wpływ na budownictwo, choć tradycyjne techniki budowania będą nadal używane jeszcze przez wiele lat.

Podsumowując, technologia druku 3D z wykorzystaniem materiałów biologicznych może być odpowiedzią na aktualny kryzys. Gwałtownie rosnące ceny materiałów budowlanych mogą doprowadzić do sytuacji, kiedy budowa domu z druku 3D okaże się bardziej opłacalna. Wprowadzenie tej technologii niesie za sobą wiele pozytywnych zmian, choć niestety niektóre osoby będą musiały się przekwalifikować lub stracić pracę.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

Tanew Majdan Stary ograła 4:0 Kryształ Werbkowice

Strzelecki popis Mateusza Dziurdzy z Tanwi Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary nie odpuszcza walki o awans. W sobotę ekipa trenera Bogdana Antolaka pokonała na swoim boisku odmieniony wiosną Kryształ Werbkowice. Bohaterem gospodarzy okazał się Mateusz Dziurdza, który strzelił dla Tanwi aż cztery gole

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium