Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

26 grudnia 2019 r.
18:48

Planszówki w Lublinie. Zaplanuj kiedy, zobacz gdzie

7 2 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Poprawiają pamięć czy koncentrację, wpływają na percepcję i koordynację oraz uczą planować. Granie w planszówki jest świetną formą na budowanie już istniejących relacji czy zapoznanie nowych osób. W Lublinie nie brakuje miejsc, gdzie można właśnie tak spędzić wolny czas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Środa – najbardziej „planszowy” dzień w Lublinie

Po pracowitym poniedziałku, niemniej intensywnym wtorku i pełnej przygód środzie czas na relaks przy planszówkach. Środki tygodnia bywają ciężkie. Ogarnia nas lenistwo, a w codzienne działania wkrada się opieszałość. Idealnym rozwiązaniem, by nie dać się temu ponieść są spotkania przy grach, które relaksują, a dodatkowo ćwiczą nasze umysły.

Pod adresem Probostwo 34 mieści się Fundacja Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego. To tu pogramy w planszówki w każdą środę od 18.

Wybór gier jest duży. A kilka z nich umożliwia nam podróż w czasie. Do przeszłości. W grze „7 cudów świata” możemy zostać przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego, a tam zbierać surowce ze swoich ziem, nawiązać kontakty handlowe i stworzyć militarną potęgę. Z kolei „Mali Powstańcy: Warszawa 1944”  jest próbą przeniesienia na planszę funkcjonowania Harcerskiej Poczty Polowej, która działała w czasie Powstania Warszawskiego. Podczas rozgrywki każdy z graczy przejmuje kontrolę nad zastępem takich harcerzy. Celem jest dostarczenie jak największej liczby rozkazów. Jest też lubelski akcent, czyli „W Zakładzie – Lubelski Lipiec 80”, której akcja toczy się w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w lipcu 1980 roku. Gracze wcielają się w pracowników fabryki i starają się spełnić indywidualne cele, np. doprowadzić do wybuchu strajku.

Także co środę studenci mogą wyćwiczyć nieco swój umysł przy grach planszowych. Wystarczy wziąć ze sobą legitymację i pojawić się po godz. 18 w Instytucie Informatyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Na UMCS-ie dostępne są 44 gry. Trochę historycznych jak np. „Czas Honoru”, która oddaje w ręce graczy losy jednej z najważniejszych operacji polskiego wywiadu z czasu II wojny światowej. Gra się w nią za pomocą kart, które przedstawiają najważniejszych bohaterów i wydarzenia tego starcia. Znajdziemy tu też „Splendor” – dynamiczną grę polegającą na zbieraniu żetonów i kart, które tworzą zasoby graczy. Ci wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy w celu zdobycia jak największego prestiżu. Jest też „Deadwood: Miasto bezprawia”, opowiadająca o kowbojach, którzy zwykli załatwiać swoje problemy za pomocą rewolwerów.

Co drugą środę od 18 do 20 czas przy planszówkach spędzimy też w Biblio – miejskiej bibliotece przy ul. Saszerów 13.
Zagramy tu w kilkadziesiąt gier o różnym stopniu trudności. Znajdziemy takie klasyki jak „Monopoly” czy „Scrabble”. Pogramy też w nieco bardziej skomplikowane gry np. „Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy”, która pozwala graczom zbudować potężną dynastię w XVIII-wiecznej Francji. W jednej z gier możemy wcielić się w rolę Draculi i poruszać się po planszy w sekrecie, zaś inni gracze będą Łowcami, którzy będą próbowali raz na zawsze położyć kres rządom ciemności. Z kolei zasady „Gry o Tron” mówią: Pięciu graczy – pięć rodów. Każdy z nich chce zasiąść na Żelaznym Tronie i władać ziemiami Westeros. Królem zostanie ten, który po 10 turach będzie kontrolował największą liczbę regionów zawierających miasta lub fortece.

We wszystkie gry można pograć także w godzinach otwarcia biblioteki.

Energia z gier „bez prądu” w ponury czwartek

Każde czwartkowe popołudnie – nieprzerwanie od maja 2015 roku – można spędzić grając w gry planszowe i fabularne w CSK (od 16 do 20). Choć wydarzenie organizowane jest systematycznie od maja 2015 roku, w monotonię wpaść ciężko – każdego tygodnia przynoszone są inne, często nowe planszówki. Zawsze znajdziemy tu klasyki, przykładowo: „Avalon. Rycerze Króla Artura”, w którym gracze wcielają się w role Merlina, Lancelota, Morgany, Mordreda i innych postaci z legend arturiańskich, szukają sojuszników i odkrywają tożsamość zdrajców. A dla lubiących przygody jest „Talisman: Magia i Miecz”, gdzie można wcielić się w jednego z poszukiwaczy i wędrując po barwnej planszy, pełnej niebezpieczeństw krainie, zdobywać doświadczenie, rozwijać umiejętności swojej postaci, kupować przedmioty i przeżywać niezwykłe przygody. Jest też gra „Wsiąść do Pociągu”, która wymaga strategii i taktycznego myślenia, pozwalającego jak najkorzystniej zrealizować swoje zadania, zablokować przeciwników i przechwycić najlepsze trasy.

Inicjatorem spotkań jest Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH, która organizuje także liczne festiwale gier w Lublinie, m.in. Lubelski Festiwal Gier Fabularnych czy wydarzenie Board Mania Kids.

„Staramy się pokazywać, że nie tylko komputer i internet mogą zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych. Jak się okazuje, czas spędzony z rodziną, znajomymi lub nieznajomymi przy planszówkach daje dużo więcej radości” – promuje gry „bez prądu” Lubartowska 77. Pod tym adresem możemy w każdy czwartek od 16 do 20 „zatopić się” w planszówkach. Tutaj można również kupić (przed zakupem jest możliwość wypróbowania) lub wypożyczyć gry.

Znajdziemy tu propozycje, takie jak: „Patchwork”, polegający na połączeniu najlepszych materiałów i dodaniu ich w najefektywniejszy sposób do kołderki, „Na skrzydłach”, gdzie uczestnicy rozwijają własne rezerwaty, będące ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa czy „Był sobie człowiek” – grę, która polega na wędrówce przez historię rozwoju człowieka, podczas jakiej poznajemy zwyczaje ludzi z minionych epok, walczymy z atakującym niespodziewanie zbójem czy ścieramy się w pojedynkach.

Zaplanuj weekend z planszówkami

Kawa i ciastko. A do tego planszówki. 13 grudnia o godz. 19 odbył się „Wieczór Gier Planszowych” w kawiarni „Nie wylej” przy ul. Żwirki i Wigury 4. Do wyboru było 9 gier, między innymi, pobudzający wyobraźnię „DIXIT”, pozwalający poczuć adrenalinę „Escape Room”, czy polegający na kooperacji graczy „Sabotażysta”. Wydarzenie odbywa się co jakiś czas. Początek weekendu to nie jedyny moment, kiedy można pograć tu w planszówki, dostępne są one stale w godzinach otwarcia kawiarni. Wtedy należy przyjść z kolegą, koleżanką, siostrą czy mamą. „Wieczór Gier Planszowych” umożliwia wspólną integrację z nieznajomymi.

W sobotę można zajrzeć do biblioteki na Bursztynowej. Tym razem nie po książkę, a na „Turniej Gier Planszowych”, który odbywa się cały dzień – w godzinach otwarcia filii.

W bibliotece dostępne są gry edukacyjne dla dzieci np. „Polowanie na robale”, ćwiczące liczenie w pamięci czy „Axio” – ciekawsze „Domino”. Najmłodsi poćwiczą zapamiętywanie dzięki „Pszczółkom” oraz swoją zwinność za pomocą „Kota Stefana”.

Codzienne „planszówkowanie”

Każdego dnia w planszówki zagramy we wszystkich bibliotekach Lublina. Każda „coś tam” ma. W tej przy Głębokiej znajdziemy m.in. grę wydaną na 100-lecie KUL-u, czyli „Uniwersytet Niepodległy”.

Pograć można też w kawiarniach np. „Między słowami” przy ul. Rybnej 4 oraz w różnych barach m.in. „Just Crafted”, „Astorii” czy „PadBarze”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium