Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

26 grudnia 2019 r.
18:48

Planszówki w Lublinie. Zaplanuj kiedy, zobacz gdzie

(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Poprawiają pamięć czy koncentrację, wpływają na percepcję i koordynację oraz uczą planować. Granie w planszówki jest świetną formą na budowanie już istniejących relacji czy zapoznanie nowych osób. W Lublinie nie brakuje miejsc, gdzie można właśnie tak spędzić wolny czas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Środa – najbardziej „planszowy” dzień w Lublinie

Po pracowitym poniedziałku, niemniej intensywnym wtorku i pełnej przygód środzie czas na relaks przy planszówkach. Środki tygodnia bywają ciężkie. Ogarnia nas lenistwo, a w codzienne działania wkrada się opieszałość. Idealnym rozwiązaniem, by nie dać się temu ponieść są spotkania przy grach, które relaksują, a dodatkowo ćwiczą nasze umysły.

Pod adresem Probostwo 34 mieści się Fundacja Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego. To tu pogramy w planszówki w każdą środę od 18.

Wybór gier jest duży. A kilka z nich umożliwia nam podróż w czasie. Do przeszłości. W grze „7 cudów świata” możemy zostać przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego, a tam zbierać surowce ze swoich ziem, nawiązać kontakty handlowe i stworzyć militarną potęgę. Z kolei „Mali Powstańcy: Warszawa 1944”  jest próbą przeniesienia na planszę funkcjonowania Harcerskiej Poczty Polowej, która działała w czasie Powstania Warszawskiego. Podczas rozgrywki każdy z graczy przejmuje kontrolę nad zastępem takich harcerzy. Celem jest dostarczenie jak największej liczby rozkazów. Jest też lubelski akcent, czyli „W Zakładzie – Lubelski Lipiec 80”, której akcja toczy się w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w lipcu 1980 roku. Gracze wcielają się w pracowników fabryki i starają się spełnić indywidualne cele, np. doprowadzić do wybuchu strajku.

Także co środę studenci mogą wyćwiczyć nieco swój umysł przy grach planszowych. Wystarczy wziąć ze sobą legitymację i pojawić się po godz. 18 w Instytucie Informatyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Na UMCS-ie dostępne są 44 gry. Trochę historycznych jak np. „Czas Honoru”, która oddaje w ręce graczy losy jednej z najważniejszych operacji polskiego wywiadu z czasu II wojny światowej. Gra się w nią za pomocą kart, które przedstawiają najważniejszych bohaterów i wydarzenia tego starcia. Znajdziemy tu też „Splendor” – dynamiczną grę polegającą na zbieraniu żetonów i kart, które tworzą zasoby graczy. Ci wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy w celu zdobycia jak największego prestiżu. Jest też „Deadwood: Miasto bezprawia”, opowiadająca o kowbojach, którzy zwykli załatwiać swoje problemy za pomocą rewolwerów.

Co drugą środę od 18 do 20 czas przy planszówkach spędzimy też w Biblio – miejskiej bibliotece przy ul. Saszerów 13.
Zagramy tu w kilkadziesiąt gier o różnym stopniu trudności. Znajdziemy takie klasyki jak „Monopoly” czy „Scrabble”. Pogramy też w nieco bardziej skomplikowane gry np. „Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy”, która pozwala graczom zbudować potężną dynastię w XVIII-wiecznej Francji. W jednej z gier możemy wcielić się w rolę Draculi i poruszać się po planszy w sekrecie, zaś inni gracze będą Łowcami, którzy będą próbowali raz na zawsze położyć kres rządom ciemności. Z kolei zasady „Gry o Tron” mówią: Pięciu graczy – pięć rodów. Każdy z nich chce zasiąść na Żelaznym Tronie i władać ziemiami Westeros. Królem zostanie ten, który po 10 turach będzie kontrolował największą liczbę regionów zawierających miasta lub fortece.

We wszystkie gry można pograć także w godzinach otwarcia biblioteki.

Energia z gier „bez prądu” w ponury czwartek

Każde czwartkowe popołudnie – nieprzerwanie od maja 2015 roku – można spędzić grając w gry planszowe i fabularne w CSK (od 16 do 20). Choć wydarzenie organizowane jest systematycznie od maja 2015 roku, w monotonię wpaść ciężko – każdego tygodnia przynoszone są inne, często nowe planszówki. Zawsze znajdziemy tu klasyki, przykładowo: „Avalon. Rycerze Króla Artura”, w którym gracze wcielają się w role Merlina, Lancelota, Morgany, Mordreda i innych postaci z legend arturiańskich, szukają sojuszników i odkrywają tożsamość zdrajców. A dla lubiących przygody jest „Talisman: Magia i Miecz”, gdzie można wcielić się w jednego z poszukiwaczy i wędrując po barwnej planszy, pełnej niebezpieczeństw krainie, zdobywać doświadczenie, rozwijać umiejętności swojej postaci, kupować przedmioty i przeżywać niezwykłe przygody. Jest też gra „Wsiąść do Pociągu”, która wymaga strategii i taktycznego myślenia, pozwalającego jak najkorzystniej zrealizować swoje zadania, zablokować przeciwników i przechwycić najlepsze trasy.

Inicjatorem spotkań jest Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH, która organizuje także liczne festiwale gier w Lublinie, m.in. Lubelski Festiwal Gier Fabularnych czy wydarzenie Board Mania Kids.

„Staramy się pokazywać, że nie tylko komputer i internet mogą zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych. Jak się okazuje, czas spędzony z rodziną, znajomymi lub nieznajomymi przy planszówkach daje dużo więcej radości” – promuje gry „bez prądu” Lubartowska 77. Pod tym adresem możemy w każdy czwartek od 16 do 20 „zatopić się” w planszówkach. Tutaj można również kupić (przed zakupem jest możliwość wypróbowania) lub wypożyczyć gry.

Znajdziemy tu propozycje, takie jak: „Patchwork”, polegający na połączeniu najlepszych materiałów i dodaniu ich w najefektywniejszy sposób do kołderki, „Na skrzydłach”, gdzie uczestnicy rozwijają własne rezerwaty, będące ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa czy „Był sobie człowiek” – grę, która polega na wędrówce przez historię rozwoju człowieka, podczas jakiej poznajemy zwyczaje ludzi z minionych epok, walczymy z atakującym niespodziewanie zbójem czy ścieramy się w pojedynkach.

Zaplanuj weekend z planszówkami

Kawa i ciastko. A do tego planszówki. 13 grudnia o godz. 19 odbył się „Wieczór Gier Planszowych” w kawiarni „Nie wylej” przy ul. Żwirki i Wigury 4. Do wyboru było 9 gier, między innymi, pobudzający wyobraźnię „DIXIT”, pozwalający poczuć adrenalinę „Escape Room”, czy polegający na kooperacji graczy „Sabotażysta”. Wydarzenie odbywa się co jakiś czas. Początek weekendu to nie jedyny moment, kiedy można pograć tu w planszówki, dostępne są one stale w godzinach otwarcia kawiarni. Wtedy należy przyjść z kolegą, koleżanką, siostrą czy mamą. „Wieczór Gier Planszowych” umożliwia wspólną integrację z nieznajomymi.

W sobotę można zajrzeć do biblioteki na Bursztynowej. Tym razem nie po książkę, a na „Turniej Gier Planszowych”, który odbywa się cały dzień – w godzinach otwarcia filii.

W bibliotece dostępne są gry edukacyjne dla dzieci np. „Polowanie na robale”, ćwiczące liczenie w pamięci czy „Axio” – ciekawsze „Domino”. Najmłodsi poćwiczą zapamiętywanie dzięki „Pszczółkom” oraz swoją zwinność za pomocą „Kota Stefana”.

Codzienne „planszówkowanie”

Każdego dnia w planszówki zagramy we wszystkich bibliotekach Lublina. Każda „coś tam” ma. W tej przy Głębokiej znajdziemy m.in. grę wydaną na 100-lecie KUL-u, czyli „Uniwersytet Niepodległy”.

Pograć można też w kawiarniach np. „Między słowami” przy ul. Rybnej 4 oraz w różnych barach m.in. „Just Crafted”, „Astorii” czy „PadBarze”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium